umiejętności, miękkie, lekarza

Jak leczyć Umiejętności miękkie lekarza? Czym jest kolejności robotą z człowiekiem. Potrzebne jest nie tylko wiedza merytoryczna, lecz kompetencje. Co to jest Lekarza Miękkie Umiejętności definicja.

Czy przydatne?

Definicja Umiejętności miękkie lekarza

Co to znaczy: Robota lekarza, także stomatologa jest w pierwszej kolejności robotą z człowiekiem. Potrzebne jest nie tylko wiedza merytoryczna, lecz kompetencje socjalne, potrzebne w pracy z ludźmi, podobnie jak w zawodach nauczyciela, czy marketingowca.
 
Profesjonalizm lekarza stomatologa to nie tylko dobra diagnoza, lecz także odpowiednie zakomunikowanie jej pacjentowi, nie tylko poprawne leczenie, lecz także poinformowanie pacjenta o jego przebiegu i skutkach. Polscy lekarze nie są niestety uczeni na studiach dobrej komunikacji z pacjentem. Nie rozwija się ich kompetencji socjalnych. Warto popracować nad tą dziedziną, ponieważ przekłada się ona bezpośrednio na poziom zadowolenia pacjentów z usług.
Sytuacją szczególnie stresującą dla lekarza jest przekazanie niepomyślnej diagnozy, co wymaga od lekarza dobrej komunikacji, okazania empatii i radzenia sobie ze stresem. Dzięki tak zwany umiejętnościom miękkim doktor może obniżyć poziom agresji u pacjenta, a nieumiejętność porozumienia z pacjentem może tę agresję podwyższyć. Warto pamiętać, iż nabycie takich zdolności chroni także samego lekarza przed przejawami agresji.
Dobrze przekazany komunikat wpływa na dalsze leczenie i poziom motywacji pacjenta. Tego nie uczy się na studiach medycznych, a około 30 procent lekarzy twierdzi, iż takie zdolności byłyby im przydatne (dane wg dr Macieja Hamankiewicza, prezesa Naczelnej Porady Lekarskiej). W czasie gdy jak na razie lekarze zdobywają zdolności porozumienia się z pacjentem, obserwując starszych kolegów albo oglądając seriale telewizyjne o lekarzach.
By zmienić ten stan rzeczy należy zacząć od warsztatów i treningów psychologicznych już na studiach. W tym roku ma się odbyć więcej takich szkoleń. Będą one dofinansowane ze środków unijnych. Lekarzom prowadzącym swoje gabinety pozostają płatne szkolenia psychologiczne. Na rynku wybór takich szkoleń jest spory

Czym jest Umiejętności miękkie lekarza znaczenie w Słownik dentystyczny U .