Będą umowy preskrypcyjne dla co to jest
Co to jest, że Będą umowy preskrypcyjne dla lekarzy?. Definicja: Aktualny mechanizm refundacyjny.

Czy przydatne?

Definicja Będą umowy preskrypcyjne dla lekarzy? w słowniku

Co to jest: Aktualny mechanizm refundacyjny jest nieszczelny, między innymi z braku możliwości kontroli przepisywanych poprzez lekarzy leków.

Niekontrolowana preskrypcja zachęca do przepisywania drogich leków w nieuzasadnionych sytuacjach. Skutkuje to większe opłaty NFZ na refundację, skutkując zarazem niechęcią do włączania na listy refundacyjne nowych, lecz drogich leków.
Dlatego w przygotowanym memorandum dla ZP INFARMA, prof. Michał Kulesza i mecenas Paulina Kieszkowska Knapik z kancelarii Baker McKenzie, postulują wprowadzenie umów preskrypcjnych.
- Każdy doktor powinien mieć zawartą umowę preskrypcyjną, co pozwala na kontrolę przepisywanych poprzez niego leków. Aktualnie lekarze są „pod parasolem“ swoich ZOZ-ów, poprzez co NFZ nie jest w stanie śledzić poczynań preskrypcyjnych pojedynczego lekarza – twierdzi mecenas Kieszkowska.regulaminy ustawy o świadczeniach stanowią, iż NFZ zawiera umowy o świadczenia ze świadczeniodawcami, z których niektórzy są lekarzami (art. 34 i 132 ustawy).

Spora część lekarzy jest jednak objęta kontraktem z NFZ przez swojego pracodawcę, a więc zakłady opieki zdrowotnej, z czego wynika ich prawo do przepisywania leków refundowanych. – Dlatego popieramy propozycję, by preskypcja leków objętych świadczeniami refundacyjnymi, zarówno ogólnego stosowania jak i specjalistycznych, była możliwa jedynie na podstawie indywidualnej umowy każdego lekarza z dyrektorem oddziału wojewódzkiego NFZ – możemy przeczytać w memorandum.
Z drugiej strony uwzględnienie takiego postulatu wymagałoby łatwego dostępu o lekach i ich koszcie, aby przepisując dany lek był świadom nie tylko spodziewanego efektu terapeutycznego, lecz także efektów finansowych dla płatnika

Czym jest Będą umowy preskrypcyjne dla znaczenie w Słownik medycyny B .