Medycyna ratunkowa: kto nas co to jest
Co to jest, że Medycyna ratunkowa: kto nas będzie ratował?. Definicja: Medycyna ratunkowa została.

Czy przydatne?

Definicja Medycyna ratunkowa: kto nas będzie ratował? w słowniku

Co to jest: Medycyna ratunkowa została zaliczona do tak zwany niezyskownych specjalizacji. Niestety lepsze warunki finansowe dla specjalizujących się mało zmieniły. Nadal niewielu z tą dziedziną medycyny wiąże zawodową przyszłość...

I jak podkreślają specjaliści takich ekspertów może być ich jeszcze mniej. To jest niepokojące tym bardziej, iż dąży się do tego, aby wszyscy lekarze chociażby pogotowia ratunkowego mieli specjalizację z medycyny ratunkowej.
– Trzeba utworzyć dodatkową motywację. Medycyna ratunkowa to trudna, frontowa linia mechanizmu. Wpisanie tej specjalizacji jako deficytowej to dobry krok, jednak dotyczy jedynie młodych lekarzy. Nie ma zachęty czy udogodnień dla tych, którzy chcieliby zrobić tę specjalizację jako dodatkową – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl prof. Juliusz Jakubaszko, konsultant krajowy w zakresie medycyny ratunkowej.
Dodatkowo demotywujący, jak twierdzi prof., jest zapis w ustawie o ratownictwie medycznym, iż lekarze pogotowia musza zrobić tę specjalizację do 2020 r.

– Poprzednie projekty mówiły o 2012 roku. Wpisanie roku 2020 sprawiło, iż lekarze pracujący w pogotowiu nie mają motywacji, tak aby starać się o specjalizację z medycyny ratunkowej.Poprawić warunki pracyNajlepszą motywacją, zdaniem konsultanta, byłaby poprawa warunków pracy lekarzy chociażby na oddziałach ratunkowych.
– Lekarze po paru miesiącach pracy na SOR uciekają. Nie ma się co dziwić jeśli maja 24-godzinne dyżury, na których przyjmują po 50 pacjentów, w tym wielu roszczeniowych. Widziałem już młodych lekarzy tej specjalizacji, którzy byli całkowicie wypaleni zawodowo – opowiada konsultant.
Lekarze pracujący na SOR, zdaniem prof. Jakubaszki, powinni dostawać bonus 30 procent za prace w jednostce pomocy doraźnej, jednak nie dostają gdyż regulaminy mówią, iż SOR to coś lepszego niż pomoc doraźna.
– Jest sporo absurdów – kwituje krótko prof..
O tym, iż robota lekarza medycyny ratunkowej jest bardzo trudna mówi nam także Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.
– Doktor jest regularnie skazany tylko na swoja wiedzę, doświadcza przemocy, agresji ze strony pacjentów...
Zdaniem dyrektor Pawłowskiej, potrzebna jest dyskusja co do warunków wykonywania pracy lekarza medycyny ratunkowej.
– Nie wyobrażam sobie, tak aby taki doktor miał pracować w ramach tej specjalizacji do 65. roku życia. Potrzeba rozwiązań, które ułatwią tym lekarzom zrobienie drugiej, pokrewnej specjalizacji.
Co innego za granicąW innych państwach medycyna ratunkowa jest bardziej popularna specjalizacją. Przykładowo w stanach zjednoczonych ameryki to jedna z najpopularniejszych specjalizacji.
– W stanach Zjednoczonych ta specjalizacja daje lekarzowi inicjalnie stabilizacje zawodową. Pozwala na pracę w państwowej stabilnej instytucji i co za tym idzie na pewne zarobki na poziomie 30-40 tys. dolarów rocznie – mówi prof. Jakubaszko.
jeśli chodzi z kolei o warunki pracy to jak podaje konsultant, przykładowo w Singapurze dyżur lekarza na oddziale ratunkowym trwa 8 godz., a na zmianie dyżuruje 10 lekarzy…
W czasie gdy w Polsce mamy 650 ekspertów od medycyny ratunkowej. mało mnie jest
w czasie specjalizacji. A z planów rządowych wynika, iż od 2016 r. w systemie ratownictwa będzie musiało pracować około 2,5 tys. ekspertów

Czym jest Medycyna ratunkowa: kto nas znaczenie w Słownik medycyny M .