Nowy konsultant przygotuje co to jest
Co to jest, że Nowy konsultant przygotuje pytania do egzaminu specjalizacyjnego z interny.

Czy przydatne?

Definicja Nowy konsultant przygotuje pytania do egzaminu specjalizacyjnego z interny w słowniku

Co to jest: Prof. Zbigniew Gaciong nie przygotuje następnego egzaminu specjalizacyjnego z interny. Minister zdrowia Ewa Kopacz odwołała go z funkcji konsultanta krajowego w zakresie chorób wewnętrznych.

Nowego konsultanta poznamy pod koniec stycznia i to on ułoży pytania dla przyszłych internistów - poinformował portal rynekzdrowia.pl Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Najbliższy egzamin z interny ma odbyć się 4 marca. - Nowy konsultant będzie miał bardzo niewiele czasu na jego przygotowanie. Może należałoby rozważyć przesunięcie terminu na koniec marca bądź rezygnację z tej sesji - mówi Wojciech Buczyński ze Stowarzyszenia Inicjatywa Protest PES.
Jak podaje ministerstwo, prof. Gaciong będzie pełnił funkcję do czasu powołania nowego konsultanta.

- Odwołanie prof. Gacionga było bezpośrednio powiązane z problemami dotyczącymi państwowego egzaminu specjalizacyjnego (PES) z chorób wewnętrznych. 47 procent przystępujących nie zdało tego egzaminu, a autorem pytań był właśnie prof.. Do następnego egzaminu w sesji wiosennej pytania przygotuje już nowy konsultant – mówi nam rzecznik resortu zdrowia.
Portal rynekzdrowia.pl zapytał w grudniu prof. Zbigniewa Gacionga, czy podjąłby drugi raz decyzję o unieważnieniu pytań egzaminacyjnych. Przypomnijmy, iż dzięki unieważnieniu pięciu pytań liczba osób, które zdały ostatni egzamin z interny zwiększyła się o około 70 osób... prof. niechętnie wracał do całej kwestie i mówił nam, iż ocena jego decyzji leży teraz w gestii prawników.
Prawne wątpliwości
- Czy żałuję, iż około 70 osób więcej zdało egzamin? Nie żałuję tej decyzji. Nie podjąłbym jej jednak po raz drugi - mówił portalowi rynekzdrowia.pl.
Dodał jednak, iż zdaje sobie sprawę, że unieważnienie pytań było prawnie kontrowersyjne.
- Nie uchylam się od odpowiedzialności. Jednak insynuacje, iż moja decyzja nastąpiła z innych pobudek niż uznanie pytań za zbyt trudne uznaję za potwarz i oszczerstwo. Jeśli ktoś wysunie tego typu oskarżenia pod moim adresem publicznie to podam sprawę do sądu o zniesławienie – zapowiadał prof. Zbigniew Gaciong w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl
Lekarze zrzeszeni w Stowarzyszeniu Inicjatywa Protest PES, które skupia medyków walczących o zmianę formy egzaminu specjalizacyjnego i o unieważnienie ostatniego PES z chorób wewnętrznych i zaliczenie egzaminu wszystkim, którzy do niego przystąpili, nie są specjalnie zadowoleni z tej sytuacji.
- Nie czujemy żadnej satysfakcji z odwołania prof. Gacionga. Mamy cele, które nie zostały jeszcze zrealizowane, będziemy walczyć dalej, tak aby wszystkim zaliczono ostatni egazamin – wyjaśnia lekarz Wojciech Buczyński ze Stowarzyszenia Inicjatywa Protest PES.
Lekarze obawiają się także, iż nowy konsultant będzie miał zbyt niewiele czasu na rzetelne przygotowanie egzaminu.
Bardzo niewiele czasu
- Egzamin ma odbyć się 4 marca. Chcielibyśmy, by był odpowiedzialnie przygotowany. Nowy konsultant będzie miał bardzo niewiele czasu. Może należałoby rozważyć przesunięcie terminu na koniec marca bądź rezygnację z tej sesji. Obawiamy się, iż znowu będą problemy, a to zbyt poważna kwestia, tak aby zaryzykować – podkreśla Wojciech Buczyński.

Ostatni egzamin specjalizacyjny z chorób wewnętrznych wywołał duże emocje. Pisaliśmy o tym sporo razy. Stowarzyszenie Inicjatywa Protest PES, zdecydowało się nawet napisać w tej sprawie list do premiera

Czym jest Nowy konsultant przygotuje znaczenie w Słownik medycyny N .