Osteoporoza: narażeni są co to jest
Co to jest, że Osteoporoza: narażeni są wszyscy. Definicja: W walce z chorobą sporą rolę pełni.

Czy przydatne?

Definicja Osteoporoza: narażeni są wszyscy w słowniku

Co to jest: W walce z chorobą sporą rolę pełni profilaktyka. Na zdjęciu jeden z wielu plakatów ją popularyzujących...
Etapowo niszczy i osłabia kości, powodując, iż stają się porowate i kruche, jest jednym z najczęstszych schorzeń, występujących wśród dorosłej części społeczeństwa. Po 50. roku życia dotyka 30 procent kobiet i 8 procent mężczyzn. Liczbę osób cierpiących na osteoporozę w Europie, USA i Japonii szacuje się łącznie na 75 mln osób, a w Polsce - na 2,8 mln.

Biorąc pod uwagę fakt, iż ryzyko osteoporozy rośnie wspólnie z wiekiem, a społeczeństwo starzeje się, specjaliści szacują, iż liczba chorych na osteoporozę podwoi się pośrodku najbliższych pięćdziesięciu lat.
– W 2035 r. liczba złamań w populacji polskiej wyniesie około 3,5 mln., co znaczy przyrost o 32,8 procent w relacji do 2008 r. – mówił, powołując się obliczenia swoje, dr hab. Edward Czerwiński z Zakładu Chorób Kości i Stawów Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w trakcie konferencji Osteoporoza w Polsce 2009, zorganizowanej w ramach III Środkowo-Europejskiego Kongresu Osteoporozy, odbywającego się w Krakowie w dniach 24 - 26 września br.
Kongres zgromadził około 700 lekarzy, w tym 120 zza granicy, między innymi takie sławy w zakresie badań nad osteoporozą, jak prof. John A. Kanis z Wielkiej Brytanii, przewodniczący ekipy roboczej WHO i Przewodniczący IOF, prof. Sokrates Papapoulos z Holandii, prof. Jean-Yves Register z Belgii, prof. Rene Rizzoli ze Szwajcarii.Mężczyzn także nie omijaNa osteoporozę narażeni są wszyscy, a szczególnie kobiety po menopauzie - na skutek znacznego spadku poziomu estrogenu, który odgrywa ochronną rolę wobec kości. Mitem jest jednak powszechne mniemanie, iż problem nie dotyczy mężczyzn. Dotyka ich co prawda rzadziej, lecz konsekwencje są znacząco groźniejsze.

Prócz płci i wieku, do czynników ryzyka osteoporozy zalicza się:
• drobną budowę ciała• niedobory witaminy D• długookresowe niedobory wapnia w diecie (na przykład na skutek eliminacji produktów mlecznych)• palenie papierosów• nadużywanie alkoholu•picie sporych ilości kawy albo mocnej herbaty• długookresowe zażywanie leków sterydowych albo immunosupresyjnych• czynniki genetyczne (ryzyko jest wyższe, gdy krewny pierwszego stopnia cierpiał na osteoporozę)• brak aktywności fizycznej.
Densytometria niedokładnaOsteoporoza rozwija się latami, nie dając jakichkolwiek objawów. Regularnie chorzy dowiadują się o niej dopiero, gdy dojdzie do złamania. W najwyższym stopniu niebezpieczne są złamania szyjki kości udowej. Kończą się śmiercią co czwartej pacjentki i co trzeciego pacjenta. Połowa osób, które przeżyją staje się niepełnosprawna. Dlatego tak istotne jest inicjalne wykrywanie osteoporozy, pozwalające błyskawicznie podjąć leczenie które obniży ryzyko złamań – mówiono w trakcie konferencji.
Niestety, fundamentalne badanie służące dotychczas w diagnostyce osteoporozy, tak zwany badanie densytometryczne, a więc pomiar gęstości tkanki kostnej (BMD), nie jest całkiem miarodajne. Okazuje się, iż 75 procent złamań występuje u osób, które uzyskały rezultat mieszczący się w normie.
w trakcie Kongresu zaprezentowano więc nowy standard diagnostyczny WHO, który za podstawę decyzji terapeutycznej przyjmuje obliczenie 10-letniego ryzyka złamania. A ryzyko to może być obliczone na podstawie BMD i klinicznych czynników ryzyka takich jak: przebyte złamanie, złamanie szyjki kości udowej u rodziców, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, zażywanie glikokortykosteroidów, obecność innych schorzeń.
Szczególny Ręczny Kalkulator FRAX, opracowany poprzez dr. hab.E. Czerwińskiego przy współpracy z J.A. Kanisem, pozwalający na obliczenie ryzyka złamania każdej osobie pośrodku 1 minuty bez jakichkolwiek badań, dostał każdy uczestnik konferencji.
LeczenieZ leczeniem osteoporozy w Polsce jest problem. Polscy chorzy na osteoporozę nie mają powszechnego dostępu do leków refundowanych, ((na przykład bifosfonianów służących raz w miesiącu, raz na trzy miesiące czy raz na rok. Jedynym refundowanym bisfosfonianem jest służący raz w tygodniu alendronian.

Swoistą nadzieją dla polskich pacjentów – twierdzą eksperci - staje się denosumab – lek, który jako pierwszy w badaniach klinicznych wykazał efektywną redukcję ryzyka złamania (odpowiednio kręgosłupa aż o 68 procent , szyjki kości udowej o 48 procent , i złamań pozakręgowych o 20 procent , ). Ten innowacyjny lek na osteoporozę, który ma być popularny w aptekach w najbliższych miesiącach - jest przeciwciałem monoklonalnym przyśpieszającym naturalny mechanizm odbudowy kości.
I na koniec kilka liczb ukazujących wielkość problemu zwanego osteoporozą:• 75 mln chorych na osteoporozę w Europie, USA i Japonii• 2, 85 mln chorych w Polsce• życiowe ryzyko złamania u kobiety 50-letniej wynosi 40 procent , ) a mężczyzny 13 procent , ) • najczęstsze złamania: kręgosłup, kość promieniowa, kość ramienna, szyjka kości udowej – wydatek leczenia złamań w Europie – 25 mld euro.• w Polsce liczba złamań w 2008 wyniosła 2,6 mln, w tym: 2,18 mln stanowiły kobiety i 447 tys. mężczyźni• śmiertelność pośrodku roku w skutek złamania szyjki kości udowej, które jest najcięższym powikłaniem osteoporozy wynosi – 20 procent , ) & wśród kobiet i 30 procent , ) & wśród mężczyzn.
Szacuje się, iż liczba osób ze złamaniem osteoporotycznym wyniesie w roku 2035 około 3,5 mln, co znaczy przyrost o 32,8 procent , ) & w relacji do 2008 roku

Czym jest Osteoporoza: narażeni są znaczenie w Słownik medycyny O .