Ratunku powietrza co to jest
Co to jest Ratunku, powietrza!. Definicja: Wprost nie do wiary. Przewlekła obturacyjna dolegliwość.

Czy przydatne?

Definicja Ratunku, powietrza! w słowniku

Co to jest Ratunku, powietrza!: Wprost nie do wiary. Przewlekła obturacyjna dolegliwość płuc (POChP) stała się jednym z najpoważniejszych problemów internistycznych na świecie. Jest zaliczana do pierwszej trójki najczęściej spotykanych przewlekłych schorzeń - w okolicy nadciśnienia i cukrzycy.


Zaczyna się od zapalenia oskrzeli (kolokwialnie: bronchit) i wywołanego nim skurczu, co utrudnia wdychanie powietrza. Później mechanizm zapalny doprowadza do pękania pęcherzyków i zanikania sprężystych włókien w tkance płucnej. Płuca nie dość, iż przestają absorbować dostateczną liczba tlenu, to na bonus zaczynają przypominać bezwładny worek, z którego przy wydechu zniszczone struktury sprężyste nie są w stanie wypchnąć zalegającego powietrza
W zaawansowanym stadium tej dolegliwości pojemność płuc spada tak znacząco, iż nawet najprostsze czynności, na przykład codzienne mycie się, sprawiają cierpiącej na POChP osobie niebywałe trudności. Towarzyszy im ustawiczne uczucie duszności.
Tylko nie pal

Tu celowo przytaczamy prosty, bardziej obrazowy niż naukowy opis objawów POChP, by pokazać, jak rujnujemy sobie zdrowie. Rujnujemy, ponieważ niestety w 90% przypadków powodem dolegliwości jest palenie tytoniu. Statystycznie, co piąty palacz zapadnie na POChP. dolegliwość jest niestety nieuleczalna. Jak dotąd nie wynaleziono na nią panaceum. - Mamy już podawane w przebiegu POChP bardzo dobre leki przeciwzapalne i rozszerzające oskrzela, lecz nie wpływają one na spowolnienie postępu tej dolegliwości. Łagodzą za to w sposób coraz bardziej komfortowy dla pacjenta symptomy i poprawiają jakość życia - wyjaśnia prof. Paweł Śliwiński, kierownik Zakładu Diagnostyki i Leczenia Niewydolności Oddychania w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. - Istnieją z kolei dwa przedmioty służące w leczeniu POChP, co do których jesteśmy pewni, iż przedłużają życie: tlenoterapia i rzucenie palenia. Tlenoterapia jest służąca u osób ze znacznym inwalidztwem oddechowym. Chory, w chwilach duszności oddycha poprzez maskę mieszanką powietrzną, gdzie stężenie życiodajnego gazu wynosi od 24 do 30%. Z doświadczeń Instytutu wynika, iż w ten sposób chory zyskuje dodatkowo do 3 lat życia. O sporo bardziej skuteczne jest zwyczajnie rzucenie palenia. O ile chory z POChP przestanie zaciągać się dymkiem w wieku na przykład 45 lat, to ma szanse żyć nawet o 15 lat dłużej niż pacjent cierpiący na te same choroby, który ma za nic przestrogi lekarskie i pali nadal.
Proszę na spacer
Intrygujące jest także pytanie o stopień przedłużenia życia, jaki można uzyskać w POChP stosując rehabilitację oddechową i łagodny trening siłowy i wytrzymałościowy. - Na razie nie ma naukowych dowodów opartych na wymaganej rzetelności statystycznej, aczkolwiek obserwacje mogą sugerować, iż pojawia się taka tendencja - zauważa prof. Paweł Śliwiński. - z kolei z pełnym przekonaniem, w oparciu o ankiety, jakie przeprowadziliśmy u pacjentów, możemy stwierdzić, iż rehabilitacja w zdecydowany sposób poprawia jakość życia. Pacjenci, którzy w konsekwencji duszności i zaniku mięśni nie wychodzili z domu, dzięki rehabilitacji stali się na tyle sprawni, iż sami udają się na zakupy, robią krótkie spacery.
Oddech do badania
W diagnozowaniu przewlekłej obturacyjnej dolegliwości płuc dokonał się w ostatnich latach wielki rozwój. Proste, bezbolesne i niedrogie badanie spirometryczne jest dostępne w każdej gminie. Coraz więcej lekarzy kontraktuje taką procedurę w NFZ w ramach działającego od 2004 roku narodowego programu profilaktyki POChP. Przeprowadzanie badań jest wskazane u osób w wieku 45-60 lat, które kaszlą, odkrztuszają albo od przynajmniej 10 lat palą papierosy. - Warto, by koledzy doktorzy, u których w poradni pojawia się pacjent z takimi symptomami, zaproponowali mu wykonanie badania spirometrycznego - sugeruje prof. Śliwiński. - POChP potwierdzono jak dotąd u ok. 15% pacjentów przebadanych w ramach programu.

Lekowy kanon
Aktualnie już bardzo rzadko w trakcie wstępnych rozpoznań POChP bywa mylone z astmą. Obie dolegliwości są różne, aczkolwiek prowadzą do zwężenia oskrzeli i są leczone podobnymi lekami. Kanon stosowania farmaceutyków jest jednak w obu sytuacjach odmienny. W astmie w pierwszej kolejności pacjentowi ordynuje się steroidy wziewne, beta2 agonistów, a dopiero jeśli kombinacja tych dwóch leków nie jest skuteczna, można posłużyć się cholinolitykiem. W POChP kolejność jest inna: cholinolityk, beta2 agonista i w wybranych sytuacjach steroid wziewny. Jest więc spis leków, które umieją efektywnie łagodzić symptomy POChP czy astmy. Mają jednak to do siebie, tak jak każde, iż działają, pod warunkiem zażywania. Niby oczywiste, lecz... - W leczeniu chorób, szczególnie przewlekłych, bardzo istotne jest wykorzystanie się (z angielskiego: compliance) pacjenta do zaleceń lekarskich - mówi prof. Władysław Pierzchała, kierownik Katedry i Kliniki Pneumonologii ŚAM w Katowicach. - Na ogół uważane jest, iż jeśli pacjent przyjmuje w wymaganym czasie 70% dawek leku, to już można mówić o dobrej współpracy. Zazwyczaj niestety bywa tak, iż nasi chorzy zażywają połowę dawek zleconych poprzez lekarza.
Jak pacjent z doktorem
prof. Pierzchała podkreśla, iż przy leczeniu duszności przewlekłej występującej w POChP współpraca pacjenta z lekarzem jest trudna, ponieważ symptomy tej dolegliwości występują trwale. Warto wskazać, iż sukces przyjmowania leków będzie lepszy, jeżeli pacjent zdobędzie się na podjęcie regularnej gimnastyki i zaprzestanie palenia papierosów, zastosuje energetyczną dietę. To pozwoli mu na dłuższe utrzymywanie kondycji. W przebiegu POChP takie podejście jest nadzwyczajnie istotne. Może uchronić przed wpadaniem w samonapędzające się błędne koło: na skutek duszności nie wykonuję wysiłku, na skutek niewykonywania wysiłku mam coraz słabsze mieśnie, a coraz słabsze mięśnie nie pozwalają mi wykonać tego wysiłku. Ważne jest także, by cierpiący na POChP pacjent nie przyjmował innych leków, które mogą wzmagać symptomy dolegliwości podstawowej. na przykład kaszel może być nasilany poprzez wybrane tabletki przyjmowane w nadciśnieniu. Leki moczopędne wywołują utratę potasu. Brak potasu w surowicy wywołuje natomiast zaburzenia rytmu serca, osłabienie siły mięśniowej. - Na ogół ci pacjenci chętnie współpracują z lekarzem - uważa
prof. Władysław Pierzchała. - My, pulmonolodzy, proponowaliśmy tworzenie czegoś w rodzaju szkół dla chorych i kierunkowe kształcenie pielęgniarek środowiskowych, które się zajmą nauką tych osób. Chorzy na POChP chcą wiedzieć, co jeszcze można zrobić, tak aby się czuć lepiej. Gdyż doktor w poradni nie może poświęcić im odpowiedniej ilości czasu, oni się zniechęcają, przestają przychodzić na wizyty.
Ciśnieniomierz i spirometr
Najlepiej jednak zapobiegać. To znany banał, lecz regularnie zbyt póżno przywoływany. W profilaktyce POChP teoretycznie nie trzeba sporo. Potrzebna jest lekarska dociekliwość, spirometr i wola pacjenta. Prekursor leczenia POChP w Polsce i inicjator narodowego programu profilaktyki tej dolegliwości,
prof. Jan Zieliński z warszawskiego Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, zawsze marzył i marzy nadal, by na biurku lekarza w okolicy ciśnieniomierza stał spirometr lub co najmniej uproszczona wersja tego aparatu - peakflowmetr. Narodowy program profilaktyki POChP już nieco przybliżył nas do tego standardu. W 2004 roku wykonano 150 tys. badań spirometrycznych
Objawy Rewolucja W Koordynacji Systemu Ratunkowego Coraz Bliżej. Czy Numer Alarmowy 112 Przestanie Być Prowizoryczny?:
Przyczyny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do końca tego roku mają powstać centra powiadamiania ratunkowego. Odtąd numery alarmowe 999, 998, 997 i 112 będą odbierane właśnie w centrach. Jednak ratunku, powietrza! co znaczy.
Objawy Recepty Zaocznie: Słowo Ministra Też Ważne, Ale Lekarze Chcą Widzieć Przepis:
Przyczyny jasnych regulaminów określających zasady wystawiania recept osobom przewlekle chorym, Federacja Porozumienie Zielonogórskie zaleciła swoim lekarzom wstrzymanie się od zaocznego przepisywania leków. W ratunku, powietrza! krzyżówka.
Objawy Rząd Negocjuje Zakup Szczepionek Przeciwko Grypie A/H1N1 I Stawia Warunki:
Przyczyny Rzeczpospolitej nie stać, aby szczepionki przeciwko grypie A zafundować wszystkim obywatelom... 9 listopada rozpoczęły się negocjacje z jednym z producentów szczepionek na grypę A/H1N1. Strona polska ratunku, powietrza! co to jest.
Objawy Ruszył Pierwszy Ogólnopolski Rejestr Incydentów Medycznych W Podstawowej Opiece Zdrowotnej:
Przyczyny czerwca) rozpoczął funkcjonować portal internetowy, wykorzystywany anonimowemu zgłaszaniu poprzez lekarzy incydentów, dotyczących bezpieczeństwa pacjenta, które miały miejsce w podstawowej opiece ratunku, powietrza! słownik.
Objawy Rzecznik Praw Obywatelskich: Opłata Za Poród W Publicznym Szpitalu Jest Nielegalna:
Przyczyny na życzenie pacjentki w szpitalu św. Zofii w Warszawie kosztuje 700 zł. Poród dla rodziny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu - 150 zł. Pobieranie takich opłat to norma w wielu ratunku, powietrza! czym jest.

Czym jest Ratunku, powietrza znaczenie w Słownik medycyny R .

  • Dodano:
  • Autor: