kolmatacja co to jest
Co to jest kolmatacja. Wyjaśnienie mechanicznego osadzania zawiesin i drobnych frakcji.

Czy przydatne?

Co to jest Kolmatacja

Definicja KOLMATACJA: kolmatacja
1. Mechanizm mechanicznego osadzania zawiesin i drobnych frakcji piaszczystych i ilastych na filtrach studziennych i w ośrodku gruntowym w strefie przyfiltrowej. Zachodzi w czasie pompowania albo przy wtłaczaniu wody do otworów. Towarzyszą mu zazwyczaj mechanizmy chemiczne i biochemiczne, prowadzące łącznie do ograniczenia przepustowości filtru i strefy przyfiltrowej. K. prowadzi do tak zwany → starzenia się studni. 2. Osadzanie cząstek ilastych i koloidalnych na dnie rzek, jezior, stawów i na urządzeniach hydrotechnicznych. Mechanizm prowadzi do ograniczania kontaktów wód podziemnych i powierzchniowych. → Dekolmatacja.[AM].

Słownik Krzywa Wydatku; Krzywa Pompowania:
Znaczenie krzywa pompowania Wykres zależności wydatku studni Q od depresji s w studni albo w otworze obserwacyjnym, w warunkach ruchu (dopływu) ustalonego (Q = f(s)). W ruchu (dopływie) nieustalonym sporządza kolmatacja.
Słownik Krzywa Wysychania:
Znaczenie Krzywa opadania stanów albo wydatku wód podziemnych i/ albo powierzchniowych, źródła i tym podobne niewymuszonego pompowaniem, w okresie bez alimentacji, jest to w okresie naturalnego sczerpywania kolmatacja.
Słownik Korzystanie Z Wód Szczególne:
Znaczenie szczególne K.zw.s. zachodzi w razie, gdy nie jest korzystaniem powszechnym i zwykłym, i wynika z konieczności wcześniejszego uzyskania → pozwolenia wodnoprawnego. Przykładami k.zw.s. są: przerzut kolmatacja.
Słownik Komisja Dokumentacji Hydrogeologicznych KDH:
Znaczenie Dokumentacji Hydrogeologicznych KDH Organ międzyresortowy powołany w 1953 r. przy ówczesnym Prezesie Centralnego Urzędu Geologii, aktualnie działa przy Kluczowym Geologu Państwie jako organ kolmatacja.
Słownik Korzystanie Z Wód Zwykłe:
Znaczenie zwyczajne Korzystanie z wód wynikające z prawa własności gruntu nazywane jest zwykłym. K.zw.z. służy do zaspokojenia potrzeb osobistych, gospodarstwa domowego i rolnego i obejmuje pobór wody i kolmatacja.

Czym jest kolmatacja znaczenie w Słownik definicje K

  • Dodano:
  • Autor: