Źródło ascenzyjne; ź co to jest
Co to jest Źródło ascenzyjne; ź. wstępujące, ź. podpływowe. Wyjaśnienie wstępujące, ź. podpływowe.

Czy przydatne?

Co to jest Źródło ascenzyjne; ź. wstępujące, ź. podpływowe

Definicja ŹRÓDŁO ASCENZYJNE; Ź. WSTĘPUJĄCE, Ź. PODPŁYWOWE: Źródło ascenzyjne; ź. wstępujące, ź. podpływowe
Źródło, do którego woda pod wpływem → ciśnienia hydrostatycznego podnosi się w pustkach skalnych (porach albo szczelinach) w końcowym odcinku do góry i wypływa na powierzchnię terenu. Jeśli woda pochodzi z dużej głębokości, źródło ma reżim stały, niezależny od opadów atmosferycznych. Siłą motoryczną powodującą wypływ mogą być także gazy albo pary. →Źródło, → Źródło descenzyjne.[TB i DM].

Słownik Źródło Descenzyjne; Ź. Zstępujące, Ź. Grawitacyjne, Ź. Spływowe:
Znaczenie ź. zstępujące, ź. grawitacyjne, ź. spływowe Źródło, do którego woda spływa pod działaniem siły ciężkości od obszaru zasilania w dół, przez środowisko wód podziemnych (→ środowisko hydrogeologiczne źródło ascenzyjne; ź. wstępujące, ź. podpływowe.
Słownik Zalewisko:
Znaczenie Zalewisko Nagromadzenie wody w górniczej niecce obniżeniowej, jest to w partii terenu obniżonej wskutek podziemnej eksploatacji górniczej. → Zatopienie powierzchni terenu.[MR źródło ascenzyjne; ź. wstępujące, ź. podpływowe.
Słownik Źródło Szczelinowe:
Znaczenie Źródło drenujące wody krążące w szczelinach skał litych (ryc. 139). W zależności od ukształtowania terenu, stopnia szczelinowatości masywu i rozkładu → ciśnień hydrostatycznych może być → źródło źródło ascenzyjne; ź. wstępujące, ź. podpływowe.
Słownik Źródło Krasowe:
Znaczenie Źródło zasilane wodami krążącymi w skrasowiałych masywach skalnych, gdzie szczeliny, kanały i inne próżnie krasowe stanowią komunikujący się ze sobą mechanizm hydrauliczny (ryc. 137). Za źródło ascenzyjne; ź. wstępujące, ź. podpływowe.
Słownik Zasoby Wzbudzone Wód Podziemnych:
Znaczenie wód podziemnych Dodatkowa liczba wody w → bilansie wód podziemnych, jaką po stronie „dodatniej” można uwzględnić w razie, kiedy w konsekwencji eksploatacji wody i zdepresjonowania płytko źródło ascenzyjne; ź. wstępujące, ź. podpływowe.

Czym jest Źródło ascenzyjne; ź znaczenie w Słownik definicje Z

  • Dodano:
  • Autor: