egzema atakuje dentystów co to jest
Jak leczyć Egzema atakuje dentystów? Czym jest szczególnie narażeni na egzemę skóry rąk. Występuje.

Czy przydatne?

Definicja Egzema atakuje dentystów

Co to znaczy: Stomatolodzy i pielęgniarki i higienistki dentystyczne są szczególnie narażeni na egzemę skóry rąk. Występuje ona pośród dentystów 7 razy częściej niż u innych lekarzy, a u pomocy dentystycznej 10 razy częściej.
Do objawów egzemy należą: swędzenie, zaczerwienie, puchnięcie rąk, pękanie i łuszczenie się skóry. Egzema może rozprzestrzenić się na całe ciało. To schorzenie wywołują chemiczne substancje, z którymi stomatolodzy i pomoc dentystyczna mają kontakt, a które niszczą ochronną – lipidową warstwę skóry. Należą do nich: gumowe i kauczukowe powierzchnie, narzędzia, substancje czyszczące i dezynfekujące.
Egzemie można zapobiegać. Do działań profilaktycznych należą: unikanie powierzchni i substancji chemicznych wywołujących egzemę, ochrona dłoni preparatami natłuszczającymi i nawilżającymi, lecz także picie 2 litrów płynów każdego dnia, dieta bogata w witaminy A, E i C. W złagodzeniu objawów mogą pomóc: lecznicze kremy nawilżające i odbudowujące warstwę hydrolipidową albo lecznicza emulsja myjąca, usuwająca resztki detergentów i wzmacniająca płaszcz lipidowy. Do przestrzeni pomiędzy palcami można użyć maści wazelinowo-parafinowych. (IN)

Czym jest Egzema atakuje dentystów znaczenie w Słownik dentystyczny E .