jeszcze agencji taryfikacji co to jest
Jak leczyć Jeszcze o Agencji Taryfikacji? Czym jest Zdrowotnej pisaliśmy w poprzednim dentoletterze.

Czy przydatne?

Definicja Jeszcze o Agencji Taryfikacji

Co to znaczy: O stworzeniu Agencji Taryfikacji Świadczeń Opieki Zdrowotnej pisaliśmy w poprzednim dentoletterze. Aktualnie projekt jest w fazie konsultacji socjalnych. Kluczowym zadaniem Agencji będzie zbieranie danych o kosztach poszczególnych świadczeń i obliczenie ich średniej wartości punktowej. Do zbierania i przetwarzania danych potrzebny będzie mechanizm komputerowy, liczący rachunki wydatków.
 
Dla małych przychodni stomatologicznych będzie to wydatek około 300-500 tys. zł, w razie dużej placówki nawet do 900 tys. zł. Dlatego nie we wszystkich placówkach będzie możliwe liczenie tych wydatków. Powstanie odrębnej Agencji ma odciążyć NFZ z wyliczania kwot za konkretne usługi. Wyliczone poprzez agencję świadczenia stomatologiczne, które są aktualnie wycenione na niższe niż w rzeczywistości, powinny zostać wyliczone na wyższe.
Analogicznie stawki na inne świadczenia mogą zostać obniżone, ponieważ realne wydatki mogą okazać się mniejsze. Pozostaje także sprawa, w jaki sposób policzy się rzeczywistą kwotę za świadczenie i jak policzyć optymalną kwotę wydatków? Przykładowo w Stanach Zjednoczonych przyjęto, iż poziom efektywności świadczeniodawców szacuje się na 70 procent Jak będzie w Polsce? Czas pokaże. Jedno jest pewne: agencja nie stanie się niestety lekarstwem na brak finansów w NFZ, zresztą już samo jej wprowadzenie będzie wymagało z pewnością dodatkowych nakładów

Czym jest Jeszcze o Agencji Taryfikacji znaczenie w Słownik dentystyczny J .