materiały odbudowy zrębu zęba co to jest
Jak leczyć Materiały do odbudowy zrębu zęba? Czym jest szklanych, szerokiego zastosowania.

Czy przydatne?

Definicja Materiały do odbudowy zrębu zęba

Co oznacza MATERIAŁY DO ODBUDOWY ZRĘBU ZĘBA: Wobec rozwoju endodoncji, możliwości wykorzystania włókien szklanych, szerokiego zastosowania uzupełnień ceramicznych, pełnokonturowych, czy realizowanych na różnych typach podbudów, odbudowa zrębu zęba staje się koniecznością. Można ją wykonać którymkolwiek z powyższych sposobów. A wszystko to w zasadzie, jak zawsze, w dążeniu do lepszego efektu estetycznego, uproszczenia procedury klinicznej i oczywiście uzyskania jak najtrwalszego efektu pracy lekarza.
 
 
Czy materiał do odbudowy zrębu jest zwykłym kompozytem? Oczywiście nie, ponieważ można byłoby odbudować zrąb zęba każdym innym materiałem do wykonywania wypełnień. Zazwyczaj kompozyty przeznaczone do odbudowy zrębu są tak modyfikowane, by jak w najwyższym stopniu wyznacznikami zbliżać się do naturalnej zębiny. Przewarzająca część oparta na bazie żywic i wypełniaczy posiada bonus materiałów, które podnoszą wytrzymałość planowanej odbudowy. Dla przykładu materiał Build-it (Pentron) zawiera bonus ciętych włókien szklanych, LuxaCore-Z-Dual (DMG) dwutlenek cyrkonu, a Ti-Core bonus tytanu.
Odbudowa zrębu, lecz czy tylko?
Początkowo materiały do odbudowy zrębu korony były przeznaczone tylko i wyłącznie do tego celu. Aktualnie jednak istnieje tendencja do tworzenia materiałów, które poza odbudową zrębu można zastosować do mocowania wkładów z włókien szklanych w uprzednio opracowanych i adekwatnie przygotowanych kanałach korzeniowych i to w zasadzie w tak zwany jednoczesnej odbudowie. Znaczy to, iż zarówno zacementowanie wkładu, jak i odbudowa zrębu mogą być wykonane jednym materiałem z jednoczesnym przygotowaniem tkanek zęba.
Na pewno skraca to czas samego zabiegu, lecz równocześnie upraszcza procedurę, co ma niemały wpływ na ograniczenie możliwości popełnienia błędu. Producenci tego typu materiałów podkreślają, iż wykorzystanie tego samego materiału do odbudowy rdzenia i cementowania wkładu pomaga utworzyć optymalne połączenie między wkładem – cementem - zębiną i koroną, co wpływa na jego twardość, wytrzymałość i w rezultacie trwałość. Istnieje także opcja 3 w 1, a więc materiały, którymi nie tylko można mocować wkłady i odbudować zrąb, , lecz również ten sam materiał może być użyty do cementowania uzupełnienia ceramicznego zaplanowanego na danym filarze (na przykład Starfill 2b (Danville), Para Core (Coltene/ Whaledent).
Opracowywanie materiałów tego typu było niewątpliwie podyktowane coraz większymi wymogami estetycznymi, postępem technologii koron ceramicznych i możliwością wykorzystania w stomatologii włókien szklanych. Materiały te mogą być służące zarówno w zębach leczonych endodontycznie, a więc, tak jak wspomniano, do cementowania wkładów z włókna szklanego, do odbudowy brakującego zrębu zęba, , lecz także do odbudowy zrębu zębów żywych, tam gdzie wymaga tego przypadek kliniczna, regularnie wówczas gdy równocześnie stosujemy piny okołomiazgowe. Odbudowy tego typu mogą być służące zarówno pod uzupełnienia kompozytowe jak i ceramiczne.
Trzy typy polimeryzacji…
Polimeryzacja materiałów do odbudowy zrębu może być zwykle prowadzona w trojaki sposób. Istnieją materiały, które są materiałami typowo chemoutwardzalnymi, tak jak ((na przykład Core Paste (DenMet) czy Ti-Core (EDS). zwykle dostępne w dwóch pastach jako baza i katalizator, wymagają mieszania w równych ilościach i wcześniejszego przygotowania powierzchni zęba, a więc wykorzystania mechanizmu adhezyjnego. Do materiału Core Paste dołączony jest w zestawie preparat BondLink, a materiał Ti- Core wymaga pełnego trawienia powierzchni zęba 37 procent kwasem fosforowym i jest kompatybilny z każdym dostępnym na rynku systemem adhezyjnym. Wiązanie materiału trwa zazwyczaj 4-5 min. Materiały światłoutwardzalny, takie jak Clearfil Photo Care (Kuraray), czy Charisma Opal (Heraeus Kulzer) to typowe kompozyty o wzbogaconym składzie, które dostępne są zazwyczaj gotowe w strzykawkach.
Taki typ polimeryzacji ogranicza jednak wskazania do ich wykorzystania jedynie do odbudowy zrębu zęba. Są gotowe do użycia i nakładania narzędziem prosto ze strzykawki, podobnie jak tradycyjne kompozyty. Wymagają wykorzystania mechanizmu adhezyjnego. Trzeci i najpopularniejszy typ to materiały o dualnym charakterze wiązania, a więc takie, które mogą polimeryzować zarówno chemicznie, jak i pod wpływem światła. Do tej ekipy należy przewarzająca część dostępnych na rynku materiałów do odbudowy zrębu (Tabela). Ten typ materiałów przeważnie jest używany do mocowania wkładu i odbudowy zrębu zęba przy zastosowaniu tylko jednego materiału.Przy takim postępowaniu można naświetlać następne warstwy, , lecz wiązanie w kanałach, tam gdzie dostęp światła jest ograniczony, pozostawia się procesowi chemicznemu. Podobnie przy stosowaniu kształtek, światło przyspiesza wiązanie warstw zewnętrznych, jednak pełna polimeryzacja pozostaje chemiczna. Stąd w technice odbudowy na włóknach szklanych jest wskazany czas 4-5 min potrzebny na całkowite wiązanie na drodze chemicznej. Materiały tego typu wymagają wcześniejszego przygotowania powierzchni, do której będą mocowane, dotyczy to zarówno tkanek zęba jak i mocowanych wkładów. Postępowanie zwykle ustala producent i warto przed zastosowaniem zapoznać się z dyrektywą użycia.
Wybrane materiały są zdecydowanie sugerowane do stosowania wspólnie z systemami adhezyjnymi samotrawiącymi ( (((na przykład Multi Core Flow (Ivoclare Vicadent)), inne z systemami tradycyjnymi opartymi na wytrawianiu 37 procent kwasem fosforowym i wykorzystaniu mechanizmu adhezyjnego (( ((((na przykład Build-It (Pentron)). Materiały dualne dostępne są przeważnie w formie nabojów do pistoletu wspólnie z końcówkami mieszającymi albo jako strzykawki dwukomorowe z końcówkami samomieszajacymi, regularnie ze specjalną nakładką ułatwiającą wprowadzenie materiału do opracowanego kanału. Nieliczni producenci jako alternatywny sposób mieszania dopuszczają wyciśnięcie materiału na czysty kartonik papieru, zmieszanie i przeniesienie dowolnym narzędziem na wybraną powierzchnię.
Łatwiej z kształtką
W celu ułatwienia uzyskania właściwego kształtu odbudowywanego zrębu, producenci materiałów oferują mechanizmy formówek (( (((((na przykład formówki Para Core (Coltene/Whaledent), czy kształtki Build-It Core Forms (Pentron). Dzięki wykorzystaniu adekwatnie dobranej kształtki uzyskujemy prawie gotowy filar do wykonania przyszłego uzupełnienia, wymagający zwykle jedynie niewielkiego opracowania. Kształtki wykonane są z elastycznego, przezroczystego tworzywa i dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach dostosowanych do odbudowy zrębu określonego typu zębów (siekacze, kły, przedtrzonowe, trzonowce).
Wielki wybór materiałów do odbudowy zrębu zęba daje sposobność wykonywania estetycznych rekonstrukcji zębów w sytuacjach, gdzie jeszcze dopiero co z braku alternatywy należało wykonywać uzupełnienia protetyczne ze stopów metali, lub wkłady koronowo – korzeniowe, czy korony lane, licowane porcelaną. Stworzenie tej ekipy materiałów z jednoczesnym postępem technologii koron ceramicznych i coraz szerszym stosowaniem włókien szklanych zdecydowanie przybliża nas do osiągania coraz lepszych efektów estetycznych i funkcjonalnych, satysfakcjonujących zarówno lekarza, jak i pacjenta. Anna Leśniewska

Stomatolog Można Niechlujnie Wypisywać Recepty...:
Dentysta będą grozić jakiekolwiek sankcje za niechlujne wypisywanie recept. Skutki tego poniosą pacjenci i aptekarze. Od 1 października ma zacząć obowiązywać nowe rozporządzenie w kwestii recept lekarskich materiały do odbudowy zrębu zęba.
Stomatolog Mniej Miejsc Dla Specjalizacji Stomatologicznych:
Dentysta Zdrowia podało do informacje liczbę miejsc szkoleniowych dla lekarzy i lekarzy dentystów rozpoczynających specjalizację na podstawie postępowania kwalifikacyjnego, które odbędzie się w terminie 1-31 materiały do odbudowy zrębu zęba.
Stomatolog Mniejsze Nakłady Na Stomatologię W Budżecie NFZ Na Stomatologię:
Dentysta państwa na 2012 rok - wg prognoz ma przekazywać więcej pieniędzy ze składek zdrowotnych przez wzgląd na przewidywanym wzrostem gospodarczym.   Planuje się przyrost o 4 mld złotych do 60 mld złotych materiały do odbudowy zrębu zęba.
Stomatolog Mont Blanc 1:5 Firmy Anthogyr:
Dentysta ulepszyła dobrze już znaną kątnicę przyspieszającą Mont Blanc 1:5, wprowadzając na rynek jej nową wersję . Kątnica ta ma jedną z najmniejszych główek na rynku - tylko 13,75 mm, która zapewnia lepszą materiały do odbudowy zrębu zęba.
Stomatolog Masy Silikonowe:
Dentysta wykonuje się z materiałów zwanych silikonami. Nazwa ta odnosi się do związków organicznych zawierających w swoim składzie atomy węgla, wodoru, tlenu i krzemu. Wiele jest publikacji dotyczących materiały do odbudowy zrębu zęba.

Czym jest Materiały do odbudowy zrębu znaczenie w Słownik dentystyczny M .

  • Dodano:
  • Autor: