Resekcja wierzchołka co to jest
Leczenie Resekcja wierzchołka korzenia zęba. Definicja: Resekcja wierzchołka korzenia, to zabieg.

Czy przydatne?

Definicja Resekcja wierzchołka korzenia zęba

Co to jest Resekcja wierzchołka korzenia zęba: Resekcja wierzchołka korzenia, to zabieg opierający na usunięciu wierzchołka korzenia, usunięciu zmian okołowierzchołkowych w kości a następnie wypełnieniu kanału korzeniowego materiałem biokompatybilnym. Zabieg ten jest realizowany najczęściej w razie niepowodzenia leczenia endodontycznego i najczęściej dotyczy zębów jednokorzeniowych raczej siekaczy i kłów, chociaż realizowany jest także w razie przedtrzonowców i trzonowców.Wskazania do zabieguprzewlekłe zapalenia tkanek okołowierzchołkowych (ziarniniaki, torbiele korzeniowe)niemożność całkowitego usunięcia poprzedniego wypełnienia z kanału przy jego niecałkowitym wypełnieniunie możność usunięcia złamanego instrumentu do leczenia kanałowego uniemożliwiającego poprawne leczenie zębaniedrożność kanału w rejonie wierzchołka korzenia (spore zakrzywienie, zwężenie)złamanie korzenia w rejonie przy szczytowej na przykład po urazieperforacja korzenia w rejonie okołowierzchołkowej jako następstwo leczenia endodontycznegoPrzeciwwskazaniazęby mlecznezaburzenia zgryzustany zapalne j. ustnej i gardłazanik pionowy i poziomy kości w przebiegu chorób przyzębiaostry stan zapalny w rejonie przywierzchołkowejpodłużne złamania korzeniopryszczka wargikobiety w I trymestrze ciążychoroby prowadzące do miejscowego i ogólnego spadku odporności (dolegliwości nerek, białaczki, zaburzenia krzepnięcia i fibrynolizy, cukrzyca)metoda zabieguPrzed przystąpieniem do zabiegu resekcji doktor przygotowuje kanał korzeniowy przez jego precyzyjne oczyszczenie i poszerzenie poczym w znieczuleniu miejscowym doktor nacina błonę śluzową w rejonie wierzchołka korzenia, wycina okienko kostne a następnie wiertłem resekuje zmieniony chorobowo wierzchołek korzenia. Następnie szczelnie wypełnia kanał korzeniowy i może uzupełnić okienko kostne preparatami kościozastępczymi. Na przeciętą błonę śluzową zakłada się szwy.W niektórych sytuacjach na przykład przy rozległych torbielach obejmujących kilka zębów istnieje wskazanie do wykonania znieczulenia ogólnego.Postępowanie po zabieguPo zabiegu może pojawić się obrzęk okolicy operowanej, ból i zaczerwienienie. W celu pomniejszenia powyższych objawów będących rezultatem ingerencji chirurgicznej, należy przykładać zimny opatrunek z kostek lodu. Przy silniejszych dolegliwościach można stosować środki przeciwbólowe. W wypadku gdy ból jest mocny i trwa sporo dni albo pojawiają się żadne wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem stomatologiem.Szwy usuwa się 5-7 dni po zabiegu. Poprzez ok. 1 rok po zabiegu resekcji pacjent powinien pozostawać pod stałą kontrolą stomatologiczną. Pierwsze oznaki odtwarzania się kości w rejonie po resekcji obserwuje się po ok. 3 miesiącach na zdjęciach rtg, jednak pełny sukces zabiegu można ocenić dopiero po roku
Przyczyny Regularne Badania W Okresie Menopauzy:
Objawy menopauzy organizm kobiety produkuje coraz mniejsze ilości progesteronu i estrogenów. Poziom tych ostatnich w momencie następnych 3 – 4 lat spada o 80 – 90 % w relacji do stężenia przed menopauzą resekcja wierzchołka korzenia zęba.
Przyczyny Rehabilitacja Chorób Narządu Ruchu W Lądku Zdroju:
Objawy najstarsze uzdrowisko w Polsce, ma wielowiekową tradycję w leczeniu i rehabilitacji schorzeń narządu ruchu, chorób naczyń obwodowych, chorób skóry i niektórych chorób zawodowych i zaburzeń resekcja wierzchołka korzenia zęba.
Przyczyny Rokowanie U Chorych Po Zawale Serca:
Objawy prowadzi badania, których celem jest ocena czynników wpływających na rokowanie u chorych po zawale serca. Badacze mają nadzieję, iż pozwoli to na wyodrębnienie ekipy chorych, u których należy resekcja wierzchołka korzenia zęba.
Przyczyny Rozwój Dziecka - 18 Miesiąc:
Objawy rozwoju psychomotorycznego dziecka od urodzenia do wieku młodzieńczego uwarunkowany jest działaniem różnorodnych czynników ściśle ze sobą powiązanych. Decyzyjny wpływ na poprawny postęp dziecka mają resekcja wierzchołka korzenia zęba.
Przyczyny Rozwój Dziecka - 21 Miesiąc:
Objawy rozwoju psychomotorycznego dziecka od urodzenia do wieku młodzieńczego uwarunkowany jest działaniem różnorodnych czynników ścisłe ze sobą powiązanych. Decyzyjny wpływ na poprawny postęp dziecka mają resekcja wierzchołka korzenia zęba.

Czym jest Resekcja wierzchołka korzenia znaczenie Słownik leczenie R .

  • Dodano:
  • Autor: