Aparaty PET czyli problem co to jest
Co to jest Aparaty PET, czyli problem izotopowych znaczników czeka na rozwiązanie. Definicja: W.

Czy przydatne?

Definicja Aparaty PET, czyli problem izotopowych znaczników czeka na rozwiązanie w słowniku

Co to jest Aparaty PET, czyli problem izotopowych znaczników czeka na rozwiązanie: W warszawskim Centrum Onkologii stanie wkrótce trzeci w stolicy aparat PET. Oczywiście mowa o samym skanerze. By jednak wykonać za jego pomocą badanie, potrzebny jest jeszcze radiofarmaceutyk, który podaje się pacjentowi.

Takie kamery znajdują się w Warszawie także przy Banacha i w Wojskowym Instytucie Medycznym. W całym państwie jest ich jeszcze 5 (Bydgoszcz, Gliwice, Kielce, Wrocław, Poznań).
Problem w tym, iż w Polsce spomniany radiofarmaceutyk produkuje w tylko jeden ośrodek. Na razie pozostałe placówki muszą sprowadzać radiofarmaceutyki z zagranicy. Biorąc pod uwagę krótki czas rozpadu izotopów i konieczność szybkiego transportu, wpływa to na ostateczną cenę znacznika. Na razie polskie placówki skazane są na drogę lotniczą.
- Fundamentalne badanie dzięki kamery PET wymaga podania pacjentowi radiofarmaceutyku, najczęściej to jest fluorodezoksyglukoza, a więc glukoza znaczona radioaktywnym fluorem. Znacznik odkłada się w szczególnie aktywnych komórkach rakowych. Dlatego doktor uzyskuje obraz w najwyższym stopniu aktywnych komórek i na tej podstawie może dokonać interpretacji - tłumaczy Ludwik Pieńkowski, zastępca dyrektora Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów UW. - Dlatego produkcja tego radiofarmaceutyku jest tak najważniejsza.

Problem w tym, iż żaden z ośrodków nie ma takiej możliwości, z wyjątkiem Centrum Onkologii w Bydgoszczy.
- Jesteśmy w tej chwili jedynym w Polsce zakładem medycny nuklearnej, który posiada pełną instalację, a więc cyklotron, laboratorium produkcji znaczników i skaner, a więc urządzenie obrazujące - mówi Bogdan Małkowski kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Zapowiada, iż wkrótce wzrośnie liczba rodzajów wytwarzanych w laboratorium znaczników z czterech do ośmiu.
Na razie pozostałe placówki muszą sprowadzać radiofarmaceutyki z zagranicy. Tu najważniejsza pozostaje sprawa transportu. Biorąc pod uwagę krótki czas rozpadu izotopów i konieczność szybkiego dowozu, to wpływa na ostateczną cenę znacznika. Na razie polskie placówki skazane są na transport lotniczy.
- W Austrii czy Niemczech, gdzie jest gęsta sieć cyklotronów, porcja znacznika jest blisko dwa razy tańsza niż cena po dowiezieniu jej do Polski – twierdzi Małkowski. - Tak faktycznie, w najwyższym stopniu opłacalne jest przesyłanie znaczników fluorowych na odległość do 1 godziny transportu.
Transport znaczników jest praktykowany na świecie, lecz lepiej, gdy cyklotron jest na miejscu.
- Jeden cyklotron może wyprodukować wystarczającą liczba radiofarmaceutyków dla kilku szpitali - tłumaczy dr Pieńkowski.
Na tej zasadzie funkcjonuje schemat amerykański, na którym próbuje wzorować się Polska: jedno centrum produkujące radioizotopy dla kilku szpitali. W Europie spotyka się także rozwiązanie, iż każdy szpital ma cyklotron i produkuje znaczniki wyłącznie na własne potrzeby.
Nie rozpraszać środkówZ założeń Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych i budowy sieci PET wynika, iż miały powstać 3-4 ośrodki zaopatrzone we swoje cyklotrony. Jak dotąd ten warunek spełniła tylko placówka w Bydgoszczy. Centra produkujące znaczniki miały wytwarzać je dla ośrodków satelitarnych z kamerami PET-CT: centrum w Bydgoszczy dla ośrodka z Gdańska i Poznania, cyklotron w Gliwicach dla Krakowa i Wrocławia, a oddział produkcji radiofarmaceutyków Warszawskiego Konsorcjum PET, który ma powstać przy Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów UW - dla szpitali warszawskich, Łodzi i Kielc.

Przedłużające się terminy realizacji założeń i zasady finansowania badań dzięki PET, powodują niepotrzebne animozje.
Możliwości ośrodka w Bydgoszczy są spore i nie do końca wykorzystane. Barierą jest poziom finansowania. W 2004 roku ograniczenia dotyczyły ilości badań, rok potem proponowana poprzez NFZ kwota nie pokrywała rzeczywistych wydatków.
- Jeśli na budowę sieci PET w Polsce idą kapitał publiczne z programu narodowego, to powinna być to przemyślana strategia rozmieszczania poszczególnych centrów i finansowanie ich – uważa Bogdan Małkowski. - Fundusz nie powinien rozpraszać środków, lecz zaoferować odpowiedni kontrakt i możliwości wykonywania badań ośrodkom uwzględnionym w planie. Jeśli ich usługi będą rozsądnie finansowane, to poradzą sobie nawet z budową własnego cyklotronu i laboratorium.
Zdaniem Bogdana Małkowskiego, warunkiem finansowania usługi ze środków publicznych, a więc zawarcia kontraktu z NFZ, powinna być dostępność do znaczników na miejscu albo blisko miejsca wykonania badań.
- Przemawiają za tym względy finansowe, lecz także technologiczne. Produkty wysokiej technologii powinny być produkowane jednak w Polsce, ponieważ to podnosi wiedzę – argumentuje dr Pieńkowski.
Dzięki odpowiednio finansowanej usłudze i sprawnej dystrybucji radioizotopów, placówki mogłyby spokojnie przyjąć wszystkich czekających w kolejce na badanie pacjentów.
Izotopy - wyścig z czasemNajczęściej używanym izotopem do celów medycznych jest fluor 18, który ma czas prawie 2 godziny rozpadu. Drugim, jeżeli chodzi o częstość używania jest węgiel C11 - moment rozpadu wynosi 20 min.. Jeszcze krótszy czas rozpadu mają azot i tlen – 2 minuty.
Ma to znaczenie nie tylko z uwagi na transport. Dla pacjenta, krótki moment rozpadu znaczy, iż można podać mu bardzo wysoką dawkę jednorazową izotopu, lecz dawka pochłonięta poprzez niego będzie niska, ponieważ błyskawicznie się rozpadnie i relatywny moment działania promieniowania na organizm będzie krótki.
Gdyż aktywność promieniowania, jaką emituje pacjent po podaniu izotopu, ma wpływ na jakość otrzymywanego obrazu, w tym przypadku uzyskuje się poprzez krótki czas obraz bardzo wysokiej jakości. Z kolei stosując izotop o długim okresie rozpadu, nie można podać pacjentowi zbyt wysokiej dawki, ponieważ zachoruje na chorobę popromienną
Objawy Analogi Insulin Ludzkich I Leki Z Grupy Inkretyn W Terapii Cukrzycy (Wideo):
Przyczyny Strączkowski Zapowiadana refundacja insulin analogowych długodziałających - Glarginy i Detemiru - sprawi, iż chorzy uzyskają dostęp do leczenia pozwalającego między innymi na poprawę wyrównania aparaty pet, czyli problem izotopowych znaczników czeka na rozwiązanie co znaczy.
Objawy Astma Oskrzelowa - Skuteczność Pirośluzanu Flutikazonu W Jednej Dawce Dziennie:
Przyczyny wziewnych glikokortykosteroidów w leczeniu astmy oskrzelowej wymaga stosowania w dwóch dawkach dobowych. Pirośluzan flutikazonu to nowy glikokortykosteroid wziewny o długim czasie działania aparaty pet, czyli problem izotopowych znaczników czeka na rozwiązanie krzyżówka.
Objawy Ankieta Na Temat Praktyki Anestezjologii Położniczej W Polsce:
Przyczyny położnicza uważana jest za specyficzną i trudną dziedzinę medycyny. W wielu państwach powstają wytyczne opracowane poprzez specjalistów w celu poprawy standardów opieki nad rodzącą, dostosowania ich aparaty pet, czyli problem izotopowych znaczników czeka na rozwiązanie co to jest.
Objawy Ankieta NFZ: Koszty Stacji Dializ Bardzo Zróżnicowane:
Przyczyny gorącym tematem medialnym dotyczącym ochrony zdrowia są problemy na jakie napotkało w tym roku kontraktowanie dializoterapii. Prawie połowa stacji nadal nie ma podpisanych kontraktów. Gdyż aparaty pet, czyli problem izotopowych znaczników czeka na rozwiązanie słownik.
Objawy Algorytm Leczenia Cukrzycy Typu 2 Wg Zaleceń PTD - Jak Go Realizować? (Wideo):
Przyczyny Karnafel Uzyskiwane metaboliczne wyrównanie cukrzycy w Polsce mierzone poziomem hemoglobiny glikowanej wynosi średnio 8,07 procent (wg badania PolDiab). Przewarzająca część pacjentów jest aparaty pet, czyli problem izotopowych znaczników czeka na rozwiązanie czym jest.

Czym jest Aparaty PET, czyli problem znaczenie w Słownik medycyny A .

  • Dodano:
  • Autor: