Biała Księga Polskiego co to jest
Co to jest, że Biała Księga Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Definicja: Prof. Jacek Jassem.

Czy przydatne?

Definicja Biała Księga Polskiego Towarzystwa Onkologicznego w słowniku

Co to jest Biała Księga Polskiego Towarzystwa Onkologicznego: Prof. Jacek Jassem
Nowotwory złośliwe są już kluczową powodem zgonów wśród mężczyzn w Europie Zachodniej. Za kilka lat podobnie może być także w Polsce - ostrzegają specjaliści w najnowszym raporcie pt. Biała Księga Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

W ostatnich 20 latach odsetek zgonów na skutek chorób nowotworowych powiększył się w Polsce z 19 do 26 procent, a we Francji - z 30 do 34 procent,,. Kluczowym tego przyczyną jest starzenie się społeczeństw, bo wspólnie z wiekiem powiększa ryzyko zachorowania na raka. - Wiek jest oddzielnym czynnikiem ryzyka chorób otworowych - podkreśla prof. Witold Zatoński z Centrum Onkologii w Warszawie.  Wzrośnie zachorowalność... Wg prognoz demograficznych, do 2020 r. liczba Polaków w wieku ponad 65 lat zwiększy z 13,8 do 18,4 procent,,,. wspólnie z tym będzie zwiększać liczba chorych na raka. Wg dr Joanny Didkowskiej z warszawskiego Centrum Onkologii, w 2015 r. na wszystkie dolegliwości nowotworowe będzie chorować w naszym państwie powyżej 180 tys. osób (w 2008 r. było 156 tys. chorych).

Aktualnie mężczyźni najczęściej umierają na raka płuc i jelita grubego. wśród kobiet kluczową powodem zgonów jest z kolei rak piersi i rak płuca. Prof. Jarosław Reguła, szef Kliniki Gastroenterologii Centrum Onkologii w Warszawie, ostrzega, iż w przyszłości szczególnie będzie wzrastać zachorowalność na raka jelita grubego. W Polsce zachorowalność na ten typ nowotworu do 2020 r. wzrośnie wśród mężczyzn prawie podwójnie. O ile w 2008 r. (najnowsze dane Krajowego Rejestru Nowotworów) na raka jelita grubego chorowało powyżej 8 tys. mężczyzn, to za 9 lat może on zostać wykryty u 15,5 tys. z nich. Nadal będzie wzrastać zachorowalność na raka piersi u kobiet. Wg raportu, liczba nowych przypadków tego typu nowotworu u kobiet do 2020 r. wzrośnie o 30 procent,,,,. - z aktualnych 14,5 tys. do 19 tys. rocznie.Na szczęście rośnie również wykrywalność i skuteczność terapii  - Na szczęście powiększa się także skuteczność wykrywania i leczenia wielu rodzajów raka - zwraca uwagę prof. Zatoński. W Stanach Zjednoczonych Ameryki i Wielkiej Brytanii jest dziś o połowę mniej zgonów na raka piersi u kobiet. Zdaniem profesora, jeszcze lepszym odpowiednikiem jest rak szyjki macicy. Najpierw XX w. był on kluczową powodem zgonów wśród kobiet w obydwu tych państwach. Dziś, dzięki wczesnemu wykrywaniu, należy do rzadziej występujących nowotworów złośliwych. Niestety, w Polsce rak szyjki macicy występuje nadal regularnie. Co roku jest on wykrywany u około 3 300 kobiet, spośród których aż 1 745 umiera. To najwyższy parametr umieralności na ten typ nowotworu w Europie. Tę sytuację mają jednak poprawić bezpłatne, przesiewowe badania cytologiczne, z których w 2010 r. skorzystało 27 procent,,,,,. kobiet w wieku 25-59 lat. - Biała Księga pokazuje jedynie, w jakim miejscu jesteśmy w walce z nowotworami, aby wprowadzić zmiany, które sprawią, iż w przyszłości mniej Polaków będzie umierać na raka - podkreśla prof. Jacek Jassem, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Strategia poprawy efektywności opieki nad chorymi na nowotwory zostanie przedstawiona w Zielonej Księdze we wrześniu 2011.dużo jeszcze do zrobieniaProf. Jacek Jassem podkreśla, iż trzeba zrezygnować z ekstensywnego rozwoju onkologii w Polsce. Jego zdaniem, dzięki odpowiednim zmianom organizacyjnym można uzyskać lepsze wyniki leczenia raka, przy użyciu tych środków, jakie są już dostępne. Zdaniem prof. Jassema, potrzebna jest nowa strategia, bo wykonywany od 2006 r. Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych nie przyniósł wystarczających efektów. - Nie oznacza to, iż nie spełnił on swojej roli. Program poprawił wyposażenie ośrodków onkologicznych w sprzęt medyczny, raczej do radioterapii, lecz to nie wystarczy - podkreślił prof. Jassem. Dodał, iż nowym wyzwaniem dla polskiej onkologii jest realizacja postulatu Europejskiego Partnerstwa Na Rzecz Walki z Rakiem. Zobowiązuje on państwa UE, aby do 2013 r. przedstawiły program, który o 15% zwiększy skuteczność walki z rakiem do 2020 r
Objawy Bundestag Przegania Niepełnoletnich Z Solariów. My Też Powinniśmy?:
Przyczyny Organizacja Zdrowia (WHO) już od kilkunastu lat zwraca uwagę na związek opalania się w solarium ze wzrostem ryzyka zachorowania na nowotwory skóry. To kluczowy przyczyna, dla którego niemiecki biała księga polskiego towarzystwa onkologicznego.
Objawy Będą Umowy Preskrypcyjne Dla Lekarzy?:
Przyczyny refundacyjny jest nieszczelny, między innymi z braku możliwości kontroli przepisywanych poprzez lekarzy leków. Niekontrolowana preskrypcja zachęca do przepisywania drogich leków w nieuzasadnionych biała księga polskiego towarzystwa onkologicznego.
Objawy Bezpieczeństwo Leczenia Cukrzycy:
Przyczyny leczy się całe życie. Doktor zazwyczaj nie ma sporo czasu. Chory na swej długiej drodze poszukiwania informacji o chorobie trafia do farmaceuty. - W Polsce cukrzyca leczona jest na poziomie średnim biała księga polskiego towarzystwa onkologicznego.
Objawy Błąd Systemowy: Dlaczego Pacjent Leży Dwa Lata Na Intensywnej Terapii?:
Przyczyny specjalistów na oddziały intensywnej terapii trafiają pacjenci, którzy teoretycznie powinni być leczeni gdzie indziej. Nie dość, iż łóżek intensywnej terapii w szpitalach jest zbyt niewiele, to na biała księga polskiego towarzystwa onkologicznego.
Objawy Bisfosfoniany Przedłużają Trwałość Wszczepionych Implantów Stawu Kolanowego I Biodrowego:
Przyczyny biodrowego czy kolanowego znacząco poprawia komfort życia pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów. Jednak nierzadko pośrodku kilku lat od zabiegu pierwotnego pacjent musi być poddany reoperacji biała księga polskiego towarzystwa onkologicznego.

Czym jest Biała Księga Polskiego znaczenie w Słownik medycyny B .

  • Dodano:
  • Autor: