Choroby chrząstki stawowej co to jest
Co to jest, że Choroby chrząstki stawowej: nowe trendy w terapii. Definicja: Przeszczepy z.

Czy przydatne?

Definicja Choroby chrząstki stawowej: nowe trendy w terapii w słowniku

Co to jest: Przeszczepy z namnożonych komórek chrząstki stawowej pacjenta albo jego szpiku, implanty z kolagenu, które wbudowują się w staw kolanowy chorego - to najnowsze sposoby leczenia uszkodzeń chrząstki stawowej.

Co roku uszkodzeń stawu kolanowego tylko w Europie i Stanach Zjednoczonych doznaje prawie 2 mln osób, z czego 140 tys. to najcięższe uszkodzenia, wymagające interwencji chirurgicznej. Nieleczone uszkodzenia chrząstki mogą błyskawicznie doprowadzić do nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych.W lżejszych sytuacjach w leczeniu uszkodzeń chrząstki i zwyrodnienia wystarczy leczenie zachowawcze: fizjoterapia, leki działające przeciwbólowo i regenerujące chrząstkę. Bardziej zaawansowana sposób to podawane bezpośrednio do stawu kolanowego regeneracyjne zastrzyki z kwasu hialuronowego. W razie głębokich, sporych uszkodzeń niezbędne są operacje, na przykład tak zwany toaleta stawu, a więc oczyszczanie ubytków z fragmentów zniszczonej chrząstki czy pobudzanie dzięki nakłuć i nawiertów warstwy, która jest pod chrząstką, by wydzieliła komórki szpiku, umożliwiające regenerację stawu. Do najnowszych osiągnięć należą tak zwany sposoby biologiczne, pozwalające na zastosowanie własnego potencjału naprawczego organizmu. To na przykład służący w Piekarach przeszczep autologicznych chondrocytów - a więc namnożonych w banku tkanek komórek tworzących chrząstkę, pobranych przedtem z nieobciążonej części kolana.

Dzięki hodowli autologicznych chondrocytów z kilkuset uzyskuje się ich kilka mln. Zawiesinę wprowadza się potem na odpowiednią matrycę i przykleja do ubytku. Inna sposób wykorzystuje komórki mezechymalne szpiku - pobrane z talerza biodrowego są podawane do ubytku, poprawiając gojenie. Jak podkreślił dr Wojciech Widuchowski z Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, dynamicznie rozwijającą się sposobem leczenia są implanty wykonane z przyjaznych dla organizmu biomateriałów. Tego typu implanty pozwalają odbudować warstwę chrzęstno-kostną, a organizm potrafi ją przyjąć i "wbudować w siebie".W piątek (25 marca) w czasie narada naukowej „Współczesne sposoby Leczenia Biologicznego Uszkodzeń Chrząstki Stawowej" prezentowana będzie na żywo po raz pierwszy w Polsce operacja wszczepienia do stawu kolanowego kilkuwarstwowego implantu kolagenowo-magnezowego

Czym jest Choroby chrząstki stawowej znaczenie w Słownik medycyny C .