Czworo kandydatów na co to jest
Co to jest, że Czworo kandydatów na stanowisko kierownika katowickiej kliniki okulistyki. Definicja.

Czy przydatne?

Definicja Czworo kandydatów na stanowisko kierownika katowickiej kliniki okulistyki w słowniku

Co to jest Czworo kandydatów na stanowisko kierownika katowickiej kliniki okulistyki: Specjalnie dla portalu rynekzdrowia.pl znakomita okulistka, b. dyrektorka (na pół etatu) katowickiego SP Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i b. kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki rozmawia o przyszłym kierownictwie tej kliniki.

Uniwersytet rozpisał konkurs na kierownika kliniki. Będzie nim ktoś z czworga kandydatów. Kto? Co łączy wszystkich kandydatów? To, iż są wychowankami prof. Ariadny Gierek-Łapińskiej.
Do 31 grudnia poznamy nowego kierownika kliniki okulistycznej. Do czasu rozstrzygnięcia konkursu wymagania szefa kliniki pełni (od 28 kwietnia br.) prof. Joanna Lewin-Kowali, dziekan Wydziału Lekarskiego w Katowicach. Do walki o to stanowisko stanęły trzy kobiety i jeden mężczyzna:
• prof. Stanisława Gierek-Ciaciura,• prof. Maria Formińska-Kapuścik,• prof. Wanda Romaniuk,• prof. Edward Wylęgała.

– Czuję się bardzo niezręcznie, gdy mam oceniać szansę kandydatów, ponieważ wszyscy są moimi wychowankami. Przecież wszyscy u mnie lub się doktoryzowali, lub habilitowali. Powiem tak: wszyscy kandydaci są doskonałymi fachowcami – opiniuje prof. Ariadna Gierek-Łapińska.
Wśród pretendujących do obsady stanowiska kierownika kliniki jest jej córka prof. Stanisława Gierek-Ciaciura. Jak jednak zaznacza prof. Gierek-Łapińska od zawsze była bardzo ostrą matka, by nigdy nie powiedziano, iż córka osiągnięcia zawdzięcza jej.
– Córka do dziś ma mi za złe, iż byłam dla niej aż tak wymagająca. Niemniej mam teraz satysfakcję z osiągnięć córki. Nepotyzm – to nie w moim stylu – tłumaczy prof.Gierek-Łapińska, która poprzez dwie dekady kierowała katowicką okulistyką.
Prof. Stanisława Gierek-Ciaciura ma dziewięciu doktorantów, wygłoszonych powyżej 500 referatów (w tym przewarzająca część za granicą) i setki publikacji na swym koncie. Uznawana jest za jedną z prekursorek chirurgii refrakcyjnej w Polsce. Jak ocenia jej matka „jest bardzo zdolna operacyjnie”.
Prof. Maria Formińska-Kapuścik pełni wymagania lekarza naczelnego Szpitala Klinicznego nr 5. Kilka dni temu dostała tytuł profesora (tak zwany belwederskiego), dotychczas doczekała się trzech doktorantów. Od kwietnia 2006 roku kieruje Kliniką Okulistyki Dziecięcej Katedry Okulistyki ŚUM. Za własną pracę i dokonania uhonorowana została odznaką „Za wzorową pracę w służbie zdrowia".
– Super kierownik kliniki! Odkąd pamiętam lubiła się szkolić i zgłębiać tajniki, pomiędzy innymi, laseroterapii i terapii tkankowej – wyjawia nam prof. Gierek-Łapińska.
Prof. Wanda Romaniuk jest kierownikiem Katedry i Oddział Kliniczny Chorób Oczu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu. Jest również prorektorem do spraw studiów i studentów ŚUM. Prof. Romaniuk wiceprzewodniczy Polskiemu Towarzystwu Okulistycznemu. Także jest odznaczona „Za wzorową pracę w służbie zdrowia". Jest laureatką wielu nagród za osiągnięcia naukowe.
– Przypomnę, iż prof. Romaniuk jest również konsultantem wojewódzkim w zakresie okulistyki. Mówi się, iż różnie mogą potoczyć się losy okulistyki w św. Barbarze. Gdyby było to prawdą, to objęcie stanowiska dyrektorskiego poprzez prof. Romaniuk byłoby dla niej pewnym wyjściem z sytuacji – uważa b. dyrektor Szpitala Klinicznego nr 5.
Jedynym mężczyzną w gronie osób starających się o objęcie stanowiska kierownika kliniki jest prof. Edward Wylęgała. „Wychował” dotychczas siedmiu doktorantów.
– Z sporymi osiągnięciami prowadzi oddział okulistyki w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach. Ma na swoim koncie szereg publikacji, wygłoszonych referatów...

– Kto zatem, zdaniem pani prof., byłby najwspanialszym kandydatem?
– Nie odpowiem na to pytanie, ponieważ nie chcę nikogo z tej czwórki faworyzować, tym bardziej, iż w tym gronie jest moja córka. Gdybym miała odpowiedzieć na to pytanie, musiałabym wystawiać jakieś konkretne oceny. A nie chcę tego czynić, ponieważ od oceniania wartości i przydatności kandydatów jest komisja konkursowa. Dla mnie wszyscy, cała czwórka, to doskonali eksperci.
Przed nowym kierownikiem (kierowniczką) kliniki stoją niełatwe zadania. Ktoś taki będzie kierował (a) klinką w szpitalu, który poprzez pięć lat pod rząd był uznawany za idealny w państwie (wg raportu Wprost). Szpital dysponuje 205 łóżkami (w Katedrze i Klinice Okulistyki ŚUM –151; w Katedrze i Klinice Okulistyki Dziecięcej ŚUM – 54), gdzie w 2007 r. hospitalizowano 13 tys. pacjentów i wykonano 11 tys. zabiegów operacyjnych
Objawy Czy Poród Rodzinny To Luksus, Za Który Trzeba Niemało Zapłacić?:
Przyczyny opłat, rekompensujących wydatki uczestnictwa osoby bliskiej w porodzie rodzinnym, jakie pobierają szpitale, jest bardzo spora. Jeżeli w jednym szpitalu za obecność przy rodzącej trzeba zapłacić 300 czworo kandydatów na stanowisko kierownika katowickiej kliniki okulistyki.
Objawy Choroby Alergiczne: Co Czwarty Polak Ma Katar, Choć Nie Jest Przeziębiony...:
Przyczyny na pytanie dotyczące nieżytów nosa w badanych regionach. Poszczególne liczby oznaczają ekipy wiekowe kolejno: Dlaczego? Dlatego, iż cierpi na nieżyt nosa. To nie zwyczajny katar, lecz zmiany czworo kandydatów na stanowisko kierownika katowickiej kliniki okulistyki.
Objawy Czy Brak Omalizumabu To Błąd AOTM?:
Przyczyny Szczeklik skrytykował niekorzystną rekomandację Agencji Oceny Technologii Medycznych dotyczącą braku finansowania terapii omalizumabem w leczeniu astmy alergicznej o ciężkim przebiegu. – czworo kandydatów na stanowisko kierownika katowickiej kliniki okulistyki.
Objawy Centra Urazowe: Potrzebne, Bo SOR-Y Zajmują Się Nie Tym, Czym Powinny?:
Przyczyny urazowych przewiduje nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. W Polsce każdego roku ok. trzech mln osób ulega obrażeniom ciała. Śmiertelność po urazach wynosi 75 na 100 tys czworo kandydatów na stanowisko kierownika katowickiej kliniki okulistyki.
Objawy Czy Załogi Karetek Mają Być Dwuosobowe I Co Z Kierowcami, Którzy Nie Są Ratownikami?:
Przyczyny pogotowia ratunkowego musi być również ratownikiem medycznym, a kierowca ambulansu? Od kilku lat kierowcy wiedzieli, iż jeśli wedle Ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym nie zdobędą uprawnień czworo kandydatów na stanowisko kierownika katowickiej kliniki okulistyki.

Czym jest Czworo kandydatów na znaczenie w Słownik medycyny C .

  • Dodano:
  • Autor: