Czynniki ryzyka ponownego co to jest
Co to jest, że Czynniki ryzyka ponownego krwawienia po endoskopowym leczeniu krwawienia z wrzodu.

Czy przydatne?

Definicja Czynniki ryzyka ponownego krwawienia po endoskopowym leczeniu krwawienia z wrzodu trawiennego w słowniku

Co to jest Czynniki ryzyka ponownego krwawienia po endoskopowym leczeniu krwawienia z wrzodu trawiennego: Nawracające krwawienia z wrzodu trawiennego wiążą się z większym prawdopodobieństwem śmierci chorego. Opracowanie skali ryzyka wystąpienia ponownego krwawienia po endoskopowym leczeniu krwawienia z wrzodu trawiennego pozwoliłoby na właściwszą ocenę stanu pacjenta i zapobiegłoby postępowi poważnych powikłań.

Dlatego celem naukowców z Universitat Autònoma de Barcelona, Hiszpania, było zidentyfikowanie czynników prognostycznych ponownego krwawienia z wrzodu trawiennego po leczeniu endoskopowym wykorzystywanych opracowaniu skali ryzyka.Badanie wykonano na podstawie metaanalizy publikacji odnoszących się do tego problemu w bazie danych PubMed. Kryteria włączenia spełniło 14 badań wykonanych w latach 1990-2010 obejmujących powyżej 3,5 tysiąca pacjentów. Na podstawie analizy wieloczynnikowej do przedendoskopowych czynników predykcyjnych wystąpienia ponownego krwawienia zaliczono: niestabilność hemodynamiczną (pOR 3,30), oznaczająca wartość skurczowego ciśnienia tętniczego poniżej 100 mm Hg, przyśpieszoną czynność serca ponad 100/minutę i obwodowe symptomy wstrząsu. Czynnikiem prognostycznym były także: poziom hemoglobiny - w większości badań poniżej 10g/L (1,73) i konieczność transfuzji krwi. Z kolei czynniki endoskopowe bezpośrednio powiązane z wykonanym zabiegiem to: aktywne krwawienie (pOR 1,70), spore wymiary wrzodu - z reguły ponad 1-2 cm (pOR 2,81) i lokalizacja wrzodu dwunastnicy w rejonie tylnej (pOR 3,83), a wrzodu żołądka w górnej części krzywizny mniejszej (pOR 2,86).    Krwawiący wrzód trawienny stanowi kluczową przyczynę krwawienia z dróg oddechowych niezwiązanych z żylakami przełyku. Równocześnie jest przyczyną wielu przyjęć na szpitalne oddziały ratunkowe. Aktualnie postępowanie terapeutyczne przy krwawieniu z wrzodu trawiennego oparte jest o uzupełnienie objętości łożyska naczyniowego, szybkie wyprowadzenie chorego z hipotensji, podawanie dożylnych inhibitorów pompy protonowej hamujących wydzielanie soków żołądkowych i leczenie endoskopowe obejmujące: ostrzykiwanie, klipsy, kleje tkankowe, laseroterapię i elektrokoagulację. Aczkolwiek zabiegi te przynoszą regularnie dobre efekty, to u chorych z ciężkim krwawieniem istnieje spore ryzyko wystąpienia ponownego krwawienia. Zdaniem autorów niskie ciśnienie krwi, spory wielkość wrzodu, jego lokalizacja, jak także niskie parametry czerwonokrwinkowe i powiązane z nimi przetoczenia krwi to czynniki ryzyka, które mogą być przydatne do opracowania skali oceny ryzyka wystąpienia ponownego krwawienia po endoskopowym leczeniu krwawiącego wrzodu trawiennego żołądka i dwunastnicy. Wprowadzenie takiej skali do powszechnego użytku mogłoby przyczynić się do zapobiegania nawrotów krwawienia, które zawsze stanowią poważną komplikację i zwiększają ryzyko śmiertelności. Oprócz tego identyfikacja powyższych czynników zmniejszyłaby wydatki powiązane z leczeniem pacjentów z krwawiącym wrzodem trawiennym.Oprac.: dr nauk medycznych Maciej ChałubińskiAliment Pharmacol Ther. 2011 Oct;34(8):888-900.Meta-analysis: predictors of rebleeding after endoscopic treatment for bleeding peptic ulcer.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21899582
Objawy Cukrzyca. Czy Ta Choroba Stygmatyzuje Pracownika?:
Przyczyny szacunków - cierpi na cukrzycę ok. 2,6 mln osób, to powyżej 7 procent społeczeństwa. W czasie gdy, ok. 10 procent Polaków z rozpoznaną cukrzycą typu 1 i 65-75 procent z cukrzycą typu 2 nie pracuje na czynniki ryzyka ponownego krwawienia po endoskopowym leczeniu krwawienia z wrzodu trawiennego.
Objawy Centra Leczenia Oparzeń W Całym Kraju Były Gotowe Na Przyjęcie Górników:
Przyczyny transport poparzonych do specjalistycznych ośrodków umożliwiają śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W Gryficach, Łęcznej, Poznaniu i Nowej Soli na poszkodowanych górników z Rudy Śląskiej czynniki ryzyka ponownego krwawienia po endoskopowym leczeniu krwawienia z wrzodu trawiennego.
Objawy Chemioterapie Niestandardowe: Decyzje O Ich Zastosowaniu Są Niezwykle Trudne:
Przyczyny specyficzna dyscyplina medycyny - w niej za efekt leczenia uważane jest już sam brak postępu dolegliwości i jej kilkumiesięczną stabilizację. Gdy wyczerpane zostaną inne możliwości leczenia, eksperci czynniki ryzyka ponownego krwawienia po endoskopowym leczeniu krwawienia z wrzodu trawiennego.
Objawy Co Wyniknie Z Wysypu Pieniędzy Na Nowe Pojazdy Dla Ratownictwa Medycznego:
Przyczyny beneficjentów unijnych środków na zakup ambulansów odmiennie widzi własne korzyści, poza oczywiście nowoczesnymi pojazdami... Do końca 2015 r., ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego czynniki ryzyka ponownego krwawienia po endoskopowym leczeniu krwawienia z wrzodu trawiennego.
Objawy Czy Brak Omalizumabu To Błąd AOTM?:
Przyczyny Szczeklik skrytykował niekorzystną rekomandację Agencji Oceny Technologii Medycznych dotyczącą braku finansowania terapii omalizumabem w leczeniu astmy alergicznej o ciężkim przebiegu. – czynniki ryzyka ponownego krwawienia po endoskopowym leczeniu krwawienia z wrzodu trawiennego.

Czym jest Czynniki ryzyka ponownego znaczenie w Słownik medycyny C .

  • Dodano:
  • Autor: