Czynniki ryzyka ponownego co to jest
Co to jest, że Czynniki ryzyka ponownego krwawienia po endoskopowym leczeniu krwawienia z wrzodu.

Czy przydatne?

Definicja Czynniki ryzyka ponownego krwawienia po endoskopowym leczeniu krwawienia z wrzodu trawiennego w słowniku

Co to jest Czynniki ryzyka ponownego krwawienia po endoskopowym leczeniu krwawienia z wrzodu trawiennego: Nawracające krwawienia z wrzodu trawiennego wiążą się z większym prawdopodobieństwem śmierci chorego. Opracowanie skali ryzyka wystąpienia ponownego krwawienia po endoskopowym leczeniu krwawienia z wrzodu trawiennego pozwoliłoby na właściwszą ocenę stanu pacjenta i zapobiegłoby postępowi poważnych powikłań.

Dlatego celem naukowców z Universitat Autònoma de Barcelona, Hiszpania, było zidentyfikowanie czynników prognostycznych ponownego krwawienia z wrzodu trawiennego po leczeniu endoskopowym wykorzystywanych opracowaniu skali ryzyka.Badanie wykonano na podstawie metaanalizy publikacji odnoszących się do tego problemu w bazie danych PubMed. Kryteria włączenia spełniło 14 badań wykonanych w latach 1990-2010 obejmujących powyżej 3,5 tysiąca pacjentów. Na podstawie analizy wieloczynnikowej do przedendoskopowych czynników predykcyjnych wystąpienia ponownego krwawienia zaliczono: niestabilność hemodynamiczną (pOR 3,30), oznaczająca wartość skurczowego ciśnienia tętniczego poniżej 100 mm Hg, przyśpieszoną czynność serca ponad 100/minutę i obwodowe symptomy wstrząsu. Czynnikiem prognostycznym były także: poziom hemoglobiny - w większości badań poniżej 10g/L (1,73) i konieczność transfuzji krwi. Z kolei czynniki endoskopowe bezpośrednio powiązane z wykonanym zabiegiem to: aktywne krwawienie (pOR 1,70), spore wymiary wrzodu - z reguły ponad 1-2 cm (pOR 2,81) i lokalizacja wrzodu dwunastnicy w rejonie tylnej (pOR 3,83), a wrzodu żołądka w górnej części krzywizny mniejszej (pOR 2,86).    Krwawiący wrzód trawienny stanowi kluczową przyczynę krwawienia z dróg oddechowych niezwiązanych z żylakami przełyku. Równocześnie jest przyczyną wielu przyjęć na szpitalne oddziały ratunkowe. Aktualnie postępowanie terapeutyczne przy krwawieniu z wrzodu trawiennego oparte jest o uzupełnienie objętości łożyska naczyniowego, szybkie wyprowadzenie chorego z hipotensji, podawanie dożylnych inhibitorów pompy protonowej hamujących wydzielanie soków żołądkowych i leczenie endoskopowe obejmujące: ostrzykiwanie, klipsy, kleje tkankowe, laseroterapię i elektrokoagulację. Aczkolwiek zabiegi te przynoszą regularnie dobre efekty, to u chorych z ciężkim krwawieniem istnieje spore ryzyko wystąpienia ponownego krwawienia. Zdaniem autorów niskie ciśnienie krwi, spory wielkość wrzodu, jego lokalizacja, jak także niskie parametry czerwonokrwinkowe i powiązane z nimi przetoczenia krwi to czynniki ryzyka, które mogą być przydatne do opracowania skali oceny ryzyka wystąpienia ponownego krwawienia po endoskopowym leczeniu krwawiącego wrzodu trawiennego żołądka i dwunastnicy. Wprowadzenie takiej skali do powszechnego użytku mogłoby przyczynić się do zapobiegania nawrotów krwawienia, które zawsze stanowią poważną komplikację i zwiększają ryzyko śmiertelności. Oprócz tego identyfikacja powyższych czynników zmniejszyłaby wydatki powiązane z leczeniem pacjentów z krwawiącym wrzodem trawiennym.Oprac.: dr nauk medycznych Maciej ChałubińskiAliment Pharmacol Ther. 2011 Oct;34(8):888-900.Meta-analysis: predictors of rebleeding after endoscopic treatment for bleeding peptic ulcer.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21899582
Objawy Ciężarna Kobieta Zmarła, Bo Szpital Zamiast Leczyć Organizował Transport?:
Przyczyny zmarła przed przewiezieniem do szpitala dysponującego oddziałem zakaźnym Prokuratura Rejonowa w Nowym Tomyślu bada sprawę nieumyślnego spowodowania śmierci ciężarnej pacjentki tamtejszego szpitala czynniki ryzyka ponownego krwawienia po endoskopowym leczeniu krwawienia z wrzodu trawiennego.
Objawy Co Wyniknie Z Wysypu Pieniędzy Na Nowe Pojazdy Dla Ratownictwa Medycznego:
Przyczyny beneficjentów unijnych środków na zakup ambulansów odmiennie widzi własne korzyści, poza oczywiście nowoczesnymi pojazdami... Do końca 2015 r., ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego czynniki ryzyka ponownego krwawienia po endoskopowym leczeniu krwawienia z wrzodu trawiennego.
Objawy Czy Załogi Karetek Mają Być Dwuosobowe I Co Z Kierowcami, Którzy Nie Są Ratownikami?:
Przyczyny pogotowia ratunkowego musi być również ratownikiem medycznym, a kierowca ambulansu? Od kilku lat kierowcy wiedzieli, iż jeśli wedle Ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym nie zdobędą uprawnień czynniki ryzyka ponownego krwawienia po endoskopowym leczeniu krwawienia z wrzodu trawiennego.
Objawy Czy Poród Rodzinny To Luksus, Za Który Trzeba Niemało Zapłacić?:
Przyczyny opłat, rekompensujących wydatki uczestnictwa osoby bliskiej w porodzie rodzinnym, jakie pobierają szpitale, jest bardzo spora. Jeżeli w jednym szpitalu za obecność przy rodzącej trzeba zapłacić 300 czynniki ryzyka ponownego krwawienia po endoskopowym leczeniu krwawienia z wrzodu trawiennego.
Objawy Czy W Polsce Naprawdę Brakuje Dawców?:
Przyczyny majowej debaty Rynku Zdrowia dotyczył procedur donacyjnych. W minionym roku liczba przeszczepień narządów spadła w Polsce o jedną czwartą. Do dyskusji zaprosiliśmy luminarzy polskiej medycyny czynniki ryzyka ponownego krwawienia po endoskopowym leczeniu krwawienia z wrzodu trawiennego.

Czym jest Czynniki ryzyka ponownego znaczenie w Słownik medycyny C .

  • Dodano:
  • Autor: