Dokonali tego co to jest
Co to jest, że Dokonali tego! Mikrochirurdzy przeszczepili pacjentowi dwie ręce jednocześnie.

Czy przydatne?

Definicja Dokonali tego! Mikrochirurdzy przeszczepili pacjentowi dwie ręce jednocześnie w słowniku

Co to jest Dokonali tego! Mikrochirurdzy przeszczepili pacjentowi dwie ręce jednocześnie: Do chwili obecnej na świecie przeprowadzono 55 przeszczepów kończyn górnych. 6 z nich wykonali lekarze z Trzebnicy.
Zespół chirurgów z niewielkiego, lecz już słynnego w całym państwie Szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy (Dolnośląskie) dokonał pierwszego w Polsce jednoczesnego przeszczepu obu rąk.

Transplantacja została przeprowadzona 5 czerwca. Chirurzy zaczekali do czwartku (17 czerwca) z formalnym podaniem tej informacji, gdy stwierdzili, iż operacja powiodła się. Ostateczną pewność przyniosą dwa najbliższe lata.
Taki zespół– Powiodło się nam zrealizować nie tylko pragnienie pacjenta, lecz i nasze, zespołowe – mówi portalowi rynekzdrowia.pl, doc. Jerzy Jabłecki, chirurg, który kieruje pododdziałem replantacji kończyn w trzebnickiej lecznicy.
Operacja była bardzo sporym wyzwaniem logistycznym. Zaangażowano dwa zespoły lekarzy i pielęgniarek, lecz trudność należało pomnożyć nie poprzez dwa a poprzez cztery, bo jednocześnie wykonano dwa pobrania i dwa zespolenia. Operacja trwała 17 godz..

Wyzwaniem było także zapewnienie dyżurów pielęgniarskich. Przy chorym dyżurują nieustająco dwie pielęgniarki.
– Jako niewielki szpital, mogliśmy tylko apelować do zespołu o obecność i poświęcenie. Nie zawiedliśmy się. Chcieli uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu – przyznaje chirurg.
Teraz rehabilitacjaNajtrudniejszym elementem takiej transplantacji jest dobór kończyn od dawców. Pierwszą ich selekcję wyznacza immunologia – zgodność ekipy krwi i HLA; następna równie istotna właściwość, to rozmiar kończyny.
Wydatek przeszczepu i rocznego leczenia to 150 tys. zł. Pacjent spędzi w szpitalu około miesiąca, później czeka go długa rehabilitacja. W razie przeszczepienia obu rąk, będzie to o tyle trudne, iż chory nie ma możliwości pomóc sobie drugą ręką.
– Pacjent może od razu może wykonywać min. ruchy, lecz zespolone ścięgna potrzebują czasu, by się zrosnąć. Istnieje więc obawa, iż mocny ruch mógłby je rozciągnąć. Chory nie ma czucia głębokiego i ta ręka jest jeszcze „ślepa”, bez kontroli wzroku, nie czułby co się dzieje z nią dzieje. Czucie do połowy dłoni pojawi się do pół roku, a na opuszkach palców powinno wystąpić do roku – informuje doc. Jerzy Jabłecki.
Trzebniccy lekarze sądzą, iż ręce powinny uzyskać sprawność w 90 procent
Są gotowiOd transplantacji minęło kilkanaście dni, a w głosie chirurga, kiedy opowiada o operacji ciągle słychać jak niesamowite emocje towarzyszyły tej transplantacji.
– Obawiałem się, iż takie wyzwanie przyjdzie dla nas za inicjalnie, iż zespół nie będzie jeszcze tak zgrany i doświadczony jak jest teraz. To był nasz piąty przeszczep a doprowadzenie chorego do kilkunastu już dób od transplantacji – a mamy nadzieję, iż wszystko ułoży się dalej po naszej myśli – świadczy o dojrzałości i sprawności zespołu – podkreśla doktor.
Zespół czekają następne operacje. W kolejce czekają między innymi dwie kobiety bez obu rąk, które zdecydowały się i zostały zakwalifikowane do takiego zabiegu.
Cztery udane przeszczepyPierwszą transplantację w trzebnickim szpitalu wykonano w kwietniu 2006 r. Leszkowi Opoce heblarka zmiażdżyła rękę na wysokości przedramienia. Ręka Damiana Szwedo, operowanego we wrześniu 2008 r., została zmiażdżona piłą na wysokości nadgarstka.
Przedostatni z pacjentów operowany był w październiku 2009 r. Jego sytuacja jest o tyle specjalny, iż ręka została zmiażdżona poprzez sieczkarnię na wysokości stawu łokciowego, gdy trzydziestoletni dziś Mirosław Borodziuk miał niecałe półtora roku.

Transplantacje u tych pacjentów skończyły się sukcesem. Mężczyźni wspierali się wzajemnie przed operacjami. Byli także u żołnierza. Jeden z nich założył stronę internetową przeszczepreki.pl, na której można znaleźć sporo cennych informacji o pracy trzebnickich chirurgów i tego typu transplantacjach. Na pewno będą następne.
W Europie już dokonywano przeszczepu obydwu dłoni. Pionierski zabieg przeprowadzono 30 listopada 2006 roku w Hiszpanii. Do chwili obecnej na świecie przeprowadzono 55 przeszczepów kończyn górnych. 6 z nich wykonali lekarze z Trzebnicy
Objawy Donacja Narządów: Czy VIP-Y Mają W Portfelach Oświadczenia Woli?:
Przyczyny wyrywkowo, czy tak zwany bardzo istotne osoby - niekoniecznie powiązane z ochroną zdrowia - noszą przy sobie oświadczenie woli oddania organów po swojej śmierci. Okazuje się, iż aczkolwiek dokonali tego! mikrochirurdzy przeszczepili pacjentowi dwie ręce jednocześnie.
Objawy Dwutlenek Węgla Kontra Katar Alergiczny:
Przyczyny alergicznego nieżytu nosa, mimo stosowania farmakoterapii, bywają bardzo uciążliwe; wtedy poważnie zaburzają codzienną aktywność chorych. Dla tych osób pomocny może okazać się dwutlenek węgla. Celem dokonali tego! mikrochirurdzy przeszczepili pacjentowi dwie ręce jednocześnie.
Objawy Dzięki Tomkowi Zmienia Się Nastawienie Do Przeszczepów, Ale... Czy Na Długo?:
Przyczyny Tomka, który po zatruciu muchomorem sromotnikowym przeszedł 17 sierpnia operację przeszczepienia wątroby w Centrum Zdrowia Dziecka, daje - zdaniem transplantologów - szansę na poprawę sytuacji w dokonali tego! mikrochirurdzy przeszczepili pacjentowi dwie ręce jednocześnie.
Objawy Dieta Cud Nie Istnieje - Chudnijmy Z Głową:
Przyczyny zbędne kilogramy zaczynają ciążyć, lecz diety cud nie ma. Start wiosny, to czas kiedy na światło na dzień wychodzą wszystkie dodatkowe kilogramy, które przybyły nam w trakcie zimy. Z zapałem szukamy dokonali tego! mikrochirurdzy przeszczepili pacjentowi dwie ręce jednocześnie.
Objawy Daj Włos - Tak Można Pomóc Kobietom Po Chemioterapii:
Przyczyny angażuje zakłady fryzjerskie i prywatne osoby, które zmieniając fryzurę, chciałyby zrobić dobry uczynek. Przekazanie Fundacji ściętych włosów - w ramach akcji Daj włos - pozwoli na zrobienie dokonali tego! mikrochirurdzy przeszczepili pacjentowi dwie ręce jednocześnie.

Czym jest Dokonali tego! Mikrochirurdzy znaczenie w Słownik medycyny D .

  • Dodano:
  • Autor: