Dokonali tego co to jest
Co to jest, że Dokonali tego! Mikrochirurdzy przeszczepili pacjentowi dwie ręce jednocześnie.

Czy przydatne?

Definicja Dokonali tego! Mikrochirurdzy przeszczepili pacjentowi dwie ręce jednocześnie w słowniku

Co to jest: Do chwili obecnej na świecie przeprowadzono 55 przeszczepów kończyn górnych. 6 z nich wykonali lekarze z Trzebnicy.
Zespół chirurgów z niewielkiego, lecz już słynnego w całym państwie Szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy (Dolnośląskie) dokonał pierwszego w Polsce jednoczesnego przeszczepu obu rąk.

Transplantacja została przeprowadzona 5 czerwca. Chirurzy zaczekali do czwartku (17 czerwca) z formalnym podaniem tej informacji, gdy stwierdzili, iż operacja powiodła się. Ostateczną pewność przyniosą dwa najbliższe lata.
Taki zespół– Powiodło się nam zrealizować nie tylko pragnienie pacjenta, lecz i nasze, zespołowe – mówi portalowi rynekzdrowia.pl, doc. Jerzy Jabłecki, chirurg, który kieruje pododdziałem replantacji kończyn w trzebnickiej lecznicy.
Operacja była bardzo sporym wyzwaniem logistycznym. Zaangażowano dwa zespoły lekarzy i pielęgniarek, lecz trudność należało pomnożyć nie poprzez dwa a poprzez cztery, bo jednocześnie wykonano dwa pobrania i dwa zespolenia. Operacja trwała 17 godz..

Wyzwaniem było także zapewnienie dyżurów pielęgniarskich. Przy chorym dyżurują nieustająco dwie pielęgniarki.
– Jako niewielki szpital, mogliśmy tylko apelować do zespołu o obecność i poświęcenie. Nie zawiedliśmy się. Chcieli uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu – przyznaje chirurg.
Teraz rehabilitacjaNajtrudniejszym elementem takiej transplantacji jest dobór kończyn od dawców. Pierwszą ich selekcję wyznacza immunologia – zgodność ekipy krwi i HLA; następna równie istotna właściwość, to rozmiar kończyny.
Wydatek przeszczepu i rocznego leczenia to 150 tys. zł. Pacjent spędzi w szpitalu około miesiąca, później czeka go długa rehabilitacja. W razie przeszczepienia obu rąk, będzie to o tyle trudne, iż chory nie ma możliwości pomóc sobie drugą ręką.
– Pacjent może od razu może wykonywać min. ruchy, lecz zespolone ścięgna potrzebują czasu, by się zrosnąć. Istnieje więc obawa, iż mocny ruch mógłby je rozciągnąć. Chory nie ma czucia głębokiego i ta ręka jest jeszcze „ślepa”, bez kontroli wzroku, nie czułby co się dzieje z nią dzieje. Czucie do połowy dłoni pojawi się do pół roku, a na opuszkach palców powinno wystąpić do roku – informuje doc. Jerzy Jabłecki.
Trzebniccy lekarze sądzą, iż ręce powinny uzyskać sprawność w 90 procent
Są gotowiOd transplantacji minęło kilkanaście dni, a w głosie chirurga, kiedy opowiada o operacji ciągle słychać jak niesamowite emocje towarzyszyły tej transplantacji.
– Obawiałem się, iż takie wyzwanie przyjdzie dla nas za inicjalnie, iż zespół nie będzie jeszcze tak zgrany i doświadczony jak jest teraz. To był nasz piąty przeszczep a doprowadzenie chorego do kilkunastu już dób od transplantacji – a mamy nadzieję, iż wszystko ułoży się dalej po naszej myśli – świadczy o dojrzałości i sprawności zespołu – podkreśla doktor.
Zespół czekają następne operacje. W kolejce czekają między innymi dwie kobiety bez obu rąk, które zdecydowały się i zostały zakwalifikowane do takiego zabiegu.
Cztery udane przeszczepyPierwszą transplantację w trzebnickim szpitalu wykonano w kwietniu 2006 r. Leszkowi Opoce heblarka zmiażdżyła rękę na wysokości przedramienia. Ręka Damiana Szwedo, operowanego we wrześniu 2008 r., została zmiażdżona piłą na wysokości nadgarstka.
Przedostatni z pacjentów operowany był w październiku 2009 r. Jego sytuacja jest o tyle specjalny, iż ręka została zmiażdżona poprzez sieczkarnię na wysokości stawu łokciowego, gdy trzydziestoletni dziś Mirosław Borodziuk miał niecałe półtora roku.

Transplantacje u tych pacjentów skończyły się sukcesem. Mężczyźni wspierali się wzajemnie przed operacjami. Byli także u żołnierza. Jeden z nich założył stronę internetową przeszczepreki.pl, na której można znaleźć sporo cennych informacji o pracy trzebnickich chirurgów i tego typu transplantacjach. Na pewno będą następne.
W Europie już dokonywano przeszczepu obydwu dłoni. Pionierski zabieg przeprowadzono 30 listopada 2006 roku w Hiszpanii. Do chwili obecnej na świecie przeprowadzono 55 przeszczepów kończyn górnych. 6 z nich wykonali lekarze z Trzebnicy

Czym jest Dokonali tego! Mikrochirurdzy znaczenie w Słownik medycyny D .