Egzamin specjalizacyjny z co to jest
Co to jest, że Egzamin specjalizacyjny z interny: zdesperowani lekarze piszą do premiera. Definicja.

Czy przydatne?

Definicja Egzamin specjalizacyjny z interny: zdesperowani lekarze piszą do premiera w słowniku

Co to jest Egzamin specjalizacyjny z interny: zdesperowani lekarze piszą do premiera: Nadal nie cichnie kwestia ostatniego egzaminu specjalizacyjnego z chorób wewnętrznych. Stowarzyszenie Inicjatywa Protest PES, zrzeszające lekarzy, którzy walczą o jego unieważnienie i zmianę formy egzaminu, zdecydowali się napisać w tej sprawie list do premiera.

Lekarze ze Stowarzyszenia twierdzą, iż egzamin został źle przeprowadzony. Zamierzają także złożyć doniesienie do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. W Centrum Egzaminów Medycznych rozkładają ręce i mówią, iż nic więcej w ramach obowiązującego prawa nie da się zrobić, tak aby zwiększyć liczbę osób, które zdały ostatni egzamin.
- Dlatego, iż prof. Zbigniew Gaciong (konsultant krajowy w zakresie chorób wewnętrznych - red.) uznał, iż 5 pytań było zbyt trudnych, następnym osobom został zaliczony egzamin. Tylko na jakiej podstawie stwierdzono, iż te pytania były za trudne? Może więcej pytań było trudnych? Nie może być tak, iż na podstawie niejasnych mierników wycofuje się pytania. Skoro unieważniono kilka pytań, to chcemy, tak aby wszystkim zdającym zaliczono ten egzamin - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Wojciech Buczyński ze Stowarzyszenia Inicjatywa Protest PES.
Silne słowa

CEM odpowiada nam, iż jeśli Stowarzyszenie Inicjatywa Protest PES będzie naciskać w tej sprawie, to może nawet cofnąć decyzję o unieważnieniu tych 5 pytań. Centrum nie godzi się na żaden kompromis. A Wojciech Buczyński używa silnych słów: - Uważamy, iż przy przeprowadzaniu tego egzaminu zostało złamane prawo - przekonuje.
Dodaje, iż lekarze są zdecydowani zwrócić się z tą sprawą nawet do Trybunału Praw Człowieka. Zapowiadają także złożenie doniesienia do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. Dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych prof. Stanisław Orkisz mówi nam, iż musi respektować prawo. Zgadza się, iż w trakcie egzaminu doszło do uchybień, jednak stwierdza, iż nie ma wpływu na decyzje komisji egzaminacyjnej.
- Egzamin się odbył. Nikt nie został pokrzywdzony. Decyzje podjęte poprzez komisje działały na korzyśc zdających. Móżna jedynie myśleć o zmianach rozporządzenia i przepisu, by w przyszłości nie dochodziło do takich problemów. Zgłosiliśmy propozycje zmian. Wiem, iż minister zdrowia pracuje nad nimi. Jednak nawet pani minister nie ma takiej możliwości, tak aby wszystkim zaliczyć wcześniejszy egzamin. Dodatkowym problemem są różnice w szkoleniu specjalizacyjnym. Przeanalizowaliśmy wyniki i okazało się, iż wybrane ośrodki wypadają gorzej od innych - mówi prof. Stanisław Orkisz.
Będzie więcej podejść?
Jedną ze zmian w rozporządzeniu, zaproponowanych poprzez CEM jest powiększenie ilości możliwych podejść do egzaminu. Teraz można zdawać 4 razy, a Centrum proponuje, tak aby można było 6 razy pośrodku 36 miesięcy.
Lekarze podnoszą także, iż nastąpił wyciek pytań egzaminacyjnych, co także podważa wiarygodnośc egzaminu.
- Złożyłem doniesienie do prokuratury. Do wycieku doszło w jednym z ośrodków układających pytania i ograniczony był jedynie do jednej, dwóch osób, które i tak nie zdały egzaminu - mówi prof. Stanisław Orkisz.

Zdaniem lekarzy, przygotowanie do egzaminu specjalizacyjnego jest bardzo trudne z uwagi chociażby na brak podanej literatury czy niejawność pytań.
- Zdarza się, iż różne ośrodki naukowe wypowiadają się odmiennie na dany temat. Trudno jest wówczas stwierdzić, który z poglądów jest prezentowany poprzez komisję egzaminacyjną - wyjaśnia lekarz Buczyński.
Niestety, przygotowanie listy podręczników nie byłoby łatwe. - Podręczniki regularnie się dezaktualizują. Trudno byłoby ułożyć taką listę. Doktor sam musi poszerzać własną wiedzę czytając fachową literaturę - wyjaśnia prof. Stanisław Orkisz.
- Interna jest bardzo szeroką dziedziną wiedzy. W każdej sesji jest ekipa osób, które nie zdają. Te osoby muszą poświęcić więcej czasu na poszerzanie swojej wiedzy - podsumowuje szef CEM.
Zdesperowani lekarze
napisali nawet do premiera w kwestii swojego egzaminu i zaapelowali, by zaliczono wszystkim zdającym ostatnio przeprowadzany test z chorób wewnętrzynych.
"Czy przyjazne, sprawiedliwe kraj to kraj pozostające głuche na oczywiste fakty? Czy przyjazne kraj to kraj, gdzie urzędnicy nie umieją rozwiązać problemów, których sposób rozwiązania wydaje się oczywisty, równocześnie nalegając na zachowanie ciszy medialnej? Co aby Pan Panie Premierze powiedział urzędnikowi organizującemu państwowy egzamin testowy na prawo jazdy, który stwierdziłby po egzaminie, iż zaliczył egzamin dodatkowo osobom, które go naprawdę nie zdały, przez unieważnienie pytań po egzaminie" - pisze stowarzyszenie do premiera Donalda Tuska.
Następny egzamin specjalizacyjny odbędzie się w marcu 2009 roku
Objawy Eksperci PLTR: Zasady Audytów Klinicznych Pracowni Mammograficznych Nie Wymagają Większych Zmian:
Przyczyny których przeprowadzany był kliniczny audyt pracowni mammograficznych wymagają niewielkich korekt. Tak wynika ze stanowiska, jakie Polskie Lekarskie Towarzystwo Radiologiczne przygotowało w odpowiedzi egzamin specjalizacyjny z interny: zdesperowani lekarze piszą do premiera.
Objawy Europa Docenia Polskę Za Program W Ginekologii, My (Jeszcze) Się Wstydzimy:
Przyczyny polskich ginekologów, którzy od 2005 r. próbują zrobić więcej niż dotąd, by uchronić tysiące Polek przed przedwczesną śmiercią na raka szyjki macicy. Czy są już podstawy do wyciągania optymistycznych egzamin specjalizacyjny z interny: zdesperowani lekarze piszą do premiera.
Objawy Egzamin Specjalizacyjny Z Interny: Miał Być Krótszy, Ale Nie Łatwiejszy:
Przyczyny na godz. 11.00 wyznaczono rozpoczęcie Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego z chorób wewnętrznych. Powyżej 780 osób zmierzyło się z pytaniami ułożonymi poprzez nowego konsultanta krajowego w egzamin specjalizacyjny z interny: zdesperowani lekarze piszą do premiera.
Objawy Eksperci O Insulinach Analogowych Długodziałających: Stosować, Ale Pod Ścisłą Kontrolą:
Przyczyny dyrektor AOTM: Ostatnio opublikowana została seria badań dotyczących możliwego związku między insuliną glargine (Lantus) i rakiem. Wg tych badań, insuliny analogowe długodziałające (zmodyfikowane egzamin specjalizacyjny z interny: zdesperowani lekarze piszą do premiera.
Objawy Eksperci: W Leczeniu Zapalenia Zatok Sterydy Lepsze Od Antybiotyków:
Przyczyny zapalenia zatok lepsze efekty daje podawanie chorym sterydów niż antybiotyków - przekonywali eksperci z państwie i zagranicy w trakcie pierwszego dnia obrad VIII Krajowego Forum Rynologicznego, które egzamin specjalizacyjny z interny: zdesperowani lekarze piszą do premiera.

Czym jest Egzamin specjalizacyjny z znaczenie w Słownik medycyny E .

  • Dodano:
  • Autor: