Finansowanie szpitalnych co to jest
Co to jest Finansowanie szpitalnych oddziałów ratunkowych: czy nadejdą wreszcie lepsze czasy.

Czy przydatne?

Definicja Finansowanie szpitalnych oddziałów ratunkowych: czy nadejdą wreszcie lepsze czasy? w słowniku

Co to jest Finansowanie szpitalnych oddziałów ratunkowych: czy nadejdą wreszcie lepsze czasy?: Szpitalne oddziały ratunkowe (SOR) to zdaniem wielu specjalistów finansowa kula u nogi wielu szpitali. Ryczałt, który otrzymują, regularnie nie wystarcza. Dyrektorzy placówek tną zatem wydatki i zmniejszają obsadę personelu na oddziale. Czy coś zmieni się w zasadach finansowaniu SOR-ów?

Szefowie lecznic chcieliby rozliczania SOR-ów wg wykonanych procedur, teraz NFZ płaci im stawkę ryczałtową.
Zwiększy się wartość punktu?Coraz częściej słychać, iż eksperci zastanawiają, jak zmodyfikować to rozwiązanie, lecz na rewolucję raczej się nie zanosi – nadal będzie obowiązywał ryczałt. Jednak, być może, zmieni się algorytm, na podstawie którego ów ryczałt jest wyliczany, co spowoduje, iż wybrane z oddziałów skorzystają.
Inne rozwiązanie, o którym mówi się nieoficjalnie, to powiększenie wartości punktu.

Przypadek w wielu oddziałach ratunkowych nie wygląda najlepiej. – Niestety, najczęściej jest tak, iż generują długi. Wówczas dyrektor placówki zastanawia się nad zamknięciem oddziału. Jednak nie może, gdyż organ założycielski szpitala nie zgadza się, wyjaśnia iż oddział jest konieczny. Wtedy dyrektor wprowadza drastyczne cięcia wydatków – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl prof. Juliusz Jakubaszko, konsultant krajowy w zakresie medycyny ratunkowej.
Rozliczać tak jak inne oddziałyProfesor przypomina także, iż na takiej sytuacji traci pacjent, który regularnie musi bardzo długo czekać na pomoc. – Zbyt niskie finansowanie doprowadza do tego, iż obsada lekarska na oddziale jest zbyt mała – mówi konsultant.
Taka
przypadek skutkuje z kolei, iż długo oczekujący pacjenci denerwują się. Dochodzi do wielu niemiłych sytuacji, tym bardziej, iż – jak przypomina prof. Jakubaszko – pacjenci SOR-ów są coraz bardziej roszczeniowi.
Zdaniem konsultanta rozwiązanie tego problemu wymaga zmiany zasad finansowania oddziałów ratunkowych. Prof. uważa, iż należy rozliczać SOR-y wg wykonanych procedur, a nie płacić za nie ryczałtem. – Procedury medyczne powinny być tu rozliczane tak samo, jak na innych oddziałach. Wówczas SOR przestałyby generować takie długi – zaznacza nasz rozmówca.
NFZ: ryczałt zostanieCzy coś się zmieni w finansowaniu SOR-ów? Forma prawdopodobnie zostanie taka sama, a więc ryczałtowa.
– Co do zasad, to nie ma planów ich zmian. Nadal będzie obowiązywał ryczałt – informuje nas Andrzej Troszyński z biura prasowego NFZ. Jak wyjaśnia, kalkulacji ceny jednostki rozliczeniowej w SOR dokonuje się z uwzględnieniem warunków technicznych, liczby personelu i średniej liczby i wagi świadczeń udzielonych w przyjętym okresie rozliczeniowym.
***Przypomnijmy, iż aktualnie finansowanie świadczeń udzielanych w SOR dzieje się w oparciu o stawkę ryczałtu dobowego, którego wysokość stanowi sumę dwóch składowych wg wzoru: R = Rs + Rf, gdzie: R to kwota ryczałtu dobowego, Rs – składowa ryczałtu za strukturę, Rf - składowa ryczałtu za funkcję.
Ryczałt za strukturę oblicza się przez iloczyn dobowej wartości kwoty bazowej dla SOR, określonej poprzez dyrektora oddziału NFZ, poprzez parametr spełnionego standardu warunków technicznych, organizacyjnych i kadrowych.
z kolei suma punktów przyjętych do ustalenia składowej za funkcję (na podstawie danych z poprzedniego okresu rozliczeniowego) jest iloczynem średniej dobowej liczby pacjentów wyposażonych w SOR i średniej wagi punktowej wykonanych czynności, nie wyższych jednak, niż wielkości określone w charakterystyce pacjenta, wyrażone w wartościach pieniężnych (przyjmuje się wartość: 1 pkt. = 30 zł)
Objawy Fundacje Muszą Przekazać Rejestry Dawców Szpiku Kostnego. Szantaż Resortu Zdrowia, A Może Wymóg Prawa?:
Przyczyny się pozyskiwaniem potencjalnych dawców szpiku kostnego w swoich rejestrach zebrały dane powyżej 130 tys. potencjalnych dawców. Teraz muszą koniecznie uzyskać status ośrodków dawców szpiku finansowanie szpitalnych oddziałów ratunkowych: czy nadejdą wreszcie lepsze czasy? co znaczy.
Objawy Fundusz Tnie Wyceny Procedur W Kardiologii Inwazyjnej: Było Za Dobrze?:
Przyczyny prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zawiera propozycję obniżenia wartości punktowej czterech procedur związanych z inwazyjnym leczeniem ostrego zespołu wieńcowego i trzech związanych z angioplastyką finansowanie szpitalnych oddziałów ratunkowych: czy nadejdą wreszcie lepsze czasy? krzyżówka.
Objawy Fotofereza Pozaustrojowa Nadal Niedostępna Dla Polskich Pacjentów:
Przyczyny pozaustrojowa (ECP, extracorporeal photopheresis) to fascynująca sposób immunomodulującej terapii zatwierdzonej od 1988 roku do leczenia chłoniaków pierwotnie wywodzących się ze skóry z komórek T finansowanie szpitalnych oddziałów ratunkowych: czy nadejdą wreszcie lepsze czasy? co to jest.
Objawy Fibrodysplazja - Tajemnicze Skostnienia:
Przyczyny jest bardzo rzadką chorobą genetyczną, która bazuje na wytwarzaniu poprzez organizm dodatkowych kości w miejscach, gdzie nie powinien. Owe kości produkowane są wewnątrz mięśni, ścięgien, wiązadeł i finansowanie szpitalnych oddziałów ratunkowych: czy nadejdą wreszcie lepsze czasy? słownik.

Czym jest Finansowanie szpitalnych znaczenie w Słownik medycyny F .

  • Dodano:
  • Autor: