I znowu zabrzmiał refren co to jest
Co to jest, że I znowu zabrzmiał refren: Pacjenci mogą zostać bez podstawowej opieki . Definicja.

Czy przydatne?

Definicja I znowu zabrzmiał refren: "Pacjenci mogą zostać bez podstawowej opieki" w słowniku

Co to jest: Czy od 1 stycznia 2010 roku będą w Polsce przychodnie POZ, które nie przyjmą pacjentów w ramach kontraktów z NFZ?
Federacja Porozumienie Zielonogórskie grozi, iż w styczniu 2010 r. pacjenci zostaną pozbawieni dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

To reakcja na zarządzenie prezesa NFZ w kwestii ustalenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna. Federacja uważa, że zarządzenie zawiera nierealny do wykonania zakres świadczeń.
„Federacja Porozumienie Zielonogórskie od czasu rozpoczęcia prac nad Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w kwestii świadczeń gwarantowanych w dziedzinie podstawowej opieki zdrowotnej niezmiennie, tak do Ministerstwa Zdrowia, jaki i do Narodowego Funduszu Zdrowia, aktywnie zgłaszała postulaty dotyczące konieczności realnego ustalenia zasad realizacji świadczeń zdrowotnych poprzez lekarzy POZ i pozostałych profesjonalistów medycznych” – czytamy w komunikacie Porozumienia.
Organizacja nie zauważyła w zarządzeniu swoich „merytorycznych i należycie uargumentowanych postulatów, (...) mających najważniejsze znaczenie dla możliwości zapewnienia realizacji świadczeń dla pacjentów”.

Zdaniem Federacji
zarządzenie prezesa NFZ zawiera nierealny do wykonania zakres świadczeń zdrowotnych.
Lekarze stwierdzają, iż zawarcie umów na podstawowa opiekę zdrowotną na 2010 r. jest niemożliwe z racji na:
• sposób określenia czasu pracy personelu podstawowej opieki zdrowotnej
• nieuregulowanie kwestii deklaracji, szczepień, dokumentacji medycznej, zmian w podstawie finansowania.
Dodają także, iż NFZ nie uwzględnił postanowień ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
„Federacja Porozumienie Zielonogórskie zmuszona jest odczytać obecne działania jako świadomą decyzje Pani Minister i przyzwolenie na sytuację, gdzie od styczniu 2010 Polacy zostaną pozbawieni świadczeń medycznych podstawowej opieki zdrowotnej w ramach ubezpieczenia zdrowotnego” – podano w komunikacie.
Porozumienie informuje równocześnie, iż jest otwarte na rozmowy z Ministerstwem Zdrowia.
Przypomnijmy, iż Porozumienie Zielonogórskie groźbą odmowy zawierania kontraktów walczyło o uwzględnienie swoich warunków już przedtem, między innymi w 2006 roku.
Szpitale twierdzą, iż mają gorzej
W czasie gdy, jak już przedtem informowaliśmy, Porozumienie na Rzecz Obrony Szpitali Polski Południowo-Wschodniej zapowiada złożenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego pozwu dotyczącego zarządzenia prezesa NFZ w kwestii zasad finansowania podstawowej opieki zdrowotnej. Chodzi o potrójną stawkę dla lekarzy POZ za pacjentów chorujących na cukrzycę i dolegliwości układu krążenia.
– To zarządzenie zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa. Zwiększono finansowanie podstawowej opieki zdrowotnej, ciężar kryzysu został przerzucony wyłącznie na szpitale – mówił portalowi rynekzdrowia.pl Karol Stpiczyński, przewodniczący Porozumienia na rzecz Obrony Szpitali Polski Południowo-Wschodniej.
– Zależy nam na tym, tak aby podstawowa opieka zdrowotna była silna, także finansowo, lecz nie może być tak, iż mimo kryzysu faworyzuje się jedną grupę świadczeniodawców – tłumaczy przewodniczący. Dodaje, iż zarządzenie dotyczące POZ powinno być uchylone poprzez ministra zdrowia. Porozumienie wyliczyło, iż finansowanie POZ zwiększy się o 1,5-1,8 mld zł

Czym jest I znowu zabrzmiał refren znaczenie w Słownik medycyny I .