Informacje z wywiadu co to jest
Co to jest, że Informacje z wywiadu pozwalają ocenić ryzyko raka okrężnicy. Definicja: Kolonoskopia.

Czy przydatne?

Definicja Informacje z wywiadu pozwalają ocenić ryzyko raka okrężnicy w słowniku

Co to jest Informacje z wywiadu pozwalają ocenić ryzyko raka okrężnicy: Kolonoskopia to inwazyjne i kosztowne badanie niosące za sobą duże ryzyko powikłań. Bardziej efektywna identyfikacja pacjentów o wysokim ryzyku obecności raka albo polipów mogących ulec zezłośliwieniu pozwoliłaby na racjonalizację decyzji o wykonaniu zabiegu.

Dlatego celem naukowców z University of New South Wales, Sydney, Australia, było opracowanie mierników pozwalających na identyfikację chorych z rakiem jelita grubego i gruczolakami o różnej wielkości na podstawie danych kwestionariuszowych. Do badania zakwalifikowano powyżej 8 tys. pacjentów skierowanych poprzez gastroenterologów i chirurgów do wykonania kolonoskopii pomiędzy 2004 a 2006 rokiem. Przed wykonaniem zabiegu chorym przedłożono ankietę do wypełnienia obejmującą trzy kluczowe obszary pytań. Pierwszy dotyczył objawów - krwawienie z odbytu, obecność śluzowej wydzieliny, niedokrwistość i uczucie osłabienia. Drugi obejmował dane socjodemograficzne - wiek, płeć i wykształcenie. W trzecim zwrócono uwagę na wykonane w przeszłości kolonoskopie, palenie papierosów, wykorzystywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym aspiryny, polipy w wywiadzie i występowanie zespołu jelita drażliwego. Wyniki badania wykazały, iż czynniki z wywiadu socjalnego, dotyczącego innych schorzeń i objawów pozwoliły na trafne prognozowanie występowania raka okrężnicy (parametr AUC 0.83). Z kolei celność przewidywania obecności polipów gruczolakowych była znacząco mniejsza. ((parametr AUC dla gruczolaków o sporym stopniu zaawansowania wynosił 0.7, zaś dla innych, mniejszych gruczolaków 0.67. Naukowcy odnotowali, iż wiek jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka dla rozwoju raka i gruczolaków niezależnie od ich wielkości. Podkreślają równocześnie, iż młody wiek i wykonanie kolonoskopii pośrodku 10 lat wspólnie z negatywnym rezultatem wskazują na małe prawdopodobieństwa obecności raka i zaawansowanych gruczolaków. Zaznaczają także, iż badanie było wykonane na heterogennej ekipie pacjentów, co znacząco powiększa wiarygodność uzyskanych danych, a tym samym siłę wyciągniętych wniosków.  Zdaniem autorów opracowany zbiór mierników pozwala na identyfikację pacjentów z wysokim ryzykiem raka jelita grubego na podstawie informacji uzyskanych z kwestionariuszowego wywiadu. Dlatego decyzja o wykonaniu kolonoskopii może być podjęta bardziej racjonalnie i dotyczyć osób ze powiększonym prawdopodobieństwem obecności tej dolegliwości. Może to mieć spore znaczenie, gdyż aktualnie mimo bardzo dobrych możliwości diagnostycznych pozwalających na inicjalne wykrycie dolegliwości, spory odsetek raków jelita grubego rozpoznawany jest już w stanie zaawansowanym zmniejszającym sposobność skutecznej interwencji chirurgicznej i chemioterapeutycznej i szanse chorego na wyleczenie albo wydłużenie życia. Oprac.: dr nauk medycznych Maciej Chałubińskihttp://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21899773 BMC Gastroenterol. 2011 Sep 8;11:97. The value of age and medical history for predicting colorectal cancer and adenomas in people referred for colonoscopy. 
Objawy Identyfikacja Ofiar Katastrofy: Eksperci Odczytają "Biologiczne Dowody Osobiste":
Przyczyny Nasiłowski W poniedziałek (12 kwietnia) ekipa 37 rosyjskich śledczych i 45 kryminologów przy udziale polskich specjalistów medycyny sądowej rozpoczęła procedurę identyfikacji ciał ofiar katastrofy informacje z wywiadu pozwalają ocenić ryzyko raka okrężnicy.
Objawy Infantile Hemangioma - Naczyniak O Typie Truskawki:
Przyczyny hemangioma (z angielskiego:, skrót IH) zarezerwowane jest dla znanego powszechnie tak zwany naczyniaka o typie truskawki . Zmiana ta ma postać wyniosłego albo płaskiego znamienia zlokalizowanego na informacje z wywiadu pozwalają ocenić ryzyko raka okrężnicy.
Objawy Ilu Lekarzy Wyjechało Z Polski?:
Przyczyny wyjechało z Polski? Nie wiadomo. Od maja 2004 r. do marca 2008 r. Okręgowe Izby lekarskie wydały wprawdzie 6,5 tys. zaświadczeń potwierdzających kwalifikacje, nie znaczy to jednak, iż wyemigrowali informacje z wywiadu pozwalają ocenić ryzyko raka okrężnicy.
Objawy Inhibitory Pompy Protonowej Nie Zwiększają Śmiertelności U Chorych Z Niewydolnością Krążenia:
Przyczyny protonowej to ekipa leków szeroko służąca u chorych z chorobami serca. Wg wyników badań leki te w stężeniach uzyskiwanych w surowicy krwi działają inotropowo ujemnie, co sugeruje sposobność informacje z wywiadu pozwalają ocenić ryzyko raka okrężnicy.
Objawy I Kolejny Alarm: Co Z Programem Terapeutycznym Dla Pacjentów Z AMD?:
Przyczyny przebrzmiały echa zamieszania wokół chemioterapii niestandardowej, a pacjenci, znów alarmują. Tym wspólnie w kwestii leczenia AMD. W ubiegłym roku było ono możliwe za zgodą płatnika i w ramach JGP. W informacje z wywiadu pozwalają ocenić ryzyko raka okrężnicy.

Czym jest Informacje z wywiadu znaczenie w Słownik medycyny I .

  • Dodano:
  • Autor: