Internet i telefony zaufania co to jest
Co to jest, że Internet i telefony zaufania nie rozwiążą problemów polskiej psychiatrii. Definicja.

Czy przydatne?

Definicja Internet i telefony zaufania nie rozwiążą problemów polskiej psychiatrii w słowniku

Co to jest Internet i telefony zaufania nie rozwiążą problemów polskiej psychiatrii: Osoby, które powinny być hospitalizowane, miesiącami nie mogą doczekać się na łóżko w szpitalu. Lżej chorzy albo tylko zagrożeni chorobą psychiczną na spotkanie z lekarzem psychiatrą w przychodni również oczekują w długich kolejkach. Brakuje małych szpitali, które powinny powstać po likwidacji sporych placówek, czego konsekwencją jest brak kilku tys. łóżek psychiatrycznych.

Nie wzrosła także liczba przychodni i poradni specjalistycznych. W czasie gdy cierpiących na zaburzenia psychiczne rodaków jest coraz więcej.
Nie jest dobrzeKrakowski NZOZ Ośrodek dla Osób z Autyzmem „Effatha” przerwał terapię 35 z 40 leczących się tam dzieci, a kolejki oczekujących na leczenie wydłużyły się z 6 do 10 miesięcy. W tym roku lecznica zamierza wykonywać tylko tyle świadczeń, na ile pozwala umowa z płatnikiem. Nie dostała pieniędzy za nadwykonania w 2009 roku.
W Specjalistycznym Szpitalu Psychiatrycznym im. Babińskiego w Kobierzynie uzależnieni od alkoholu z sądowym nakazem leczenia czekają na przyjęcie prawie dwa lata. Podobna przypadek jest w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Andrychowie. Tu także czeka się około dwóch lat na leczenie odwykowe.

Braki finansowe doskwierają wielu placówkom medycznym, lecz w psychiatrii są one szczególnie dotkliwe. Już dwa lata temu w opublikowanym raporcie po kontroli NIK w 24 szpitalach psychiatrycznych stwierdzono, iż tak faktycznie NFZ pokrywa 60-80 procent wydatków działalności tych placówek. I tak pozostało.
– Niepoprawne i dyskryminujące jest finansowanie opieki psychiatrycznej na tak niskim poziomie, jest to około 3-4 procent ogólnych wydatków finansowania ochrony zdrowia, w trakcie gdy w innych państwach UE przekracza 10 procent – mówił prof. Marek Jarema, konsultant krajowy w zakresie psychiatrii, w trakcie ubiegłorocznej debaty redakcyjnej Rynku Zdrowia.
Równi i równiejsi?Do problemów z niedoszacowaniem procedur, dochodzi jeszcze zróżnicowanie regionalne, a nawet „międzyszpitalne” realizowanych procedur.
– Balansujemy na granicy płynności finansowej, ponieważ znowu mamy niższe wyceny kontraktów niż na przykład Szpital Specjalistyczny im. dr. J. Babińskiego w Krakowie – mówi Marian Sołtysiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Andrychowie. – Szpital, którym zarządzam jest w pewnym sensie dyskryminowany poprzez NFZ. Wyceny procedur gdyż są niższe niż w innych szpitalach, chociaż zniknęły już dawno poziomy referencyjności i wszystkie placówki medyczne muszą spełnić te same obowiązki, aby podpisać kontrakt z Funduszem.
Dyrektor Sołtysiewicz uważa, iż placówka spełnia odpowiednie obowiązki. A skoro tak jest, to dlaczego wycena procedur pokrywa 85 procent ponoszonych poprzez szpital wydatków? I podaje, aby nie być gołosłownym, iż jeżeli kwota na pacjenta w ich szpitalu wynosi 9,5, to na przykład w Kobierzynie 10 złotych. Pośrodku roku daje to stratę – w relacji do innych szpitalu – powyżej 400 tys. złotych.
Tomasz Goździkiewicz, dyrektor Samodzielnego Publicznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. dr. S. Deresza w Choroszczy, zwraca uwagę na systemowe rozwiązania, negatywne dla jego szpitala. W kontrakcie z NFZ wartość punktu dla świadczeń psychiatrycznych w razie województwa podlaskiego to 9,5 zł. w razie województwa mazowieckiego wynosi ona 11,5 zł.
Zaciskanie pasa– Oszczędzamy na czym się da – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dyrektor Marian Sołtysiewicz. – Placówka nie może już bardziej zaciskać pasa, ponieważ wyczerpaliśmy wszystkie możliwości finansowych cięć.
Szpital został zrestrukturyzowany już powyżej 10 lat temu, nie ma przerostów zatrudnienia, obniżono zużycie energii elektrycznej o połowę. Placówka przyjmuje więcej pacjentów, których leczy w krótszym czasie, ponieważ terapie są skuteczniejsze.

– Najprawdopodobniej w drugim półroczu będziemy musieli wziąć kredyt. lecz dlaczego my, a nie NFZ? – pyta dyrektor andrychowskiego szpitala.
Tomasz Goździkiewicz, dyrektor szpitala w Choroszczy wylicza: – Szpital ma powyżej 20 mln zł zadłużenia, w dodatku kontrakt z NFZ na 2010 r. jest o 5 procent niższy od zeszłorocznego, co daje o 1,5 mln zł mniej, przy stale rosnących kosztach. – Nie możemy dalej zadłużać szpitala – podkreśla dyrektor.
Psychiatra – specjalista źle opłacanyDyrektor szpitala w Choroszczy, by obniżyć wydatki, zaproponował załodze rezygnację z premii uznaniowej. W odpowiedzi otrzymał zapowiedź strajku. Specjalista z 20-letnim stażem zarabia tu 2500 złotych brutto.
Mało lepiej jest w Wojewódzkim Zespole Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie, gdzie 23 na 36 pracujących lekarzy pod koniec listopada ub.r. złożyło trzymiesięczne wypowiedzenia. Psychiatrzy domagają się podwyżek podstawowego wynagrodzenia. Chcieli otrzymywać co najmniej tyle, ile dostają z budżetu państwa lekarze rezydenci, a więc 3800 zł brutto.
Pensja zasadnicza lekarza bez specjalizacji w olsztyńskiej placówce to 2600 zł brutto, z pierwszym stopniem – 3130 z; 130 zł więcej dostaje starszy asystent z drugim stopniem specjalizacji.
Takie wynagrodzenia nie sprzyjają zainteresowaniu lekarzy tą dziedziną medycyny. W Polsce pracuje powyżej 2700 psychiatrów, a potrzeba ich co najmniej 4 tys..
Samopomoc obywatelskaTymczasem osób z chorobami psychicznymi, uzależnionych od narkotyków i alkoholu, błyskawicznie przybywa. Wg szacunków Zespołu do spraw Walki z Depresją, działającym przy resorcie zdrowia, na depresję cierpi co dziesiąty dorosły Polak.
Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych liczbę osób uzależnionych od alkoholu szacuje na 800 tys., a studentów uzależnionych od narkotyków – na powyżej 100 tys.
Nic więc dziwnego, iż pojawiając się kłopoty nawet ze skorzystaniem z prywatnej rady lekarskiej. Chorzy i ich bliscy szukają pomocy w Internecie. Wymieniają się adresami przychodni, gdzie łatwiej o wizytę, polecają leki. Zakładają stowarzyszenia, uruchamiają telefony zaufania. Takie przedsięwzięcia, aczkolwiek cenne, nie rozwiążą głównych problemów polskiej psychiatrii
Objawy Idą Zmiany Dla Lekarzy-Orzeczników W Medycynie Sportowej: Certyfikat To Już Za Mało:
Przyczyny lekarskie dla zawodowych sportowców wydawali dotąd eksperci w zakresie medycyny sportowej i lekarze z certyfikatami, którzy ukończyli odpowiednie szkolenie. Projekt rozporządzenia ministra zdrowia internet i telefony zaufania nie rozwiążą problemów polskiej psychiatrii.
Objawy Insulina Podawana Donosowo Powoduje Poprawę U Pacjentów Z Chorobą Alzheimera:
Przyczyny Alzheimera (Alzheimer’s disease - AD) to dla lekarzy wyzwanie zarówno pod względem diagnozy, jak i terapii. Rozpoczyna się podstępnie i z biegiem czasu doprowadza do znacznego upośledzenia funkcji internet i telefony zaufania nie rozwiążą problemów polskiej psychiatrii.
Objawy I Kolejny Alarm: Co Z Programem Terapeutycznym Dla Pacjentów Z AMD?:
Przyczyny przebrzmiały echa zamieszania wokół chemioterapii niestandardowej, a pacjenci, znów alarmują. Tym wspólnie w kwestii leczenia AMD. W ubiegłym roku było ono możliwe za zgodą płatnika i w ramach JGP. W internet i telefony zaufania nie rozwiążą problemów polskiej psychiatrii.
Objawy I Znowu Zabrzmiał Refren: "Pacjenci Mogą Zostać Bez Podstawowej Opieki":
Przyczyny 2010 roku będą w Polsce przychodnie POZ, które nie przyjmą pacjentów w ramach kontraktów z NFZ? Federacja Porozumienie Zielonogórskie grozi, iż w styczniu 2010 r. pacjenci zostaną pozbawieni dostępu internet i telefony zaufania nie rozwiążą problemów polskiej psychiatrii.
Objawy Implantacje ICD W Polsce: Niewykorzystany Potencjał:
Przyczyny Mitkowski Konieczność implantacji kardiowerterów-defibrylatorów (ICD) u pacjentów pilnych, między innymi po epizodach migotania komór, skutkuje, iż wydłuża się kolejka chorych kwalifikowanych do internet i telefony zaufania nie rozwiążą problemów polskiej psychiatrii.

Czym jest Internet i telefony zaufania znaczenie w Słownik medycyny I .

  • Dodano:
  • Autor: