Jak chronić się przed co to jest
Co to jest, że Jak chronić się przed malarią. Definicja: Rocznie umiera na malarię około 1-3 mln.

Czy przydatne?

Definicja Jak chronić się przed malarią w słowniku

Co to jest Jak chronić się przed malarią: Rocznie umiera na malarię około 1-3 mln ludzi, w tym dzieci w wieku do 5 lat, które nie są jeszcze odporne na chorobę.

Dolegliwość jest wywoływana poprzez pierwotniaka z rodzaju Plasmodium, przenoszonego poprzez komara widliszka. Problem dotyczy 40 procent, a więc 3,2 mld ludności świata, która zamieszkuje obszary malaryczne (południowy Meksyk, Ameryka Środkowa, Karaiby, dorzecza Amazonki i Orinoko w Ameryce Południowej, Afryka na południe od Sahary aż po RPA). Na Bliskim Wschodzie zagrożenie malarią jest niewielkie i sezonowe. Z kolei spore zagrożenie występuje na kontynencie indyjskim, w Indonezji i Timorze Wschodnim, a za kolebkę lekoopornych zarodźców malarii uważane jest Indochiny.
- W Europie na malarię importowaną zapada rocznie około 15 tys. osób – podaje dane dr Piotr Kajfasz, specjalista chorób zakaźnych medycyny morskiej i tropikalnej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: - W latach 1990-2003 zmarło 900 osób. W Polsce na skutek malarii odnotowano 10 zgonów, w latach 1990-2007. Te dane nie obejmują zgonów polskich obywateli poza granicami RP.Jednak do zarażenia klasyczną drogą poprzez ukłucie komara dochodzi również w Europie, z dala od obszarów endemicznych występowania dolegliwości. Najczęściej owady dostają się na kontynent w samolotach i do zakażenia dochodzi w okolicach lotnisk (tak zwany airport malaria).
Jak do chwili obecnej, mimo znaczących wysiłków, nie powiodło się wynaleźć szczepionki przeciwko malarii. Profilaktycznie należy przed wyjazdem zażywać tabletki przeciwmalaryczne (chlorokina, meflokina, proguanil, doksycylina i preparat na bazie atowakwonu i proguanilu). Na miejscu zaleca się wykorzystywanie repelentów w formie sprayów, kremów, maści i płynów, które zawierają związki odstraszające owady. Warto unikać terenów malarycznych pod koniec pory deszczowej, kiedy występuje nawiększe ryzyko zarażenia. Zaleca się unikania wypraw w regiony malaryczne kobietom w ciąży - są częściej atakowane poprzez komary, ze względu podwyższonej temperatury ciała. Zarażenia wewnątrzmaciczne doprowadzają do poronienia, obumarcia płodu albo wystąpienia malarii wrodzonej.

Nade wszystko warto ograniczyć liczbę ukąszeń, przez zabezpieczenie w formie moskitier i siatek. - W najwyższym stopniu skutecznym metodą ochrony przed malarią jest używanie moskitier rozwieszanych nad łóżkiem, hamakiem czy innym posłaniem – stwierdza podróżniczka Beata Pawlikowska.Chronienie się przed ukąszeniami dzięki siatek jest rekomendowane również mieszkańcom obszarów malarycznych. Dlatego Polski Czerwowny Krzyż prowadzi akcję dostarczania siatek mieszkańcom krajów afrykańskich i propagowanie ich stosowania (www.malaria.pl, www.pck.org.pl). – Przed akcją ledwo 20 procent,, mieszkańców Sierra Leone zawieszało siatki. Teraz robi to już powyżej 70 procent,,, – wskazuje na efekty kampanii Boris Poleganow z PCK. Jedna siatka wytrzymuje przynajmniej 5 lat. Do dziś organizacja rozdystrybuowała około 12 mln siatek w Afryce. To potencjalnie 12 mln uratowanych osób
Objawy Jasiu, Umyj Ręce! Sprawdziliśmy, Co GIS Znalazł W Piaskownicach:
Przyczyny piaskownicach roznoszą między innymi psy. Kiedy wysyłamy nasze pociechy do przedszkola czy żłobka, lub idziemy z nimi na spacer i na plac zabaw warto zwrócić uwagę na stan higieny w takich miejscach jak chronić się przed malarią.
Objawy Jakie Szczepienia Winny Być Powszechnymi, A Z Jakich Można Zrezygnować?:
Przyczyny co do tego, iż obligatoryjne szczepienia ochronne to oszczędność dla państwa. Wywołują pomniejszenie kosztów na ochronę zdrowia, zmniejszają także wydatki pośrednie takie jak te wynikające choćby ze jak chronić się przed malarią.
Objawy Jak Określić Granice Opłacalności W Terapiach Onkologicznych:
Przyczyny leków jest mniej skuteczna i bardziej toksyczna niż to wynika z badań prowadzonych w III fazie prób klinicznych. Dlatego w onkologii klinicznej ważnym problemem jest znalezienie równowagi pomiędzy jak chronić się przed malarią.
Objawy Jeśli Palisz - Zbadaj Się, A Najlepiej Rzuć To Paskudztwo...:
Przyczyny przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Wywodzi się z USA. W 1974 r. w tamtejszej prasie ukazał się apel do czytelników, by poprzez jeden dzień nie palili papierosów. Na warszawskim Placu jak chronić się przed malarią.
Objawy Jak Fundusz (Nie)Płaci Za Intensywną Terapię - Sporu Ciąg Dalszy:
Przyczyny NFZ, skutkujące problemami z finansowaniem leczenia na oddziałach intensywnej terapii, spowodowało medialną burzę. Fundusz zdementował te wiadomości. Jak dowiaduje się portal rynekzdrowia.pl jak chronić się przed malarią.

Czym jest Jak chronić się przed malarią znaczenie w Słownik medycyny J .

  • Dodano:
  • Autor: