Jak Fundusz (nie)płaci za co to jest
Co to jest, że Jak Fundusz (nie)płaci za intensywną terapię - sporu ciąg dalszy. Definicja.

Czy przydatne?

Definicja Jak Fundusz (nie)płaci za intensywną terapię - sporu ciąg dalszy w słowniku

Co to jest Jak Fundusz (nie)płaci za intensywną terapię - sporu ciąg dalszy: Zarządzenie prezesa NFZ, skutkujące problemami z finansowaniem leczenia na oddziałach intensywnej terapii, spowodowało medialną burzę. Fundusz zdementował te wiadomości. Jak dowiaduje się portal rynekzdrowia.pl, płatnik jednak nie ma racji, a wyjaśnienia Funduszu nie przekonują szefów szpitali.

Przypomnijmy – NFZ płaci szpitalom za leczenie pacjenta na oddziale intensywnej terapii (OIT) dopiero od trzeciej doby pobytu chorego. Płatnik tłumaczy, iż płaci za wszystkie dni leczenia pacjentów na OIT. Świadczenia z tego zakresu w dwóch pierwszych dobach pobytu są sumowane i rozliczane wraz z innymi procedurami wykonanymi u pacjenta na innych oddziałach.
- Nie do końca jest prawdą, iż Fundusz płaci za każdą dobę - mówi Sławomir Piwowarczyk, kierownik działu rozliczeń warszawskiego szpitala na Niekłańskiej.
Zwraca uwagę na paragraf 19 ust. 9 zarządzenia prezesa NFZ nr 32, który stanowi, iż dzień przyjęcia do leczenia w OIT i dzień jego zakończenia wykazywane są do rozliczenia jako jeden osobodzień, z możliwością rozliczenia tego osobodnia, gdzie osiągnięto wyższą punktację.

To znaczy, iż w razie pacjenta, który leży na OIT od pierwszego dnia pobytu w szpitalu, pierwszy i ostatni dzień należy rozliczyć jako jeden.- Mówienie, iż możemy sobie wybrać pierwszą albo ostatnią dobę, może jest dobre dla szpitala psychiatrycznego, bo tam płaci się tyle samo za każdy osobodzień. Jeśli jesteśmy rozliczani w punktacji TISS, to oczywiste jest, iż zawsze najwięcej punktów uzyskujemy w momencie przyjęcia pacjenta, najmniej w ostatniej dobie, kiedy jego stan się poprawia - dodaje Sławomir Piwowarczyk.
Głuche negocjacjeO przywrócenie rozliczania pobytu pacjenta od pierwszej doby pobytu w klasyfikacji TASS w OIT zaapelował prof. Krzysztof Kusza, konsultant krajowy w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii. Jego zdaniem, ustalenie wartości punktów przypisanych w ekipach dla chorych, którzy mieliby w momencie pooperacyjnym używać z OIT w przeciągu dwóch pierwszych dób pobytu, jest niedokładne.
W swojej opinii prof. przypomina, iż o przyjęciu na oddział decyduje ciężkość stanu chorego, a nie rozpoznanie kliniczne, z którego ten stan wynika.
Problemem jest sama wycena świadczeń rozliczanych z innymi procedurami.
- Dodanie do zabiegu operacyjnego po 600 zł za pierwsze 2 dni pobytu w OIT, pokrywa właściwie wydatek uruchomienia stanowiska i sprzętu na nim się znajdującego – czytamy w stanowisku prof. Kuszy.
Deklaracja złożona poprzez przedstawicieli NFZ w trakcie negocjacji przeprowadzonych w maju br., brzmiała jasno, iż za pierwsze dwa dni pobytu chorych w OIT fundusz przyznaje kwotę w wysokości 2400 zł za każdy dzień pobytu. - Deklaracja ta nie znalazła odzwierciedlenia w szczegółowym katalogu świadczeń – dodaje prof. Kusza.
To znaczy, iż nieprawdą okazuje się kwestia uwzględnienia uwag środowiska w ramach konsultacji. Konsultant został zaproszony i brał udział w rozmowach, lecz mało z tego co mówił, znalazło odzwierciedlenie w zarządzeniu.
Lepsi i gorsiZdaniem naszych rozmówców, zarządzenie w tej postaci jest dla oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii krzywdzące. Błędem jest brak płacenia za dwie pierwsze doby czy rozliczanie pierwszej i ostatniej jako jednej.
- Jeżeli chodzi o wydatki, nie ma znaczenia, czy pacjent leżał na OIT 24 godziny czy 14. Liczą się czynności, które zostały wykonane, materiały, które zostały zużyte, czas pracy ekspertów, ponieważ za tym idą konkretne kapitał - mówią eksperci.

Tadeusz Nowosad, ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii w Szpitalu Wojewódzkim w Rzeszowie, przypominając niską wycenę usług intensywnej terapii, zwraca uwagę, iż włączenie ich do zabiegów operacyjnych, różnicuje poszczególne oddziały.
- Każdy z dyrektorów szpitala patrzy na swój zakład przez poszczególne oddziały. Są takie, które przynoszą zyski. A my nie mamy nawet wyszczególnienia wartości naszego działania – nie ukrywa goryczy ordynator, przypominając, iż wszelakie założenia europejskie o statusie szpitali polegają na tym, iż na drugim miejscu po dyrektorze jest OIT.
Innym kuriozum jest przypadek, gdy pacjent przyjęty na intensywną terapię, wymaga szybkiej interwencji na przykład chirurgicznej lub neurochirurgicznej w okresie pobytu na OIT. Za dobę pobytu na oddziale intensywnej terapii, kiedy zabieg był wykonany, Fundusz nie zapłaci.
- To szczególnie ważne w pierwszej albo drugiej dobie pobytu chorego na OIT, kiedy jest do zdobycia w miarę wiele punktów. Na ogół bywa tak, iż te operacje są realizowane w startowym okresie, a nie na końcu pobytu na OIT – dodaje kierownik Piwowarczyk
Objawy Jasiu, Umyj Ręce! Sprawdziliśmy, Co GIS Znalazł W Piaskownicach:
Przyczyny piaskownicach roznoszą między innymi psy. Kiedy wysyłamy nasze pociechy do przedszkola czy żłobka, lub idziemy z nimi na spacer i na plac zabaw warto zwrócić uwagę na stan higieny w takich miejscach jak fundusz (nie)płaci za intensywną terapię - sporu ciąg dalszy.
Objawy Jest Projekt Nowego Programu Zapobiegania Krwawieniom U Dzieci Z Hemofilią - Oby Teraz Znalazły Się Pieniądze:
Przyczyny pozostaje bardzo niebezpieczną chorobą. Fot. internet Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia pracują nad jednolitym programem zdrowotnym, który miałby łączyć zadania dotychczasowego jak fundusz (nie)płaci za intensywną terapię - sporu ciąg dalszy.
Objawy Jak Dzielić Pieniądze Na Onkologię Z Największą Korzyścią Dla Pacjentów:
Przyczyny opolski konsultant wojewódzki w zakresie onkologii klinicznej, mówi, jak lepiej zagospodarować dostępne środki na leczenie onkologiczne. Po sygnałach dochodzących z resortu zdrowia, iż jest jak fundusz (nie)płaci za intensywną terapię - sporu ciąg dalszy.
Objawy Jednostronne I Obustronne Neurogenne Zwichnięcie - Którą Deformację Jest Trudniej Leczyć?:
Przyczyny Jednostronne i obustronne neurogenne zwichnięcie - którą deformację jest trudniej leczyć? - opublikowanego w piśmie Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja, 2011; 2(6); Vol. 13. Cel: Przedstawienie i jak fundusz (nie)płaci za intensywną terapię - sporu ciąg dalszy.
Objawy Jakie Szczepienia Winny Być Powszechnymi, A Z Jakich Można Zrezygnować?:
Przyczyny co do tego, iż obligatoryjne szczepienia ochronne to oszczędność dla państwa. Wywołują pomniejszenie kosztów na ochronę zdrowia, zmniejszają także wydatki pośrednie takie jak te wynikające choćby ze jak fundusz (nie)płaci za intensywną terapię - sporu ciąg dalszy.

Czym jest Jak Fundusz (nie)płaci za znaczenie w Słownik medycyny J .

  • Dodano:
  • Autor: