Kiedy edukatorzy zaczną co to jest
Co to jest, że Kiedy edukatorzy zaczną pomagać diabetykom?. Definicja: U pacjentów z cukrzycą.

Czy przydatne?

Definicja Kiedy edukatorzy zaczną pomagać diabetykom? w słowniku

Co to jest Kiedy edukatorzy zaczną pomagać diabetykom?: U pacjentów z cukrzycą insulinozależną nie wystarcza podawanie insuliny, równie istotna w tym czasie, a nawet wiele przedtem, jest nauka ucząca jak żyć z tą chorobą.
Plagą XXI wieku nazywał cukrzycę prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Władysław Grzeszczak w trakcie niedawnej XII Konferencji Cukrzycy Typu 1 w Gdańsku. Wg ostatnich ocen na świecie choruje na nią prawie 300 mln osób, z czego 30 mln w Europie.

Jeżeli utrzyma się dotychczasowe tempo wzrostu zachorowań, to z prognoz Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej wynika, iż za 20 lat na świecie ta dolegliwość będzie dana już 435 milionom ludzi. Szacunki dotyczące cukrzycy z roku na rok się powiększają. Aktualnie, wg danych prezentowanych poprzez profesora Krzysztofa Strojka, konsultanta krajowego w zakresie diabetologii, dotkniętych tą chorobą jest 2,6 mln, z czego insuliną leczonych jest około 400-500 tys. Niestety, liczby te będą rosnąć.
Co roku w świecie cukrzyca skutkuje przeszło 3 mln zgonów. I dlatego należy do dziesięciu głownych epidemiologicznych zagrożeń życia i zdrowia. W Polsce dolegliwość jest regularnie zbyt późno wykrywana. Dodajmy, iż 4 mln osób zaliczyć trzeba do kategorii będących w stanie przedcukrzycowym. Przewarzająca część przypadków wśród dorosłych stanowi cukrzyca typu 2, związana ze powiększonym ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych.
Prof. Jan Tatoń z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przestrzega przed skutkami dolegliwości. Cukrzyca stała się aktualnie kluczową powodem:• ślepoty u osób dorosłych,• niewydolności nerek i amputacji kończyn, • ryzyka niedokrwiennej dolegliwości serca i zawału serca,• udaru mózgu • wad wrodzonych u noworodków.Skraca życie przeciętnie o 10–15 lat.Żyć z cukrzycą– Powodzenie w leczeniu cukrzycy bazuje na tym, iż chory musi nauczyć się żyć z chorobą i nauczyć się walczyć z postępem występujących w niej powikłań. Ta walka jest dość złożona, gdyż dotyczy zarówno postępowania dietetycznego, racjonalnego wysiłku fizycznego jak także odpowiedniego stosowania leków – tłumaczy portalowi rynek zdrowia.pl prof. Władysław Grzeszczak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. – Niestety, dotychczasowe przygotowanie osób pracujących z osobami chorymi na cukrzycę w poradniach pozostawia sporo do życzenia a raczej przez nich, odpowiednią edukację pacjentów można zmniejszyć ryzyko powikłań w tej chorobie.

Wielka rolę w życiu z cukrzycą ma wiedza o tej chorobie. Winna ją przekazywać osoba odpowiednio do tego przygotowana i predysponowana.
– Od dawna Polskie Towarzystwo Diabetologiczne sugerowało Ministerstwu Zdrowia, aby powołać instytucję, nazwijmy ją umownie, edukatora – wyjawia prof. Grzeszczak.
Taka osoba, po uzyskaniu odpowiednio certyfikowanej wiedzy, mogłyby przekazywać wiedzę o cukrzycy i porady, jak z nią żyć, tym, którzy cierpią na tę chorobę.
Minister zdrowia Ewa Kopacz przed kilkunastoma dniami zapowiedziała wprowadzenie w życie programu umożliwiającego zdobycie uprawnień edukatora i wpisanie takich zdolności do katalogu zawodów medycznych. Zdobyć go będzie mogła prawie każda osoba o wykształceniu medycznym. Prawie, ponieważ w ocenie minister aktualny mechanizm kształcenia lekarzy i średniego personelu medycznego nie przygotowuje w tym zakresie do pomocy chorym na cukrzycę, co w pełni potwierdza stanowisko PTD.
– nauka jest kluczem w leczeniu cukrzycy. Dlatego, iż w razie tej dolegliwości doktor nie ogranicza się jedynie do przepisywania pacjentowi dawki leków, lecz wydaje także zalecenia dotyczące stylu życia. Powinniśmy uczyć pacjentów, w jaki sposób sami mają sobie regulować leczenie, jak mają postępować, by unikać powikłań – przypomina prof. Krzysztof Strojek. – Kształcenie mogłoby obejmować lekarzy, średni personel, dietetyczki. lecz kształcić można byłoby również osoby bez przygotowania medycznego...
Pierwszy będzie GUMedMinister Ewa Kopacz zapowiedziała, iż kształcenie i zatrudnianie edukatorów będzie poprzedzone przyjęciem odpowiedniej ustawy. Mechanizm ma być wdrażany w życie od przyszłego roku. Pierwszym ośrodkiem kształcącym edukatorów ma być Gdański Uniwersytet Medyczny.

– Nasza uczelnia przymierza się już do wprowadzenia zajęć z tego zakresu. Na razie myślimy o tym, by objąć nim raczej o grupę zawodową pielęgniarek. Na ostatnim kolegium rektorskim w ubiegłym tygodniu omawialiśmy tę sprawę z rektorem, rozważając pomiędzy innymi formę szkolenia, ponieważ z całą pewnością na razie nie będzie to kierunek studiów – mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Barbara Kamińska, prorektor GUMed.
Następnym ośrodkiem kształcącym edukatorów mógłby być Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Rektor SUM, prof. Ewa Małecka-Tendera stwierdza:
– Jeśli taki kierunek „ nauka w medycynie ze szczególnym uwzględnieniem diabetologii” zostanie formalnie utworzony, to władze uczelni, po konsultacji z dziekanami poszczególnych wydziałów i kierownikami klinik o profilu diabetologicznym na pewno rozważą wprowadzenie go do swej oferty edukacyjnej.
Edukować się opłaciZapytaliśmy o stan prac nad programem, o którym wspominała w Gdańsku minister Ewa Kopacz. Dostaliśmy odpowiedź. Oto interesująca nas fraza:
„W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad opracowaniem optymalnego rozwiązania kształcenia edukatorów – rozważana jest na przykład ścieżka studiów podyplomowych albo ścieżka studiów specjalizacyjnych w zakresie promocji zdrowia i nauki zdrowotnej. W najbliższym czasie planowane jest spotkanie robocze z ekspertami (...) w celu omówienia tych kwestii” – napisał do nas Piotr Olechno, rzecznik prasowy resortu zdrowia.
Z szacunkowych obliczeń wynika, iż w 2010 r. opłaty z budżetu państwa na na leczenie cukrzycy przekroczą 2 mld złotych rocznie. Przewarzająca część przeznacza się na leczenie powikłań, gdyż jakość leczenia wczesnej cukrzycy jest bardzo niska i nie zapobiega powikłaniom. Jak widać odpowiednia ; nauka chorych może przekładać się nie tylko na ich lepsze samopoczucie, lecz również na stan państwowej kasy
Objawy Krakowskie Centrum Rehabilitacji: Endoprotezy Dla Hemofilików:
Przyczyny endoprotezowanie stawów u chorych na hemofilię wykonywał jedynie warszawski Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus. Aktualnie wyzwanie podjął Oddział Chirurgii Urazowej, Ortopedii i Rehabilitacji kiedy edukatorzy zaczną pomagać diabetykom?.
Objawy Kiedy Nadchodzi Kres. Jak Rozmawiać Z Pacjentem O Tym Co Nieuchronne?:
Przyczyny jest jak mgła złożona z wielu cząsteczek, które doktor musi rozpoznać - mówi prof. Krystyna de Walden-Gałuszko, psychiatra, prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego, były konsultant krajowy kiedy edukatorzy zaczną pomagać diabetykom?.
Objawy Karotenoidy, Antyoksydanty, Witaminy I Mikroelementy W Profilaktyce I Leczeniu Chorób Oczu:
Przyczyny antyoksydanty, witaminy i mikroelementy w profilaktyce i leczeniu chorób oczu. Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), zaćma, retinopatia cukrzycowa . Poradnik Aptekarski. Nr 8(26), listopad 2008 kiedy edukatorzy zaczną pomagać diabetykom?.
Objawy Kto Może Być Psychoterapeutą - Porządkowanie Rynku Czy Bitwa O Pacjenta?:
Przyczyny Araszkiewicz, były prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego Trwa spór pomiędzy pomiędzy psychiatrami a psychoterapeutami, dotyczący zasad dopuszczania do zawodu psychoterapeuty. Portal kiedy edukatorzy zaczną pomagać diabetykom?.
Objawy Kiedy Wiedza I Technika Ratują Czyjeś Życie...:
Przyczyny niewydolnością krążenia do szpitala trafiają bardzo regularnie. To powód 60-70 proc. przyjęć na oddziały kardiologiczne. Jest wśród nich taka ekipa pacjentów, dla których jedynym ratunkiem, co kiedy edukatorzy zaczną pomagać diabetykom?.

Czym jest Kiedy edukatorzy zaczną znaczenie w Słownik medycyny K .

  • Dodano:
  • Autor: