Kiedy lekarz może wypać co to jest
Co to jest, że Kiedy lekarz może wypisać receptę nie widząc pacjenta?. Definicja: Wypisywanie.

Czy przydatne?

Definicja Kiedy lekarz może wypisać receptę nie widząc pacjenta? w słowniku

Co to jest Kiedy lekarz może wypisać receptę nie widząc pacjenta?: Wypisywanie recepty bez kontaktu z pacjentem w gabinecie lekarskim i proste medyczne rady udzielane poprzez telefon to rzeczywistość. Lekarze rodzinni chcieliby jednak, tak aby ten rodzaj świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, został uregulowany prawnie, na wzór " rady recepturowej" w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej.


Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce proponuje, by „rada recepturowa” była zdefiniowana jako świadczenie opierające na wypisaniu recept na leki służące w chorobach przewlekłych, w wypadku niezmiennego samopoczucia pacjenta, bez badania, lecz z zastrzeżeniem konieczności udzielenia " rady lekarskiej przynajmniej raz na 6 miesięcy.
Z kolei „radą telefoniczną” byłoby udzielenie " rady medycznej pacjentowi albo jego opiekunowi w wypadku nie wymagającej bezwzględnie kontaktu osobistego z pacjentem.To już funkcjonuje, lecz...Okazuje się, iż w dziedzinie " rady recepturowej własne uregulowania w tym względzie mają eksperci. Za taką poradę dostają także niewielką, lecz jednak zapłatę od NFZ.
– ;;rada recepturowa funkcjonuje w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. W podstawowej opiece zdrowotnej, owszem lekarze zwyczajowo wypisują leki bez wizyty pacjenta w przychodni, jednak pod względem prawnym w POZ nie ma takiego rozwiązania jak ;;;rada recepturowa – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Troszyński z biura prasowego centrali NFZ.

Rzeczywiście, z uzyskaniem recepty bez chodzenia do lekarza rodzinnego nie ma problemu. Dziennikarka portalu rynekzdrowia.pl bez problemu uzyskała zapewnienie pracownika rejestracji jednej z przychodni w podwarszawskiej miejscowości, iż może zgłosić się jedynie po receptę bez konieczności zapisywania się do lekarza.
Jednak ta gabinet stawia warunek, iż lek musiał być już wypisywany poprzez lekarza i iż wypisze go doktor dla rodziny, do którego jesteśmy zapisani, a nie którykolwiek pracujący w tej placówce. Rejestratorka zapisuje nazwę leku, który jest nam potrzebny i informuje nas, kiedy recepta jest do odebrania w przychodni.
Dużo niedopowiedzeńZdaniem doktora Adama Windaka, wiceprezesa Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce chodzi o to, iż należałoby rzeczywistość usankcjonować prawnie, gdyż w tym wypadku prawo jest oderwane od rzeczywistości.
– Istnieje
dużo niedopowiedzeń w tej kwestii. Tak faktycznie, to nie wiadomo, czy można wypisać receptę pacjentowi, który nie pojawi się w gabinecie. Czy takie działanie nie będzie kwestionowane na przykład poprzez NFZ? Nawet jeśli trzeba zmienić sporo aktów prawnych, to warto to zrobić, tak aby uporządkować te sprawy – uważa dr Adam Windak.
Co do porad telefonicznych, zdaniem wiceprezesa KLRwP, także to jest nasza codzienność, mimo iż także brak w tej kwestii uregulowań prawnych. Taką ;;radą, zdaniem naszego rozmówcy, jest chociażby ;;;;rada, jaką tysiące ludzi każdego dnia otrzymuje dzwoniąc na pogotowie.
Część pracy lekarza– W innych państwach ;;;;;rada telefoniczna funkcjonuje od lat i jest czymś usankcjonowanym. Niewiele tego, na przykład w Danii można uzyskać poradę lekarską poprzez e-mail i tamtejszy fundusz płaci za takie " rady. Diagnozowanie pacjenta na odległość również bez pośpiechu staje się faktem, obserwujemy chociażby wielki postęp telemedycyny – zauważa dr Windak.
jeśli jednak " rady recepturowe i telefoniczne zostałaby uregulowanym przepisami, to należałoby za nie zapłacić.
– to jest część fachowej pracy lekarza, więc powinna być ona wynagradzana. W jaki sposób i w jakiej wysokości, to już zupełnie inna kwestia – zaznacza Adam Windak, dodając, że ta sprawa w podstawowej opiece zdrowotnej jest drugorzędna, gdyż w POZ obowiązuje kwota kapitacyjna, więc " rady te nie zwiększałyby dodatkowo wydatków świadczeń
Objawy Kwas Moczowy A Zespół Metaboliczny I Miażdżyca U Chorych Na Cukrzycę:
Przyczyny wytworem metabolizmu puryn. Nadmiar tego związku i jego odkładanie się w stawach prowadzi do rozwoju dny moczanowej, dolegliwości manifestującej się w pierwszej kolejności bardzo bolesnym obrzękiem kiedy lekarz może wypisać receptę nie widząc pacjenta?.
Objawy Krakowskie Centrum Rehabilitacji: Endoprotezy Dla Hemofilików:
Przyczyny endoprotezowanie stawów u chorych na hemofilię wykonywał jedynie warszawski Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus. Aktualnie wyzwanie podjął Oddział Chirurgii Urazowej, Ortopedii i Rehabilitacji kiedy lekarz może wypisać receptę nie widząc pacjenta?.
Objawy Kończy Się Czasowa Refundacja Palivizumabu: NFZ Wystąpi O Analizę Skuteczności Tego Leku:
Przyczyny krajowy konsultant w zakresie neonatologii, ma przedstawić AOTM dowody skuteczności terapii palivizumabem u polskich wcześniaków. Polscy neonatolodzy długo walczyli o refundację palivizumabu kiedy lekarz może wypisać receptę nie widząc pacjenta?.
Objawy Kolejne Pobranie Narządów W Woj. Świętokrzyskim: Kończy Się Kryzys W Transplantologii?:
Przyczyny Szpitalu Zespolonym w Kielcach lekarze pobrali do przeszczepu, za zgodą rodziny, wątrobę i nerki od zmarłego tragicznie dawcy. Narządy uratowały życie trzem osobom. Świętokrzyskie, w okolicy kiedy lekarz może wypisać receptę nie widząc pacjenta?.
Objawy Komisja Już Wie, Jak To Się Stało, Że Pacjentowi Centrum Onkologii - Instytutu W Warszawie Usunięto Zdrową Nerkę Zamiast Chorej:
Przyczyny dowiemy się dlaczego pacjentowi Centrum Onkologii - Instytutu im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie usunięto zdrową nerkę zamiast tej, gdzie rozwinął się nowotwór. Zewnętrzna komisja, badająca kiedy lekarz może wypisać receptę nie widząc pacjenta?.

Czym jest Kiedy lekarz może wypisać znaczenie w Słownik medycyny K .

  • Dodano:
  • Autor: