Kiedy lekarz może wypać co to jest
Co to jest Kiedy lekarz może wypisać receptę nie widząc pacjenta?. Definicja: Wypisywanie recepty.

Czy przydatne?

Definicja Kiedy lekarz może wypisać receptę nie widząc pacjenta? w słowniku

Co to jest Kiedy lekarz może wypisać receptę nie widząc pacjenta?: Wypisywanie recepty bez kontaktu z pacjentem w gabinecie lekarskim i proste medyczne rady udzielane poprzez telefon to rzeczywistość. Lekarze rodzinni chcieliby jednak, tak aby ten rodzaj świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, został uregulowany prawnie, na wzór " rady recepturowej" w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej.


Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce proponuje, by „rada recepturowa” była zdefiniowana jako świadczenie opierające na wypisaniu recept na leki służące w chorobach przewlekłych, w wypadku niezmiennego samopoczucia pacjenta, bez badania, lecz z zastrzeżeniem konieczności udzielenia " rady lekarskiej przynajmniej raz na 6 miesięcy.
Z kolei „radą telefoniczną” byłoby udzielenie " rady medycznej pacjentowi albo jego opiekunowi w wypadku nie wymagającej bezwzględnie kontaktu osobistego z pacjentem.To już funkcjonuje, lecz...Okazuje się, iż w dziedzinie " rady recepturowej własne uregulowania w tym względzie mają eksperci. Za taką poradę dostają także niewielką, lecz jednak zapłatę od NFZ.
– ;;rada recepturowa funkcjonuje w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. W podstawowej opiece zdrowotnej, owszem lekarze zwyczajowo wypisują leki bez wizyty pacjenta w przychodni, jednak pod względem prawnym w POZ nie ma takiego rozwiązania jak ;;;rada recepturowa – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Troszyński z biura prasowego centrali NFZ.

Rzeczywiście, z uzyskaniem recepty bez chodzenia do lekarza rodzinnego nie ma problemu. Dziennikarka portalu rynekzdrowia.pl bez problemu uzyskała zapewnienie pracownika rejestracji jednej z przychodni w podwarszawskiej miejscowości, iż może zgłosić się jedynie po receptę bez konieczności zapisywania się do lekarza.
Jednak ta gabinet stawia warunek, iż lek musiał być już wypisywany poprzez lekarza i iż wypisze go doktor dla rodziny, do którego jesteśmy zapisani, a nie którykolwiek pracujący w tej placówce. Rejestratorka zapisuje nazwę leku, który jest nam potrzebny i informuje nas, kiedy recepta jest do odebrania w przychodni.
Dużo niedopowiedzeńZdaniem doktora Adama Windaka, wiceprezesa Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce chodzi o to, iż należałoby rzeczywistość usankcjonować prawnie, gdyż w tym wypadku prawo jest oderwane od rzeczywistości.
– Istnieje
dużo niedopowiedzeń w tej kwestii. Tak faktycznie, to nie wiadomo, czy można wypisać receptę pacjentowi, który nie pojawi się w gabinecie. Czy takie działanie nie będzie kwestionowane na przykład poprzez NFZ? Nawet jeśli trzeba zmienić sporo aktów prawnych, to warto to zrobić, tak aby uporządkować te sprawy – uważa dr Adam Windak.
Co do porad telefonicznych, zdaniem wiceprezesa KLRwP, także to jest nasza codzienność, mimo iż także brak w tej kwestii uregulowań prawnych. Taką ;;radą, zdaniem naszego rozmówcy, jest chociażby ;;;;rada, jaką tysiące ludzi każdego dnia otrzymuje dzwoniąc na pogotowie.
Część pracy lekarza– W innych państwach ;;;;;rada telefoniczna funkcjonuje od lat i jest czymś usankcjonowanym. Niewiele tego, na przykład w Danii można uzyskać poradę lekarską poprzez e-mail i tamtejszy fundusz płaci za takie " rady. Diagnozowanie pacjenta na odległość również bez pośpiechu staje się faktem, obserwujemy chociażby wielki postęp telemedycyny – zauważa dr Windak.
jeśli jednak " rady recepturowe i telefoniczne zostałaby uregulowanym przepisami, to należałoby za nie zapłacić.
– to jest część fachowej pracy lekarza, więc powinna być ona wynagradzana. W jaki sposób i w jakiej wysokości, to już zupełnie inna kwestia – zaznacza Adam Windak, dodając, że ta sprawa w podstawowej opiece zdrowotnej jest drugorzędna, gdyż w POZ obowiązuje kwota kapitacyjna, więc " rady te nie zwiększałyby dodatkowo wydatków świadczeń
Objawy Kryterium Opłacalności W Pediatrii - Zaczyna Się Przestawianie Łóżek:
Przyczyny na to, iż dramatyczne niedoszacowanie procedur w wysokospecjalistycznej pediatrii, o którym portal rynekzdrowia.pl pisze od momentu wdrożenia JGP, rozpoczyna wpływać na strukturę świadczeń w tej kiedy lekarz może wypisać receptę nie widząc pacjenta? co znaczy.
Objawy Kwalifikacja Do Programów Terapeutycznych Po 1 Stycznia 2012 R. Na Dotychczasowych Zasadach:
Przyczyny 2011 r. ukazało się Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w kwestii świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych. Istniała obawa, iż wcześniejsze projektowane kiedy lekarz może wypisać receptę nie widząc pacjenta? krzyżówka.
Objawy Kontrakty Dla Oddziałów Ratunkowych: Zadań Przybywa, Pieniędzy - Wprost Przeciwnie:
Przyczyny grudnia) odbędzie się w Warszawie zjazd nadzoru krajowego medycyny ratunkowej. Przyjadą konsultanci w tej dziedzinie ze wszystkich województw. Jednym z głównych tematów będzie fatalne finansowanie kiedy lekarz może wypisać receptę nie widząc pacjenta? co to jest.
Objawy Kochanowski Kontra Kopacz, Czyli Grypa P, Jak Polityczna:
Przyczyny gdy dolegliwości wprzęga się w politykę... Wokół grypy A/H1N1 toczy się polityczna wojna. Minister Ewa Kopacz atakowana poprzez opozycyjnych polityków za brak decyzji w kwestii zakupu szczepionki kiedy lekarz może wypisać receptę nie widząc pacjenta? słownik.
Objawy Kiedy Wiedza I Technika Ratują Czyjeś Życie...:
Przyczyny niewydolnością krążenia do szpitala trafiają bardzo regularnie. To powód 60-70 proc. przyjęć na oddziały kardiologiczne. Jest wśród nich taka ekipa pacjentów, dla których jedynym ratunkiem, co kiedy lekarz może wypisać receptę nie widząc pacjenta? czym jest.

Czym jest Kiedy lekarz może wypisać znaczenie w Słownik medycyny K .

  • Dodano:
  • Autor: