Kolejne pobranie narządów w co to jest
Co to jest, że Kolejne pobranie narządów w woj. świętokrzyskim: kończy się kryzys w.

Czy przydatne?

Definicja Kolejne pobranie narządów w woj. świętokrzyskim: kończy się kryzys w transplantologii? w słowniku

Co to jest: W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach lekarze pobrali do przeszczepu, za zgodą rodziny, wątrobę i nerki od zmarłego tragicznie dawcy. Narządy uratowały życie trzem osobom. Świętokrzyskie, w okolicy Podkarpackiego, to obszar, gdzie pobiera się najmniej organów do transplantacji.

- Niespełna miesiąc temu pobraliśmy narządy również na kierowanym przeze mnie oddziale, co w zestawieniu z dzisiejszą wiadomością może sugerować, iż po długim, martwym okresie coś się nareszcie ruszyło - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl dr Dariusz Węgrzyn, świętokrzyski konsultant wojewódzki w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii.
Dodaje: - Jestem w czasie organizowania dwóch spotkań poświęconych tej tematyce dla lekarzy z naszego województwa. Lament, iż nie ma dawców, nic nie zmieni. Tym bardziej szkoda, iż nie przyjął się dobrze rokujący projekt, który miał szansę zmienić sytuację.
Kilka lat temu dr Węgrzyn przekazał do siedemnastu oddziałów intensywnej terapii w regionie specjalnie opracowany program komputerowy, zorientowany na rozpoznawanie sepsy (odrzucenie pacjenta jako dawcy) i śmierci pnia mózgu. Monitorowane w ten sposób OIT-y przekazywały on-line dane, bez nadmiernego obciążenia tą dodatkową robotą: wypełnienie pól dotyczących jednej osoby zajmowało nie więcej niż 30 sekund. Pośrodku półtora roku w woj. liczba pobrań narządów wzrosła do pięciu, można więc było mówić o wyraźnej poprawie statystyk. Zapał OIT-ów okazał się jednak „słomiany” i projekt został wkrótce zarzucony.

- Trzykrotnie pisałem w tej sprawie do trzech następnych ministrów zdrowia, jednak programem zainteresował się tylko Marek Balicki - przypomina dr Węgrzyn. - Zorganizował komisję, która oceniła go bardzo wysoko. Na tym się jednak zakończyło. Powędrował więc na półkę. Uwagi nie poświęcił mu także Poltransplant. Nie ukrywam, iż jestem rozgoryczony. Wygląda na to, iż lepiej narzekać i siedzieć z założonymi rękami. A obowiązkiem lekarza jest przecież rozpoznawanie przypadków, gdzie zachodzi sposobność przeszczepu. Mentalność Polaków bardzo wymieniła się pod tym względem na korzyść, raczej dzięki publikacjom medialnym. Teraz odpowiedzialność ciąży raczej na lekarzach i systemie w ogóle.
Dariusz Węgrzyn podkreśla także, iż obszar świętokrzyski jest jednym z dwóch województw w Polsce, które nie ma konsultanta ds. transplantologii. On sam zajmuje się nią od dwudziestu lat. Instrumenty, jakimi dysponuje konsultant z dziedziny transplantologii, byłyby mu bardzo pomocne w pracy. Na razie jednak nic się nie zmieniło

Czym jest Kolejne pobranie narządów w znaczenie w Słownik medycyny K .