Kończy się czasowa co to jest
Co to jest, że Kończy się czasowa refundacja palivizumabu: NFZ wystąpi o analizę skuteczności tego.

Czy przydatne?

Definicja Kończy się czasowa refundacja palivizumabu: NFZ wystąpi o analizę skuteczności tego leku w słowniku

Co to jest Kończy się czasowa refundacja palivizumabu: NFZ wystąpi o analizę skuteczności tego leku: Prof. Ewa Helwich, krajowy konsultant w zakresie neonatologii, ma przedstawić AOTM dowody skuteczności terapii palivizumabem u polskich wcześniaków.
Polscy neonatolodzy długo walczyli o refundację palivizumabu, preparatu podawanego w ramach profilaktyki ciężkich infekcji oddechowych wywołanych wirusem RS (RSV) u niemowląt z dysplazją oskrzelowo-płucną. Lek, na skutek braku jednoznacznych doniesień co do efektywności klinicznej, podwójnie uzyskał niekorzystną rekomendację Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Mimo takiej oceny specjalistów AOTM, pod koniec ubiegłego roku resort zdrowia podjął decyzję o warunkowej, czasowej refundacji palivizumabu, a więc na jeden sezon (od listopada do końca kwietnia). NFZ wystąpi niebawem do konsultanta krajowego w zakresie neonatologii o prezentację analizy wyników skuteczności tego preparatu.
Za kwalifikację noworodków do szczepień i za cały program odpowiada prof. Ewa Helwich, krajowy krajowy konsultant w zakresie neonatologii.
Dwugłos w kwestii leku– W Anglii przeprowadzono badania farmakoekonomiczne. Uzyskane wyniki profilaktycznego wykorzystania przeciwciał monoklonalnych wskazują jednoznacznie, iż taka leczenie nie tylko minimalizuje częstość zakażeń RSV i łagodzi ich przebieg, lecz wiąże się także z obniżeniem ogólnych wydatków leczenia i pielęgnacji. Jest więc idealną sposobem profilaktyki zakażeń RSV – powiedziała nam prof. Ewa Helwich.

Co roku RSV atakuje około 70 procent z 24 tys. rodzących się w Polsce wcześniaków. 1-3 procent z nich umiera. Na infekcję i jej powikłania narażone są szczególnie dzieci urodzone bardzo inicjalnie z dysplazją oskrzelowo-płucną.
Zakażenie RSV jest powodem prawie połowy hospitalizacji na skutek zapalenia oskrzelików i 25 procent hospitalizacji wynikających z zapalenia płuc u dzieci poniżej 5. roku życia. Zdecydowana przewarzająca część dzieci z RSV wymagających leczenia szpitalnego w pierwszych 6 miesiącach życia to wcześniaki.
AOTM argumentuje, iż palivizumab jedynie minimalizuje częstość hospitalizacji dzieci. Agencja zasugerowała konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań, potwierdzających skuteczność leku. Neonatolodzy nie zgadzają się z taką opinią i mówią, iż ryzyko zachorowania minimalizuje się przez podanie specyficznych przeciwciał.
– Nie wiem, czym wywołany jest dwugłos dotyczący profilaktyki u wcześniaków chroniącej je przed zakażeniem wirusem RS – przyznaje prof. Ryszard Lauterbach z Kliniki Neonatologii Collegium Medicum w Krakowie. – W Europie stosuje się tę formę profilaktyki u wcześniaków urodzonych przed 32. tygodniem ciąży, u których w czasie pobytu na oddziale neonatologicznym rozwija się przewlekła dolegliwość płuc określana mianem dysplazji oskrzelowej. Lek zapobiega zakażeniom RS, które u tych właśnie niemowląt są wyjątkowo niebezpieczne. Stanowią zagrożenie nawet dla ich życia.
Zdaniem Funduszu...– Warunkiem dalszego finansowania leku ze środków publicznych jest zgromadzenie poprzez prof. Ewę Helwich danych w czasie mijającego sezonu, które potwierdzą uzyskany wśród małych pacjentów dodatkowy sukces terapeutyczny w formie uniknięcia poważnych incydentów związanych z infekcją RSV – tłumaczy Rafał Zyśk, dyrektor departamentu gospodarki lekami NFZ.
Aktualnie nie ma jeszcze pełnych danych. Moment szczepień trwa i niektórzy pacjenci dostają ostatnie dawki. także jeszcze prawie wszystkie szpitale przedstawiły producentowi wiadomości o liczbie pacjentów, którzy są poddani tej profilaktyce.
Być może minister zdrowia zleci AOTM ocenę efektywności leku na podstawie uzyskanych danych pod koniec kwietnia albo najpierw maja, kiedy ostateczne dane zostaną przekazane poprzez konsultanta krajowego w zakresie neonatologii.
– Wtedy wystąpimy do pani prof. Helwich o przedstawienie analizy wyników, która ma potwierdzać wysoką skuteczność palivizumabu w profilaktyce zakażeń RSV – dodaje dyrektor Zyśk.

... i Agencji– AOTM może jeszcze raz ocenić palivizumab, lecz może to nastąpić na nowy wniosek ministra zdrowia. Ewentualna zmiana rekomendacji może nastąpić, jeżeli lek okaże się skuteczny kosztowo – mówi Wojciech Matusewicz, dyrektor AOTM.

Aktualnie nie ma nowych dowodów naukowych na efektywność kliniczną palivizumabu. Dlatego argumentem może być obniżenie poprzez producenta ceny leku wskutek negocjacji cenowych z płatnikiem. Spółka może także zaproponuje nowe sposoby współfinansowania leczenia – dodaje dyrektor Matusewicz. - Argumentem jest także fakt, iż nie ma alternatywnej sposoby profilaktyki wcześniaków.
Monitoring trwa– Monitorujemy wszystkie dzieci, którym podajemy preparat. W połowie roku będziemy wiedzieli, ilu mamy pacjentów i ile preparatu faktycznie potrzeba – wyjaśnia prof. Helwich.
Pod koniec ubiegłego roku zawiązała się porada do spraw RSV, w skład której weszli konsultanci wojewódzcy w zakresie neonatologii. Po sezonie porada zajmie się między innymi analizą monitoringu wcześniaków poddanych profilaktyce przeciwko wirusowi RS.
Fragment obszernego artykułu z kwietniowego wydania miesięcznika Rynek Zdrowia (nr 4/2009)
Objawy Krajobraz Po Pandemii, Czyli Szczepionkowy Boom W Odwrocie:
Przyczyny zachorowań na grypę A/H1N1 odnotowano na przełomie marca i kwietnia 2009 roku w Meksyku. W Polsce wirus pojawił się najpierw maja. Później lawina ruszyła: już w czerwcu Światowa Organizacja Zdrowia kończy się czasowa refundacja palivizumabu: nfz wystąpi o analizę skuteczności tego leku.
Objawy Kontraktowanie: Z Tarczą I Na Tarczy. Prywatne Szpitale Zaczynają Też Wygrywać:
Przyczyny coraz więcej szpitali prywatnych. Gdy zakończą się boje o kontrakty, poznamy nie tylko poszczególnych zwycięzców z podpisanymi umowami, lecz także kierunek przepływu środków w NFZ. Jaka część kończy się czasowa refundacja palivizumabu: nfz wystąpi o analizę skuteczności tego leku.
Objawy Kochanowski Kontra Kopacz, Czyli Grypa P, Jak Polityczna:
Przyczyny gdy dolegliwości wprzęga się w politykę... Wokół grypy A/H1N1 toczy się polityczna wojna. Minister Ewa Kopacz atakowana poprzez opozycyjnych polityków za brak decyzji w kwestii zakupu szczepionki kończy się czasowa refundacja palivizumabu: nfz wystąpi o analizę skuteczności tego leku.
Objawy Kiedy Nadchodzi Kres. Jak Rozmawiać Z Pacjentem O Tym Co Nieuchronne?:
Przyczyny jest jak mgła złożona z wielu cząsteczek, które doktor musi rozpoznać - mówi prof. Krystyna de Walden-Gałuszko, psychiatra, prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego, były konsultant krajowy kończy się czasowa refundacja palivizumabu: nfz wystąpi o analizę skuteczności tego leku.
Objawy Kolejny Szpital Sprzedaje Oddział Kardiologii: Inwestor Strategiczny Pilnie Poszukiwany:
Przyczyny przyjęli 12 września br. uchwałę o likwidacji oddziału kardiologii z intensywnym nadzorem kardiologicznym, poradni kardiologicznej, pracowni EKG i pracowni echokardiograficznej w Szpitalu kończy się czasowa refundacja palivizumabu: nfz wystąpi o analizę skuteczności tego leku.

Czym jest Kończy się czasowa refundacja znaczenie w Słownik medycyny K .

  • Dodano:
  • Autor: