Kwas moczowy a zespół co to jest
Co to jest Kwas moczowy a zespół metaboliczny i miażdżyca u chorych na cukrzycę. Definicja: Kwas.

Czy przydatne?

Definicja Kwas moczowy a zespół metaboliczny i miażdżyca u chorych na cukrzycę w słowniku

Co to jest Kwas moczowy a zespół metaboliczny i miażdżyca u chorych na cukrzycę: Kwas moczowy jest wytworem metabolizmu puryn. Nadmiar tego związku i jego odkładanie się w stawach prowadzi do rozwoju dny moczanowej, dolegliwości manifestującej się w pierwszej kolejności bardzo bolesnym obrzękiem palucha i śródstopia. Ostatnie badania wykazują, iż hyperurykemia może także stanowić czynnik ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Celem pracy naukowców z Shanghai Medical College, Chiny, była odpowiedź na pytanie, czy podniesiony poziom kwasu moczowego wiąże się z wyższym ryzykiem rozwoju zespołu metabolicznego i miażdżycy w u chorych na cukrzycę typu 2. To przekrojowe badanie przeprowadzono z udziałem blisko 400 mężczyzn i powyżej 600 kobiet w wieku 41-92 lat z rozpoznaną cukrzyca typu 2. W badaniu ultrasonograficznym oceniono, po pierwsze parametr infima-media (IMT) odzwierciedlający grubość ściany naczynia i, po drugie obecność blaszek miażdżycowych w tętnicy szyjnej. Po trzecie oceniono występowanie zespołu metabolicznego. Wyniki badań wykazały, iż poziom kwasu moczowego był odwrotnie proporcjonalny do czasu trwania cukrzycy, poziomu glukozy na czczo, hemoglobiny glikowanej i cholesterolu LDL, a również filtracji kłębuszkowej (p<0.001). Z kolei dodatnio korelował ze parametrem BMI (Body Mass Index), stężeniem białka CRP, triglicerydów i wartością ciśnienia skurczowego i grubością IMT (p<0.05). Na podstawie dodatkowych obserwacji odnotowano, iż u chorych ze znacząco podwyższonym poziomem kwasu moczowego istniało większe ryzyko rozwoju zespołu metabolicznego (OR 3,97) i blaszek miażdżycowych (OR 2.71) w porównaniu z osobami z niskim stężeniem tego związku w surowicy krwi. Wg autorów badania większe ryzyko rozwoju zespołu metabolicznego i miażdżycy u chorych z wysokim stężeniem kwasu moczowego może wynikać z jego prozapalnych właściwości wpływających na równowagę endokrynną naczyniowych mięśni gładkich i tkanki tłuszczowej, przyczyniając się do przewlekłego stanu zapalnego i wywołania oporności na insulinę. Dodatkowo okazuje się, iż kwas moczowy jest mocnym induktorem produkcji prozapalnych mediatorów: interleukiny-1, interleukiny-6, czynnika martwicy nowotworów poprzez ludzkie jednojądrowe komórki krwi obwodowej, jak także silnie stymuluje uwalnianie CRP poprzez komórki ściany naczynia krwionośnego. Co więcej, kwas moczowy może wchodzić w interakcje także z innymi prozapalnymi cytokinami. Wyniki badań wskazują, iż kwas moczowy może przyczyniać się do rozwoju zespołu metabolicznego i miażdżycy przez wpływ na systemy przewlekłego zapalenia. Co ciekawe, okazuje się, iż pomniejszenie poziomów kwasu moczowego poprzez przyjmowanie allopurynolu istotnie poprawia funkcje śródbłonka naczyniowego, jego właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i zwiększające przepływ krwi.Autorzy badania konkludują, iż poziom kwasu moczowego wiąże się z postępem zespołu metabolicznego i jest niezależnym czynnikiem ryzyka miażdżycy w tętnicy szyjnej u chorych na cukrzycę typu 2. Dlatego staje się on poważnym kandydatem do zakwalifikowania go do ekipy czynników ryzyka dla tych chorób. Oprac.: dr nauk medycznych Maciej Chałubińskihttp://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21816063Cardiovasc Diabetol. 2011 Aug 4;10:72.Serum uric acid level and its association with metabolic syndrome and carotid atherosclerosis in patients with type 2  
Objawy Konsultant Złożył Rezygnację, Bo Nie Zgadza Się Na:
Przyczyny karetek ratownictwa medycznego stosowanych do transportu chorych zamiast do ratowania realnie zagrożonego życia pacjentów. Stało się tak za sprawą doktora Cezarego Pakulskiego, zachodniopomorskiego kwas moczowy a zespół metaboliczny i miażdżyca u chorych na cukrzycę co znaczy.
Objawy Kamienie Nerkowe Częstsze U Chorych Z Zespołem Metabolicznym:
Przyczyny nadciśnieniem tętniczym, otyłością, cukrzycą typu 2 i z hiperlipidemią - składowymi zespołu metabolicznego - regularnie towarzyszą kamienie nerkowe. Aczkolwiek problem ten znany jest od dawna, to kwas moczowy a zespół metaboliczny i miażdżyca u chorych na cukrzycę krzyżówka.
Objawy Kontrola Bólu U Osób Z Przewlekłym Zespołem Bólowym Kręgosłupa:
Przyczyny kręgosłupa to powszechny problem nie tylko ortopedyczny, lecz także psychologiczny, socjalny i ekonomiczny. W badaniach naukowych i praktyce klinicznej dominuje tendencja rozdzielania fizjologicznych kwas moczowy a zespół metaboliczny i miażdżyca u chorych na cukrzycę co to jest.
Objawy Kryterium Opłacalności W Pediatrii - Zaczyna Się Przestawianie Łóżek:
Przyczyny na to, iż dramatyczne niedoszacowanie procedur w wysokospecjalistycznej pediatrii, o którym portal rynekzdrowia.pl pisze od momentu wdrożenia JGP, rozpoczyna wpływać na strukturę świadczeń w tej kwas moczowy a zespół metaboliczny i miażdżyca u chorych na cukrzycę słownik.
Objawy Kilka Rad Dla Osób Marzących O Tym, Aby Osiągnąć 90. Rok Życia:
Przyczyny ludzi może żyć sto i więcej lat. Aczkolwiek teoretycznie możliwe jest, iż człowiek może żyć 120 lat. W rzeczywistości, jeżeli ktoś ma lat dziewięćdziesiąt i cieszy się względnie dobrym zdrowiem, jak kwas moczowy a zespół metaboliczny i miażdżyca u chorych na cukrzycę czym jest.

Czym jest Kwas moczowy a zespół znaczenie w Słownik medycyny K .

  • Dodano:
  • Autor: