MZ odpowiada: cytologia może co to jest
Co to jest, że MZ odpowiada: cytologia może być zakontraktowana i realizowana w cytomammobusie.

Czy przydatne?

Definicja MZ odpowiada: cytologia może być zakontraktowana i realizowana w cytomammobusie w słowniku

Co to jest MZ odpowiada: cytologia może być zakontraktowana i realizowana w cytomammobusie: Podkarpacki oddział Funduszu odmówił zakontraktowania przesiewowych badań cytologicznych realizowanych w cytomammobusie, twierdząc, iż nie pozwalają na to regulaminy. Resort zdrowia odpowiada: pozwalają.

Jak pisaliśmy najpierw stycznia, NZOZ Ośrodek Diagnostyczny Chorób Nowotworowych Fundacji „SOS Życie”, od 7 lat wykonujący badania cytologiczne w mobilnym punkcie, dostał od Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ pismo, gdzie Fundusz stwierdza, iż placówka prowadzi „nielegalne udzielanie świadczeń zdrowotnych w dziedzinie realizacji programu profilaktyki raka szyjki macicy (...) w mammobusie”. Marek Jakubowicz, rzecznik prasowy podkarpackiego oddziału Funduszu, tłumacząc portalowi rynekzdrowia.pl skąd takie stanowisko, powoływał się na rozporządzenie MZ z dnia 30 sierpnia 2009 r. w kwestii świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych i odpowiednie zarządzenie prezesa NFZ nr 57/2009/DSOZ stanowiące, że świadczenie to może być wykonywane wyłącznie w trybie ambulatoryjnym w poradni ginekologiczno-położniczej, a nie w mammobusie.Resort odpowiadaTymczasem w Polsce pracują cztery cytomammobusy należące do uznanych publicznych ośrodków onkologicznych. Trzy z nich mają zakontraktowane świadczenia cytologiczne. Jeden nie. Podobnie jak mielecki NZOZ. Zwróciliśmy się z pytaniem o te rozbieżności do Ministerstwa Zdrowia.

W piśmie do redakcji Rynku Zdrowia rzecznik resortu Piotr Olechno poinformował, iż „Pobranie materiału do przesiewowego badania cytologicznego jest wykonywane poprzez świadczeniodawcę w ramach rady zabiegowo-diagnostycznej w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Tym samym Fundusz może zawrzeć umowę z zakładem opieki zdrowotnej, który posiada komórki organizacyjne, zarejestrowane pod kodem resortowym odpowiadającym profilowi położnictwo i ginekologia. Powyższe znaczy, iż badanie cytologiczne może być zakontraktowane i  wykonywane w cytomammobusie, o ile zostanie on zarejestrowany jako komórka organizacyjna w rejestrze zakładów opieki zdrowotnej”.Dlatego Ministerstwo Zdrowia wystosowało zapytanie do Narodowego Funduszu Zdrowia o zasadność odmowy NFZ kontraktacji świadczeń w tym zakresie ze świadczeniodawcami z województw mazowieckiego i podkarpackiego.Jedni badają, inni nie mogąJak przypomina rzecznik resortu, w Polsce funkcjonuje 5 cytomammobusów: w Centrum Onkologii w Warszawie, Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie i Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Ponadto w woj. podkarpackim świadczenia cytologiczne w systemie mobilnym realizował Niepubliczny ZOZ Fundacji SOS Życie, posiadający także własny cytomammobus.
Podkreśla, iż z informacji uzyskanych z Wojewódzkich Ośrodków Koordynujących wynika, że świadczenia cytologiczne z możliwością ich realizacji w systemie mobilnym zostały zakontraktowane w woj. kujawsko-pomorskim, lubelskim i świętokrzyskim. Problem z zakontraktowaniem świadczeń mają Centrum Onkologii w Warszawie i wymieniony niepubliczny ZOZ.NZOZ Ośrodek Diagnostyczny Chorób Nowotworowych Fundacji „SOS Życie” w Mielcu zakaz wykonywania wykonywania badań cytologicznych w cytomammobusie dostał 4 listopada 2010 r. Odtąd pojazd wyjeżdża na akcje, lecz mieszkanki województwa podkarpackiego mogą wykonać w nim tylko badanie mammograficzne.Dwóch tys. już nie przebadaliBiorąc pod uwagę, iż badania cytologiczne w mobilnym punkcie mieleckiego ośrodka wykonuje pośrodku roku około 8 tys. kobiet, pośrodku trzech miesięcy nie przeprowadzono ich u prawie 2 tys. pań.– Harmonogram wyjazdów cytomammobusu rozpisany jest na cały rok. Ten plan związany jest z systematycznością wykonywania badań profilaktycznych, z pewną ich powtarzalnością. Jeżeli w styczniu byliśmy w jakiejś miejscowości, nieprędko tam wrócimy – mówi Łucja Bielec, prezes Fundacji.

Podkreśla także, iż na liczbę 8 tys. pacjentek, które zdecydowały się na wykonanie w cytomammobusie profilaktycznego badania w kierunku wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, trzeba było długo  pracować.– To bardzo regularnie są pacjentki, które przyszły na mammografię, lecz które zostały poprzez nas namówione na zrobienie sobie badania cytologicznego. Profilaktyka raka szyjki macicy nie jest tak popularna i medialna jak raka piersi, wiąże się także z pewną barierą wstydu. To niejednokrotnie są panie, które kilkanaście czy kilkadziesiąt lat nie były u ginekologa. Badanie ratuje im życie – podkreśla Bielec.Akcja obywatelska Mielecki ośrodek ma nadzieję, iż tak jak cytomammobusy w województwach kujawsko-pomorskim, lubelskim i świętokrzyskim, ich mobilny pkt. będzie mógł znowu wykonywać badania cytologiczne, jeżdżąc po całym woj.. W czasie gdy złożył do prezesa NFZ zażalenie na działanie Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.W „obronie” cytomammobusu stanęły także kobiety. Mieleckie Forum Kobiet, Centrum Wolontariatu  w Mielcu i Wydział Zdrowia i Spraw Socjalnych Starostwa Powiatowego w Mielcu rozpoczęły akcję obywatelską pod hasłem ,,Stop ograniczaniu dostępności badań”. Celem  inicjatywy jest zbieranie głosów społecznego poparcia na rzecz dalszego realizowania badań cytologicznych w mammobusie Fundacji
Objawy Moda Na Solaria Trwa, Ale... Opalajmy Się Z Głową:
Przyczyny używać rozważnie. Zwyczaj opalania się jest związany z kulturą, obyczajowością, z szerokością geograficzną i klimatem. Na przykład w Chinach nie ma solariów w ogóle. Są za to gabinety rozjaśniania mz odpowiada: cytologia może być zakontraktowana i realizowana w cytomammobusie.
Objawy Mobilna Klinika Odwiedzi 10 Miast:
Przyczyny Polek może zostać bezpłatnie przebadanych nowoczesnym, trójwymiarowym aparatem USG 4D w ramach ogólnopolskiej kampanii W trakcie pikników będzie także można zasięgnąć rady lekarza, położnej i mz odpowiada: cytologia może być zakontraktowana i realizowana w cytomammobusie.
Objawy MZ Nie Rezygnuje Z Obowiązkowej Cytologii I Mammografii:
Przyczyny wprowadzenia do badań wstępnych i okresowych obowiązkowej cytologii i mammografii, który zdaniem jednych byłby milowym krokiem w profilaktyce, a zdaniem innych - rażącym naruszeniem swobód mz odpowiada: cytologia może być zakontraktowana i realizowana w cytomammobusie.
Objawy Mimo Kryzysu Polacy Nadal Wydają Pieniądze Na Poprawianie Urody, Ale...:
Przyczyny główne jest nasze wnętrze, dziś regularnie również od wyglądu uzależniona jest nasza kariera czy pozycja socjalna. Nie chcemy pozwolić sobie na oznaki starości i defekty sylwetki. Jednak uroda mz odpowiada: cytologia może być zakontraktowana i realizowana w cytomammobusie.
Objawy Medycyna Ratunkowa: Kto Nas Będzie Ratował?:
Przyczyny została zaliczona do tak zwany niezyskownych specjalizacji. Niestety lepsze warunki finansowe dla specjalizujących się mało zmieniły. Nadal niewielu z tą dziedziną medycyny wiąże zawodową przyszłość mz odpowiada: cytologia może być zakontraktowana i realizowana w cytomammobusie.

Czym jest MZ odpowiada: cytologia może znaczenie w Słownik medycyny M .

  • Dodano:
  • Autor: