Na ścianie wschodniej ratują co to jest
Co to jest, że Na ścianie wschodniej ratują życie za 1 tysiąc złotych miesięcznie. Definicja.

Czy przydatne?

Definicja Na "ścianie wschodniej" ratują życie za 1 tysiąc złotych miesięcznie w słowniku

Co to jest: Maksymalnie o 60 procent wzrosną wynagrodzenia zasadnicze ratowników medycznych, jeśli wojewodowie otrzymają obiecane w tym tygodniu poprzez resort zdrowia 130 mln zł .

Taką informację przekazał nam Jacek Szarek, przewodniczący Krajowej Sekcji Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ "Solidarność".
Wysokość podwyżki, jak poinformował nas Szarek, będzie zależna od tego, jakie środki otrzyma dane woj., a to natomiast zależy od tego, jakie zapotrzebowanie zgłosili wojewodowie...
W sumie potrzeby wszystkich województw w tej materii określono na poziomie 154 mln zł. Jednak, jak dodaje przewodniczący, w ramach negocjacji z resortem zdrowia powiodło się uzyskać 130 mln zł. Podwyżka dla konkretnego pracownika ma być ustalana poprzez dyrektora placówki w porozumieniu ze związkami zawodowymi.

A potrzeby są różne... Najmniej zarabiają ratownicy ze wschodnich województw - około 1 tys. zł, a najlepiej jest w województwach w najwyższym stopniu zaludnionych, na przykład ratownik pracujący w Poznaniu może zarobić nawet 2,5 do 3,5 tys. zł pensji zasadniczej. Średnie zasadnicze zarobki ratownika to w sumie około 1,2 do 1,6 tys. zł.
– Bolączką ratownictwa to jest, iż podział środków następuje wedle algorytmem, który jest sporządzony na podstawie ilości ludzi zamieszkujących dane woj., a nie na podstawie rzeczywistych potrzeb, dlatego województwa wschodnie, mniej zaludnione, dostają mniejsze środki, a przez wzgląd na tym pensje ratowników z tych regionów także są niższe – wyjaśnia Jacek Szarek.
W niektórych placówkach ratownicy mają sposobność dorobienia do pensji, aczkolwiek to jest cały czas... niezgodne z prawem.
Robert Szulc, szef Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego jest sceptycznie nastawiony do obietnicy podwyżek zarobków:
– Uwierzę, jeśli kapitał rzeczywiście zostaną przelane, a dyrektor powie nam, iż je dostaliśmy. Już w trakcie "białego szczytu" padło sporo obietnic, z których w rzeczywistości nic nie wyszło.
Niestety, nie wiadomo jeszcze, jak precyzyjnie zostaną rozdysponowane kapitał i czy na przykład podwyżka nie spowoduje kłopotów finansowych placówek, które od wyższych pensji będą musiały zapłacić wyższe pochodne.
– Nie ma co dzielić skóry na niedźwiedziu, za inicjalnie mówić na ten temat, nie mamy jeszcze jakichkolwiek informacji jak zostaną podzielone kapitał – powiedział nam Adam Kasperek, zastępca dyrektora Bielskiego Pogotowia Ratunkowego.
Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała w poniedziałek (4 sierpnia), iż resort przeznaczy jeszcze w tym roku dodatkowo130 mln zł na ratownictwo medyczne. Ma to zniwelować między innymi dysproporcje w zarobkach.
Minister zapowiedziała, iż kapitał zostaną podzielone nie równo, lecz zgodnie z potrzeb w danym woj.. Dodała, iż ministerstwo chce powiększenia nakładów na ratownictwo medyczne w przyszłym budżecie z 1 mld 200 mln zł do 1 mld 700 mln zł.
Poinformowała także, iż do końca września ma być gotowy projekt nowelizacji ustawy o ratownictwie medycznym

Czym jest Na ścianie wschodniej ratują znaczenie w Słownik medycyny N .