Nie mamy polowego szpitala co to jest
Co to jest, że Nie mamy polowego szpitala zgodnego ze wszystkimi unijnymi zaleceniami. Definicja: W.

Czy przydatne?

Definicja Nie mamy polowego szpitala zgodnego ze wszystkimi unijnymi zaleceniami w słowniku

Co to jest Nie mamy polowego szpitala zgodnego ze wszystkimi unijnymi zaleceniami: W mediach szpitalami polowymi ustala się u nas nawet namioty z ratownikami i fundamentalnym wyposażeniem. Rzeczywistość wygląda nieco odmiennie... - W Polsce nie ma prawdziwego szpitala polowego, z pełną infrastrukturą, spełniającego wszystkie standardy unijne - twierdzi Paweł Siennicki, doktor miasta z Biura Polityki Zdrowotnej Urzędu m. st. Warszawy. Czy ma rację?

Po części z Pawłem Siennickim zgadza się z dr Jarosław Gucwa, prezes Polskiej Misji Medycznej, w skład której wchodzi Polski Szpital Polowy. – Tak faktycznie nie ma krajowych unormowań, które określałyby, jak miałby wyglądać szpital polowy. Sanepid nie dysponuje osobnymi przepisami dla szpitali namiotowych. W zasadzie działamy w szarej strefie... – ocenia dr Jarosław Gucwa.
To byłoby zbyt kosztownePolska Misja Medyczna kilka razy próbowała rozwiązać problem z dostosowaniem szpitala polowego do standardów sanitarno-epidemiologicznych. Obowiązki Sanepidu są jednak zorientowane na obiekty stacjonarne i w zasadzie w Polsce nie ma takiego szpitala polowego, łącznie z jednostkami wojskowymi, który aby je spełniał. Szczególnie jeżeli chodzi o strefę zabiegową.
UE nie opracowała standardów dla szpitali polowych, lecz tak zwany zalecenia. – Np. jakie zestawy leków powinny się znajdować na wyposażeniu, jaki powinien być moment trwałości namiotu i tak dalej – opisuje dr Jarosław Gucwa.

– W praktyce realizacja wszystkich unijnych wytycznych byłaby zbyt kosztowna i zabrakłoby środków na dostosowanie szpitala polowego do tych wymogów. Adaptujemy więc różne dobre rozwiązania funkcjonujące na świecie – dodaje dr Gucwa. Nie było jednak jakichkolwiek zastrzeżeń ze strony instytucji unijnych, gdy Polska wchodziła do UE w 2004 roku.
Jak zapewnia szef Polskiej Misji Medycznej, wyposażenie Polskiego Szpitala Polowego nie jest różna znacznie od stosowanego w zachodnich jednostkach. Rozwiązania konstrukcyjne, organizacyjne także są porównywalne, jakość sprzętu zależy od zainwestowanych pieniędzy i zastosowanych rozwiązań.
– Nasz namiot szpitalny, używany w Iraku, był jednym z pierwszych namiotów dekontaminacyjnych. Poźniej inni wzorowali się na nim – stwierdza doktor. – Jedynym ważnym mankamentem Polskiego Szpitala Polowego jest brak własnej infrastruktury transportowej i uzależnienie od pomocy rządowej lub wojskowej.
Szpital polowy od środkaZgodnie z wiadomością podaną poprzez Polską Misję Medyczną, Szpital Polowy jest medyczną jednostką ratowniczą przeznaczoną do prowadzenia działań ratowniczych na miejscu katastrof naturalnych i awarii technicznych, których konsekwencje mogą zagrozić życiu albo zdrowiu dużej liczby osób.
Jakie więc powinno być fundamentalne wyposażenie takiej jednostki? Polski Szpital Polowy mieści się łącznie w siedmiu namiotach i zawiera niezbędne wyposażenie, które można podzielić na dwie zasadnicze części.
Pierwsza to moduł diagnostyczny: jednostka polowa musi posiadać przenośne USG, RTG, a również laboratorium medyczne. Tutaj mogą występować w poszczególnych jednostkach polowych pewne różnice. – W amerykańskich szpitalach polowych standardem jest już przenośny tomograf – zauważa dr Gucwa.
Druga część wyposażenia pozwala między innymi przeprowadzić wszystkie zabiegi, w tym ratujące życie. To sala operacyjna, na której można przeprowadzić od 10 do 30 zabiegów na dzień, przenośne sterylizatory, stanowiska intensywnej terapii, respiratory, łóżka wzmożonego nadzoru i obserwacyjne.
Do tego dochodzą ambulatoria internistyczne, pediatryczne, ginekologiczno-położnicze, urazowe i apteka. – Nie można zapomnieć o czymś fundamentalnym dla jednostki polowej, a więc zapewnieniu energii i wody. To są więc generatory prądu i stacja uzdatniania wody – dodaje Jarosław Gruca.

Personel szpitala stanowią lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. To wolontariusze, którzy wyjeżdżają zazwyczaj w kilkuosobowych zespołach na dwutygodniowe misje. Zdeklarowanych chętnych do wzięcia udziału w tych wyjazdach jest kilkudziesięciu.
Nasi w akcjiPolski Szpital Polowy powstał w kwietniu 2003 roku, a działalność zaczął już w sierpniu 2003 akcją w Iraku. Po trzęsieniu ziemi w Iranie na przełomie 2003 i 2004 r., Polska Misja Medyczna wysłała tam lekarzy, ambulatorium medyczne szpitala polowego i leki. W październiku 2005 roku szpital uczestniczył w akcji ratowniczej po trzęsieniu ziemi w Pakistanie, a w czerwcu 2006 roku w podobnej akcji na indonezyjskiej Jawie.
Prócz tego można wymienić mniej albo bardziej ograniczone akcje ambulatoryjne i szpitalne w Algierii, Indiach, na terenie Turcji, Ukrainy, Czech, Rumunii, Węgier i oczywiście Polski.
– Działamy już od kilku lat w formule szpitala polowego i przeprowadziliśmy sporo akcji za granicą, aczkolwiek może nie wypełniamy ścisłej definicji takiej jednostki. Podobnie może być w najlepiej zaopatrzonych w państwie wojskowych szpitalach polowych – podsumowuje dr Jarosław Gucwa.
W Wojsku Polskim funkcjonują dwa szpitale polowe: 1. Szpital Operacji Pokojowych w Bydgoszczy i 2. Szpital Operacji Pokojowych we Wrocławiu
Objawy NFZ Kontra Wojewodowie: Kto Właściwie Winien Odpowiadać Za Kontraktowanie Ratownictwa:
Przyczyny zmian w zasadach kontraktowania ratownictwa medycznego. Chce aby to wojewodowie decydowali, kto w danym woj. będzie posiadał umowę na te usługi. Prezes NFZ wystąpił w tej sprawie do ministrów nie mamy polowego szpitala zgodnego ze wszystkimi unijnymi zaleceniami.
Objawy Niewydolność Serca:
Przyczyny problemem miliona Polaków. Liczba epizodów ostrej niewydolności serca jest już równa liczbie zawałów mięśnia sercowego. Prawie połowa chorych umiera pośrodku czterech lat, aczkolwiek niektórzy nie mamy polowego szpitala zgodnego ze wszystkimi unijnymi zaleceniami.
Objawy Niesteroidowe Leki Przeciwzapalne A Zawał Mięśnia Sercowego:
Przyczyny niesteroidowych leków przeciwzapalnych, powszechnie służących w przewlekłych chorobach stawów, na układ sercowo-naczyniowy budzi kontrowersje, szczególnie od czasu wycofania jednego z selektywnych nie mamy polowego szpitala zgodnego ze wszystkimi unijnymi zaleceniami.
Objawy Niedobór Witaminy D Zwiększa Ryzyko Śmiertelności W Przewlekłej Chorobie Nerek:
Przyczyny obserwuje się u większości osób z przewlekłą chorobą nerek. Może przyczyniać się do rozwoju innych przewlekłych schorzeń, szczególnie ze strony układu sercowo-naczyniowego. Niejasny jest z kolei nie mamy polowego szpitala zgodnego ze wszystkimi unijnymi zaleceniami.
Objawy Nowotwory Układu Nerwowego:
Przyczyny ośrodkowego układu nerwowego definiowane są jako skupiska komórek o nieprawidłowym wzroście rozwijające się w tkankach mózgowia i rdzenia kręgowego. Niekontrolowany podział komórek może przypaść w nie mamy polowego szpitala zgodnego ze wszystkimi unijnymi zaleceniami.

Czym jest Nie mamy polowego szpitala znaczenie w Słownik medycyny N .

  • Dodano:
  • Autor: