Nie mamy polowego szpitala co to jest
Co to jest, że Nie mamy polowego szpitala zgodnego ze wszystkimi unijnymi zaleceniami. Definicja: W.

Czy przydatne?

Definicja Nie mamy polowego szpitala zgodnego ze wszystkimi unijnymi zaleceniami w słowniku

Co to jest: W mediach szpitalami polowymi ustala się u nas nawet namioty z ratownikami i fundamentalnym wyposażeniem. Rzeczywistość wygląda nieco odmiennie... - W Polsce nie ma prawdziwego szpitala polowego, z pełną infrastrukturą, spełniającego wszystkie standardy unijne - twierdzi Paweł Siennicki, doktor miasta z Biura Polityki Zdrowotnej Urzędu m. st. Warszawy. Czy ma rację?

Po części z Pawłem Siennickim zgadza się z dr Jarosław Gucwa, prezes Polskiej Misji Medycznej, w skład której wchodzi Polski Szpital Polowy. – Tak faktycznie nie ma krajowych unormowań, które określałyby, jak miałby wyglądać szpital polowy. Sanepid nie dysponuje osobnymi przepisami dla szpitali namiotowych. W zasadzie działamy w szarej strefie... – ocenia dr Jarosław Gucwa.
To byłoby zbyt kosztownePolska Misja Medyczna kilka razy próbowała rozwiązać problem z dostosowaniem szpitala polowego do standardów sanitarno-epidemiologicznych. Obowiązki Sanepidu są jednak zorientowane na obiekty stacjonarne i w zasadzie w Polsce nie ma takiego szpitala polowego, łącznie z jednostkami wojskowymi, który aby je spełniał. Szczególnie jeżeli chodzi o strefę zabiegową.
UE nie opracowała standardów dla szpitali polowych, lecz tak zwany zalecenia. – Np. jakie zestawy leków powinny się znajdować na wyposażeniu, jaki powinien być moment trwałości namiotu i tak dalej – opisuje dr Jarosław Gucwa.

– W praktyce realizacja wszystkich unijnych wytycznych byłaby zbyt kosztowna i zabrakłoby środków na dostosowanie szpitala polowego do tych wymogów. Adaptujemy więc różne dobre rozwiązania funkcjonujące na świecie – dodaje dr Gucwa. Nie było jednak jakichkolwiek zastrzeżeń ze strony instytucji unijnych, gdy Polska wchodziła do UE w 2004 roku.
Jak zapewnia szef Polskiej Misji Medycznej, wyposażenie Polskiego Szpitala Polowego nie jest różna znacznie od stosowanego w zachodnich jednostkach. Rozwiązania konstrukcyjne, organizacyjne także są porównywalne, jakość sprzętu zależy od zainwestowanych pieniędzy i zastosowanych rozwiązań.
– Nasz namiot szpitalny, używany w Iraku, był jednym z pierwszych namiotów dekontaminacyjnych. Poźniej inni wzorowali się na nim – stwierdza doktor. – Jedynym ważnym mankamentem Polskiego Szpitala Polowego jest brak własnej infrastruktury transportowej i uzależnienie od pomocy rządowej lub wojskowej.
Szpital polowy od środkaZgodnie z wiadomością podaną poprzez Polską Misję Medyczną, Szpital Polowy jest medyczną jednostką ratowniczą przeznaczoną do prowadzenia działań ratowniczych na miejscu katastrof naturalnych i awarii technicznych, których konsekwencje mogą zagrozić życiu albo zdrowiu dużej liczby osób.
Jakie więc powinno być fundamentalne wyposażenie takiej jednostki? Polski Szpital Polowy mieści się łącznie w siedmiu namiotach i zawiera niezbędne wyposażenie, które można podzielić na dwie zasadnicze części.
Pierwsza to moduł diagnostyczny: jednostka polowa musi posiadać przenośne USG, RTG, a również laboratorium medyczne. Tutaj mogą występować w poszczególnych jednostkach polowych pewne różnice. – W amerykańskich szpitalach polowych standardem jest już przenośny tomograf – zauważa dr Gucwa.
Druga część wyposażenia pozwala między innymi przeprowadzić wszystkie zabiegi, w tym ratujące życie. To sala operacyjna, na której można przeprowadzić od 10 do 30 zabiegów na dzień, przenośne sterylizatory, stanowiska intensywnej terapii, respiratory, łóżka wzmożonego nadzoru i obserwacyjne.
Do tego dochodzą ambulatoria internistyczne, pediatryczne, ginekologiczno-położnicze, urazowe i apteka. – Nie można zapomnieć o czymś fundamentalnym dla jednostki polowej, a więc zapewnieniu energii i wody. To są więc generatory prądu i stacja uzdatniania wody – dodaje Jarosław Gruca.

Personel szpitala stanowią lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. To wolontariusze, którzy wyjeżdżają zazwyczaj w kilkuosobowych zespołach na dwutygodniowe misje. Zdeklarowanych chętnych do wzięcia udziału w tych wyjazdach jest kilkudziesięciu.
Nasi w akcjiPolski Szpital Polowy powstał w kwietniu 2003 roku, a działalność zaczął już w sierpniu 2003 akcją w Iraku. Po trzęsieniu ziemi w Iranie na przełomie 2003 i 2004 r., Polska Misja Medyczna wysłała tam lekarzy, ambulatorium medyczne szpitala polowego i leki. W październiku 2005 roku szpital uczestniczył w akcji ratowniczej po trzęsieniu ziemi w Pakistanie, a w czerwcu 2006 roku w podobnej akcji na indonezyjskiej Jawie.
Prócz tego można wymienić mniej albo bardziej ograniczone akcje ambulatoryjne i szpitalne w Algierii, Indiach, na terenie Turcji, Ukrainy, Czech, Rumunii, Węgier i oczywiście Polski.
– Działamy już od kilku lat w formule szpitala polowego i przeprowadziliśmy sporo akcji za granicą, aczkolwiek może nie wypełniamy ścisłej definicji takiej jednostki. Podobnie może być w najlepiej zaopatrzonych w państwie wojskowych szpitalach polowych – podsumowuje dr Jarosław Gucwa.
W Wojsku Polskim funkcjonują dwa szpitale polowe: 1. Szpital Operacji Pokojowych w Bydgoszczy i 2. Szpital Operacji Pokojowych we Wrocławiu

Czym jest Nie mamy polowego szpitala znaczenie w Słownik medycyny N .