Opieka okołoporodowa coraz co to jest
Co to jest, że Opieka okołoporodowa coraz lepsza, ale czy wystarczająco dobra?. Definicja: Urszula.

Czy przydatne?

Definicja Opieka okołoporodowa coraz lepsza, ale czy wystarczająco dobra? w słowniku

Co to jest: Urszula Kubicka-Kraszyńska z Fundacji Rodzić po Ludzku upatruje z kolei spadek umieralności okołoporodowej w lepszej opiece nad wcześniakami, których niestety mam sporo w relacji do innych państw Europy...
Coraz mniej niemowląt rodzi się martwych, bądź umiera zaraz po urodzeniu. Można byłoby więc postawić hipotezę: mamy coraz lepszą opiekę okołoporodową. Na co innego wskazuje badanie lokalnych mediów, które regularnie donoszą o sytuacjach nieprawidłowości przy porodach, które kończą się tragicznie dla nowonarodzonych dzieci i ich rodziców.

Czy parametr o umieralności świadczy o jakości opieki okołoporodowej. Jedni twierdzą, iż owszem. Inni poddają w wątpliwość jego znaczenie. Czy na stan rzeczy ma wpływ to, że w wyniku przekształceń własnościowych szpitali ubywa oddziałów ginekologiczno-położniczych?
Oto kilka fragmentów tegorocznych artykułów z mediów lubelskich:
Dziennik Wschodni:Prokurator: Lekarze nie są winni śmierci kobiety w ciąży• Bardzo rzadkim powikłaniem wytłumaczyli biegli śmierć 32-letniej mieszkanki gminy Józefów, która zmarła w trakcie porodu w szpitalu w Poniatowej. Nie doszukali się także błędów lekarskich przy nieskutecznym ratowaniu jej dziecka.

Wyraz Podlasia:Młode małżeństwo obwinia ginekologa za śmierć dziecka• Agnieszka i Wojciech Lesiukowie z Międzyrzeca Podlaskiego z utęsknieniem czekali na dziecko. Gdy dziewczynka urodziła się martwa zarzucili bialskiemu ginekologowi błąd w trakcie prowadzenia ciąży. W 37. tygodniu ciąży panią Agnieszkę zaniepokoiły słabe ruchy dziecka i opuchlizna, którą miała na ciele. Ginekolog po przebadaniu kobiety skierował do bialskiego szpitala. Badanie KTG wykazało, iż z dzieckiem jest wszystko w porządku. Doktor wypisał ciężarną ze szpitala i sam udał się na urlop. W Boże Ciało pani Agnieszka otrzymała krwotoku. Myślała, iż rodzi...
Dziennik Wschodni:Oszczędności w biłgorajskim szpitalu zabiły naszą córeczkę• Umarła, ponieważ tak bardzo śpieszyła się, tak aby zobaczyć Ciebie. Lecz była maluteńka, nie miała siły. Dlatego nie przeżyła – tak młode małżeństwo z Biłgoraja wyjaśnia 4,5-letniemu synkowi, iż nigdy nie zobaczy swojej maleńkiej siostrzyczki...Świętokrzyskie w czołówceTakich doniesień, z całej Polski, jest sporo. Należy więc zadać pytanie czy rzeczywiście jest lepiej? Dane z 2008 r. wskazują, iż w Polsce spada umieralność okołoporodowa, parametr ten wynosi• 7,58 promila, i jest o 0,4 promila mniejszy niż w roku 2007 (dla porównania w Niemczech jest niższy niż 5 promili).
Najlepiej wypadło woj. świętokrzyskie, gdzie parametr ten wyniósł 6,49 promila, najgorzej dolnośląskie gdzie kształtował się na poziomie 9,33 promila. „przywódca” ubiegłoroczny - Lubelszczyzna, uplasował się dopiero na 11 pozycji.

Multimedia
Patrz prezentację (PowerPoint) o umieralności okołoporodowej...
0,11 MB
Typ pliku: Prezentacja programu Microsoft PowerPoint PPT
– W sensie statystyki jest coraz lepiej. W 2008 r. została stworzona mapa oddziałów ginekologiczno-położniczych. Określono poziomy referencyjności. Wyraźnie widać, iż to właśnie od organizacji zależy umieralność okołoporodowa. Gdyż pacjent trafia do takiego ośrodka, który najlepiej jest w stanie się nim zaopiekować. Niestety to co nowe, nie wszystkim przypada do gustu – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl prof. Stanisław Radowicki, konsultant krajowy wd. położnictwa i ginekologii.
Trzeba czasu i pieniędzySystem dotyczący referencyjności, zdaniem profesora, porządkuje sporo rzeczy. Dobrej organizacji nie da się wprowadzić w przeciągu roku, ponieważ – dla przykładu – Amerykanie potrzebowali na to 15 lat.
– W szpitalu widzą, co mają robić. Niestety, nie wszystkim szpitalom taki mechanizm odpowiada ponieważ szpitale mają spore ambicje... Narusza się porządek. Małe szpitale nie chcą być gorsze od tych uniwersyteckich. Idzie to z oporami, a przecież prócz lepszej opieki prowadzi to również do oszczędności - uważa prof. Radowicki. – Dodatkowo na spadek umieralności okołoporodowej wpływa przeprowadzanie badań prenatalnych. Niestety takie badania z powodów światopoglądowych nie są przeprowadzane na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu...
Problemem, zdaniem konsultanta, jest także niewydolność neonatologii, a również spadek liczby oddziałów ginekologiczno-położniczych na skutek zmian własnościowych szpitali.

Celem, który chce osiągnąć krajowy konsultant jest umieralność okołoporodowa na poziomie 5 promili.
– Przybywa województw, gdzie trend w umieralności okołoporodowej idzie w dobrym kierunku. Dolnośląskie wypadło najgorzej, jednak obserwujemy tam idealna dynamikę spadku umieralności. W tym regionie potrzeba dofinansowania. Wybrane oddziały nie były tam remontowane od wojny – wyjaśnia prof. Radowicki.
Co do doniesień o błędach lekarskich przy porodach wyjaśnia, iż utrata dziecka albo śmierć matki, to zawsze tragedia, lecz przypuszcza, iż w Polsce (tak jak na Zachodzie) pojawiają się prawnicy, którzy liczą na zarobek zajmując się takimi sprawami.
Zbyt niewiele szkół rodzenia
Urszula Kubicka-Kraszyńska z Fundacji Rodzić po Ludzku upatruje z kolei jedną z przyczyn spadku umieralności okołoporodowej w lepszej opiece nad wcześniakami, których niestety mamy sporo w relacji do innych państw Europy.

Multimedia
Patrz prezentację (PowerPoint) o umieralności okołoporodowej...
0,11 MB
Typ pliku: Prezentacja programu Microsoft PowerPoint PPT
Uważa, iż nie można oceniać jakości opieki okołoporodowej, kierując się jedynie parametrem umieralności. Pomiędzy innymi dlatego, iż sposób jego określania jest różny w różnych państwach, a również dlatego, iż do pełnej oceny należy brać pod uwagę różne wskaźniki, również jakościowe. Jej zdaniem opieka okołoporodowa jest nieadekwatna w relacji do potrzeb. sporo dzieci rodzi się przedwcześnie, a to znowu wywołane jest między innymi słabym dostępem do nauki kobiet ciężarnych, które prowadzą na przykład nieodpowiedni styl życia. Brak także finansowanych poprzez NFZ szkół rodzenia, w większości to są placówki płatne, czasem refundowane poprzez samorządy.
Najlepiej – jeżeli tak można powiedzieć, gdy mówi się, było nie było, o śmierci – wg ostatnich danych co do umieralności okołoporodowej wypada woj. świętokrzyskie, które boryka się z brakiem ośrodka o trzecim poziomie referencyjności.
– Jesteśmy zaskoczeni, lecz i bardzo dumni z tego wyniku. To zasługa lekarzy neonatologów, ich wysokich zdolności i ciężkiej pracy – tłumaczy dr Anna Kondała-Chojnacka, świętokrzyski konsultant wd. neonatologii.
Fundamenty sukcesuPodkreśla, iż taki rezultat jest wielkim sukcesem, dlatego, iż jeszcze dopiero co woj. świętokrzyskie wypadało bardzo źle w statystyce umieralności niemowląt. Konsultant uważa, iż jest w tym woj. jeszcze sporo do zrobienia. Przyznaje, iż sporo pomysłów upada, ponieważ brak na ich realizację pieniędzy.

– Musi powstać ośrodek położniczy o trzecim poziomie referencyjności. To jest niezbędne, by opieka nad noworodkiem była na odpowiednim poziomie. Co zdecydowało o sukcesie świętokrzyskich neonatologów odpowiada? Wyjaśniam –kobiety w ciąży są u nas kierowane do ośrodków o właściwym stopniu referencyjności. Dziecko powinno urodzić się tam, gdzie ma szanse na przeżycie...
Dodajmy, iż do sukcesu przyczynił się również NFZ, który egzekwuje obowiązki zawarte w kontraktach co do tego, jakie warunki powinna spełniać placówka, by leczyć daną jednostkę chorobową.

Multimedia
Patrz prezentację (PowerPoint) o umieralności okołoporodowej...
0,11 MB
Typ pliku: Prezentacja programu Microsoft PowerPoint PPT

Czym jest Opieka okołoporodowa coraz znaczenie w Słownik medycyny O .