Opieka paliatywna - tylko co co to jest
Co to jest, że Opieka paliatywna - tylko co trzeci chory ma ją zapewnioną. Definicja.

Czy przydatne?

Definicja Opieka paliatywna - tylko co trzeci chory ma ją zapewnioną w słowniku

Co to jest Opieka paliatywna - tylko co trzeci chory ma ją zapewnioną: Zapotrzebowanie na usługi hospicyjne rośnie. W czasie gdy są takie miejsca w Polsce, gdzie fachowej opieki paliatywnej brakuje.

Jak podaje w jednej ze swoich publikacji prof. Jerzy Łuczak z Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, z opieki paliatywno-hospicyjnej korzysta co prawda około 90 tys. chorych, w pierwszej kolejności z zaawansowaną chorobą nowotworową, lecz wymaga jej około 200 tys. chorych rocznie!
Pacjentowi choremu terminalnie, medycyna sporo nie pomoże. Zostaje mu tylko opieka hospicyjno-paliatywna, domowa albo stacjonarna, gdzie wykwalifikowany personel zajmie się pielęgnacją chorego, złagodzi cierpienia, zadba o leczenie innych objawów, świadczenia pielęgniarskie, rehabilitację. Ludzi chorych, wymagających opieki paliatywnej będzie przybywać, ponieważ społeczeństwo jest coraz starsze...
Zbyt niewiele hospicjówBraki w zakresie opieki hospicyjnej potwierdzają dane prof. de Walden-Gałuszko, b. konsultant krajowej w zakresie medycyny paliatywnej. Prof. poodaje, iż w Polsce funkcjonują:• 154 poradnie medycyny paliatywnej (w tym 53 niepubliczne),• 284 hospicja domowe (w tym 121 niepublicznych),• 76 oddziałów medycyny paliatywnej w szpitalach,,• około 70 hospicja stacjonarne (w tym 34 niepubliczne),• 42 zespoły opieki domowej dla dzieci.

Piotr Kławsiuć, rzecznik prasowy Fundacji Hospicyjnej, która jest organizatorem corocznej kampanii „Hospicjum to także Życie” twierdzi, iż przypadek jest bardzo różna w poszczególnych regionach.
– Są powiaty, gminy, gdzie nie ma w ogóle hospicjum ani stacjonarnego, ani domowego.
Zapotrzebowanie na te usługi jest przy tym spore. W czasie gdy białych plam na mapie jest sporo. Są województwa, gdzie nie ma hospicjów stacjonarnych, jak na przykład w Świętokrzyskiem. Tam funkcjonuje jedynie szpitalny oddział opieki paliatywnej. Podobnie jest w Łodzi, gdzie są tylko hospicja domowe. A przecież stacjonarne hospicja potrzebne są tam, gdzie nie sprawdza się opieka domowa.
Na kłopoty sponsor i kwestaFunkcjonujące hospicja i to zarówno te stacjonarne, jak i domowe, aczkolwiek jest ich
zbyt niewiele jak na narastające niestety potrzeby, borykają się z problemami finansowymi.
– Z badań, które przeprowadziliśmy w 93 hospicjach wynika, iż kontrakty z NFZ zaspokajają w dwóch trzecich potrzeby tych placówek – informuje Piotr Kławsiuć.
Bez NFZ utrzymuje się co prawda sporo hospicjów domowych, lecz rzadko bez kontraktu można prowadzić hospicja stacjonarne. Jedną trzecią funduszy hospicja musza zdobyć same, organizując kwesty, znajdując sponsorów. Teraz źródłem jest również 1 procent podatku. Są także hospicja domowe, jak na przykład Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku, które ma kontrakt z Funduszem na obsługę 54 pacjentów na dzień, a obsługuje 70–75. A więc ma nadwykonania.Część hospicjów dręczą problemy finansowe, powiązane już nie z bieżącą działalnością, a z koniecznością inwestowania.
– Kiedy rozpoczną obowiązywać unijne standardy, będzie to oznaczało, iż na obecnej powierzchni będziemy mogli pomieścić nie 25, ale 8 łóżek – mówi Tadeusz Beszta-Borowski, kierownik Hospicjum Dom Opatrzności Bożej w Białymstoku.
To jedyne stacjonarne hospicjum w tym 300-tysięcznym mieście jest rozbudowywane dzięki ludziom dobrej woli, akcjom charytatywnym, darczyńcom.

zbyt niewiele personeluHospicja borykają się nie tylko z problemami finansowymi.

– Nie lada problemem jest pozyskanie ekspertów w zakresie medycyny paliatywnej, których jest niewiele. Każde hospicjum musi jednak takiego specjalistę zatrudniać – przypomina rzecznik prasowy Fundacji Hospicyjnej.
Potwierdzają to sprawozdania konsultantów wojewódzkich wd. medycyny paliatywnej, zamieszczane na witrynie internetowej konsultanta krajowego.
Dr Anna Orońska, konsultant medycyny paliatywnej w woj. dolnośląskim jako główny problem podaje zmniejszającą się liczbę chętnych do pracy w opiece paliatywnej. Braki w szczególności pielęgniarek. Coraz częściej odchodzą z tej pracy także i lekarze.
Na podobny problem zwraca także uwagę konsultant wojewódzki w Warmińsko-Mazurskiem Wiesława Pokrowska. także zaznacza, iż w opiece stacjonarnej zatrudnienie jest niewystarczające i musi być wspomagane poprzez opiekunki medyczne. Jako przyczyny tej sytuacji podaje w razie lekarzy, spore obciążenie i szybkie wypalenie zawodowe i niezadawalające płaca.
W czasie gdy... Przypomnijmy: zapotrzebowanie na usługi hospicyjne rośnie.
W czasie gdy są takie miejsca w Polsce, gdzie fachowej opieki paliatywnej brakuje. Jak podaje w jednej ze swoich publikacji prof. Jerzy Łuczak z Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, z opieki paliatywno-hospicyjnej korzysta co prawda około 90 tys. chorych, w pierwszej kolejności z zaawansowaną chorobą nowotworową, lecz wymaga jej około 200 tys. chorych rocznie!
Objawy Ostrożnie Jak Z Antybiotykiem, Czyli Chrońmy Leki, Które Jeszcze Są Skuteczne:
Przyczyny antybiotyków doprowadziło do tego, iż dziś niemalże w razie każdej dolegliwości zakaźnej mamy do czynienia z szczepami bakterii lekoopornych, z którymi coraz trudniej walczyć. - Antybiotyki trzeba opieka paliatywna - tylko co trzeci chory ma ją zapewnioną.
Objawy Opieka Hospicyjna: Wolontariat, Datki I Środki Z Funduszu Już Nie Wystarczają:
Przyczyny opieka hospicyjna wymaga sporych nakładów finansowych, których nie zapewnia jedynie kontrakt z NFZ. Z danych otrzymanych z 38 hospicjów wynika, iż refundacja opieki stacjonarnej i domowej wynosi opieka paliatywna - tylko co trzeci chory ma ją zapewnioną.
Objawy Ostra Konkurencja W Kardiologii Inwazyjnej: Publiczni I Prywatni Walczą O Kontrakty:
Przyczyny w Sosnowcu wypowiedział umowę Polskiej Ekipie Medycznej, która od 2006 r. prowadziła na jego terenie pracownię kardiologiczną. Publiczna placówka planuje uruchomienie własnej pracowni hemodynamicznej opieka paliatywna - tylko co trzeci chory ma ją zapewnioną.
Objawy Outsourcing Diagnostyki Laboratoryjnej: Jakość I Cena - Czy Idą Z Sobą W Parze?:
Przyczyny laboratoriów opinie są skrajnie różne, zależy kogo się pyta. Outsourcing w ochronie zdrowia ciągle ma tylu zwolenników co i przeciwników, w szczególności jeżeli dotyczy usług medycznych takich jak opieka paliatywna - tylko co trzeci chory ma ją zapewnioną.
Objawy O Profilaktyce I Leczeniu Cukrzycy:
Przyczyny redakcyjnej debaty Nie opanujemy epidemii cukrzycy, jeżeli nie zaczniemy realizować działań profilaktycznych, które pozwolą na inicjalne wykrycie dolegliwości i jeżeli nie zapewnimy od początku opieka paliatywna - tylko co trzeci chory ma ją zapewnioną.

Czym jest Opieka paliatywna - tylko co znaczenie w Słownik medycyny O .

  • Dodano:
  • Autor: