Pacjent psychiatryczny w co to jest
Co to jest, że Pacjent psychiatryczny w szpitalu ogólnym: konsolidacja lecznic odbierze mu.

Czy przydatne?

Definicja Pacjent psychiatryczny w szpitalu ogólnym: konsolidacja lecznic odbierze mu anonimowość? w słowniku

Co to jest: W poniedziałek (27 czerwca) radni Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego będą głosować ws. planowanej konsolidacji Wojewódzkiego Ośrodka Lecznictwa Psychiatrycznego i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Odpowiedzialny za ochronę zdrowia wicemarszałek Edward Hartwich zaznacza, iż połączenie lecznic pozostaje w zgodzie z ideą Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, nakazującego lokowanie oddziałów psychiatrycznych w szpitalach ogólnych. Ma to zapobiegać stygmatyzacji osób z zaburzeniami psychicznymi.

Jeżeli uchwała zostanie podjęta, wejdzie w życie od 1 lipca br. Problem w tym, iż istniejący od 1990 r. Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Psychiatrycznego w Toruniu jest sporą placówką. W liczących 173 łóżka oddziałach całodobowych leczy się rocznie 1800 pacjentów, w oddziałach dziennych z 46 miejscami - powyżej 300 chorych. Trzy poradnie udzielają powyżej 43 000 porad.Plany były inneBiorąc pod uwagę zakres oferowanych świadczeń, WOLP kwalifikowałby się raczej do przekształcenia w centrum zdrowia psychicznego niż w szpitalny oddział psychiatryczny toruńskiego WSZ. - Wojewódzki Program Ochrony Zdrowia Psychicznego zakładał podobne rozwiązanie: nasza lecznica miała się stać centrum zdrowia psychicznego, samodzielną placówką. Mamy wszystko co trzeba, szpital potrzebuje tylko modernizacji - mówi nam Ewa Skonieczna, dyrektor WOLP.I tłumaczy, iż środki na modernizację zostały przyznane. Część wydano na plany funkcjonalno-użytkowe, resztę trzeba zastosować do 2012 r. Edward Hartwich podkreśla jednak w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, iż właśnie fuzja WOLP i szpitala zakaźnego, który również ma zostać połączony z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym, znacząco poprawi infrastrukturę lecznic działających w starych, wymagających gruntownej modernizacji budynkach. Ich przeniesienie będzie się także wiązało z rozbudową WSZ w Toruniu.Czy z pewnością w zgodzie z Programem?Wicemarszałek akcentując aspekt walki ze stygmatyzacją powołuje się na Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, lecz psychiatrzy interpretują ten dokument zgoła odmiennie. Prof. Andrzej Czernikiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zwraca uwagę, iż wydzielanie albo tworzenie nowych oddziałów psychiatrycznych przy istniejących szpitalach ogólnych to nie to samo, co powołanie do życia wielkiego konglomeratu.- Po pierwsze Program zakłada tworzenie centrów zdrowia psychicznego, zajmujących się leczeniem stacjonarnym (oddziały szpitalne), pośrednim (oddziały dzienne) i ambulatoryjnym (poradnie) - mówi prof. Czernikiewicz i podkreśla, iż centra powinny składać się wyłącznie z części psychiatrycznych.- Aczkolwiek dopuszczalne jest funkcjonowanie w ramach tej struktury niedużych oddziałów  internistycznych, działający na zasadzie oddziału psychosomatycznego - dodaje.Drugim kierunkiem działań w ramach Programu jest wydzielanie w szpitalach ogólnych niewielkich, 50-60-łóżkowych oddziałów psychiatrycznych.
Zadecyduje sejmik- Generalnie powinno zależeć nam na tym, tak aby oddziały psychiatryczne przeprowadzać do placówek, które mają zaplecze diagnostyczne - przyznaje mazowiecki konsultant wojewódzki w zakresie psychiatrii prof. Jacek Wciórka. Nie ukrywa jednak, iż sytuowanie prawie 200 łóżek psychiatrycznych w sporym szpitalu budzi wątpliwości. Równocześnie zastrzega, iż nie zna szczegółów samorządowego planu. - Być może w Kujawsko-Pomorskiem doszli do wniosku, iż należy ograniczyć liczbę łóżek psychiatrycznych, co uzasadniałoby przeprowadzkę do większego szpitala z zapleczem diagnostycznym - zastanawia się prof. Wciórka w rozmowie z portalem rynekzdrowia.plWicemarszałek Hartwich zwraca uwagę, iż Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego nie jest do końca dokładny. - lecz po to samorząd województwa wskazany jest jako koordynator polityki zdrowotnej, by utworzyć przyzwoity mechanizm opieki psychiatrycznej w woj.. Wartość naszego projektu oceni sejmik - podkreśla. Zdaniem dyrektor Skoniecznej, pacjent psychiatryczny w sporym szpitalu ogólnym nie ma szans na anonimowość: zostanie rozpoznany i będzie stygmatyzowany w środowisku. Przebywanie w wyodrębnionym szpitalu psychiatrycznym nie niesie aż tak sporych zagrożeń

Czym jest Pacjent psychiatryczny w znaczenie w Słownik medycyny P .