Państwowy Egzamin co to jest
Co to jest, że Państwowy Egzamin Specjalizacyjny z interny, czyli okazja do ćwiczenia pamięci.

Czy przydatne?

Definicja Państwowy Egzamin Specjalizacyjny z interny, czyli okazja do ćwiczenia pamięci w słowniku

Co to jest Państwowy Egzamin Specjalizacyjny z interny, czyli okazja do ćwiczenia pamięci: Dla przyszłych internistów nadszedł czas wykazania się pozyskaną wiedzą i doświadczeniem...
W czwartek (15 października) 800 lekarzy zmagało się z testami Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego z chorób wewnętrznych. W wcześniejszych latach test wzbudzał sporo emocji. Zdarzało się, iż oblewało go powyżej 40 procent zdających.


Jednak ostatni, wiosenny - wg zdających - był już dobrze przygotowany. I rzeczywiście, w ostatniej sesji interny nie zdało jedynie 9 procent egzaminowanych. Czy sesja jesienna będzie równie pomyślna dla przyszłych internistów?
– Trudno przewidzieć. Nigdy nie wiadomo jak lekarze będą przygotowani – mówił przed egzaminem portalowi rynekzdrowia.pl doc. Jacek Imiela, konsultant krajowy w zakresie chorób wewnętrznych. – Test jest dobrze opracowany, a pytania są jednoznaczne.
I rzeczywiście, w ostatniej sesji interny nie zdało jedynie 9 procent egzaminowanych. Czy sesja jesienna będzie równie pomyślna dla przyszłych internistów?

– Trudno przewidzieć. Nigdy nie wiadomo jak lekarze będą przygotowani – mówił przed egzaminem portalowi rynekzdrowia.pl doc. Jacek Imiela, konsultant krajowy w zakresie chorób wewnętrznych. – Test jest dobrze opracowany, a pytania są jednoznaczne.
Konsultant krajowy zapewniał, iż egzamin przeprowadzony zostanie wg znanych, jasnych zasad, które były służące także w poprzedniej sesji.
To druga sesja egzaminu z interny, za którą odpowiada doc. Jacek Imiela, który konsultantem krajowym został w styczniu br. Przedtem, po ubiegłorocznym egzaminie w sesji jesiennej, lekarze założyli Stowarzyszenie Inicjatywa Protest PES, które efektywnie protestowało przeciwko, ich zdaniem, nierzetelnemu przeprowadzaniu egzaminu.
Apel stowarzyszenia– W innych dziedzinach medycyny także sporo osób nie zdaje egzaminu. Jednak ten z interny wywołał emocje dlatego, iż zebrała się prężna ekipa protestujących – uważa doc. Imiela. – Z częścią ich postulatów zgodziłem się, wprowadziłem zmiany. Byli zadowoleni z egzaminu w sesji wiosennej.
Na stanowisko konsultanta krajowego w zakresie chorób wewnętrznych minister zdrowia Ewa Kopacz powołała doc. Jacka Imielę 28 stycznia tego roku. Doc. Imiela jest ordynatorem I Oddziału Wewnętrznego i Nefrologii Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie-Międzylesiu. Jacek Imiela zastąpił na stanowisku konsultanta krajowego prof. Zbigniewa Gacionga, kierownika Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie.
Konsultant krajowy nie mógł zrealizować wszystkich postulatów protestujących lekarzy, choćby tego, tak aby po egzaminie były publikowane pytania testowe. Dlatego, tak jak przed ostatnim egzaminem, stowarzyszenie apeluje do zdających lekarzy o zapamiętywanie pytań i nadsyłanie ich do stowarzyszenia, by można było odtworzyć test.
„Zwracamy się apelem do lekarzy zdających PES w sesji jesiennej 2009 o zapamiętywanie i nadsyłanie pytań z egzaminu testowego” – apeluje na swojej witrynie internetowej Stowarzyszenie Inicjatywa Protest PES.
Jak odtworzyć testStowarzyszenie podaje także rady praktyczne, dotyczące zapamiętywania pytań:
„metoda jest prosta (jak w sesji wiosennej) – przed wejściem na salę ustalamy sobie w myślach numer pytania, które zamierzamy zapamiętać. Ważne jest, by nie uzgadniać pomiędzy sobą, kto jakie pytanie zapamięta, i by skupić się przy zapamiętywaniu na tym konkretnym pytaniu (tym metodą uzyskamy przez przypadkowość pełne pokrycie testu); można – jako dodatkowy cel – traktować zapamiętywanie innych pytań, które z jakichś powodów przykują Państwa uwagę”
Objawy Pomyłka We Wpisie Do Karty Pacjenta Przyczyną Wycięcia Zdrowej Nerki. Uczymy Się Na Błędach...:
Przyczyny cały zespół operujący będzie musiał potwierdzić na głos, jaki zabieg wykonuje. Znane są już wyniki raportu komisji badającej sprawę błędu lekarskiego, polegającego na wycięciu zdrowej nerki, zamiast państwowy egzamin specjalizacyjny z interny, czyli okazja do ćwiczenia pamięci.
Objawy Polscy Lekarze Nadużywają Zabiegu Nacinania Krocza Przy Porodzie?:
Przyczyny Radowicki Prof. Stanisław Radowicki, konsultant krajowy w zakresie położnictwa i ginekologii, przestrzega przed statystykami, które miałyby dowodzić, iż położnicy nagminnie stosują nacinanie krocza u państwowy egzamin specjalizacyjny z interny, czyli okazja do ćwiczenia pamięci.
Objawy Promile Na Dyżurze: Ilu Polskich Lekarzy Zmaga Się Z Uzależnieniem Od Alkoholu?:
Przyczyny zainteresowany nie rozumie, iż potrzebuje pomocy i uważa, iż najlepiej pomoże sobie sam. Nareszcie jest lekarzem... Blisko 2,2 promila alkoholu w organizmie miał doktor, który w kwietniu br. pełnił państwowy egzamin specjalizacyjny z interny, czyli okazja do ćwiczenia pamięci.
Objawy Pijane Ciąże - Co Roku Kolejnych Kilkaset Dzieci Wymaga Leczenia. Bo Matki Piły...:
Przyczyny 33 procent kobiet w wieku prokreacyjnym piło alkohol w okresie ciąży. Przynajmniej kilkaset z nich rodzi dziecko z pełnoobjawowym alkoholowym zespołem płodowym - FAS. Są i takie matki, które piły państwowy egzamin specjalizacyjny z interny, czyli okazja do ćwiczenia pamięci.
Objawy Polscy Ortopedzi Już Potrafią Wszczepiać Nowoczesne Protezy Stawu Ramiennego:
Przyczyny operowany w Klinice św. Łukasza w Bielsku-Białej dostał szansę na niemal pełną sprawność ręki po wszczepieniu nowoczesnej protezy stawu ramiennego. Nowatorstwo operacji bazuje na zastosowaniu państwowy egzamin specjalizacyjny z interny, czyli okazja do ćwiczenia pamięci.

Czym jest Państwowy Egzamin znaczenie w Słownik medycyny P .

  • Dodano:
  • Autor: