Państwowy Egzamin co to jest
Co to jest, że Państwowy Egzamin Specjalizacyjny z interny, czyli okazja do ćwiczenia pamięci.

Czy przydatne?

Definicja Państwowy Egzamin Specjalizacyjny z interny, czyli okazja do ćwiczenia pamięci w słowniku

Co to jest Państwowy Egzamin Specjalizacyjny z interny, czyli okazja do ćwiczenia pamięci: Dla przyszłych internistów nadszedł czas wykazania się pozyskaną wiedzą i doświadczeniem...
W czwartek (15 października) 800 lekarzy zmagało się z testami Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego z chorób wewnętrznych. W wcześniejszych latach test wzbudzał sporo emocji. Zdarzało się, iż oblewało go powyżej 40 procent zdających.


Jednak ostatni, wiosenny - wg zdających - był już dobrze przygotowany. I rzeczywiście, w ostatniej sesji interny nie zdało jedynie 9 procent egzaminowanych. Czy sesja jesienna będzie równie pomyślna dla przyszłych internistów?
– Trudno przewidzieć. Nigdy nie wiadomo jak lekarze będą przygotowani – mówił przed egzaminem portalowi rynekzdrowia.pl doc. Jacek Imiela, konsultant krajowy w zakresie chorób wewnętrznych. – Test jest dobrze opracowany, a pytania są jednoznaczne.
I rzeczywiście, w ostatniej sesji interny nie zdało jedynie 9 procent egzaminowanych. Czy sesja jesienna będzie równie pomyślna dla przyszłych internistów?

– Trudno przewidzieć. Nigdy nie wiadomo jak lekarze będą przygotowani – mówił przed egzaminem portalowi rynekzdrowia.pl doc. Jacek Imiela, konsultant krajowy w zakresie chorób wewnętrznych. – Test jest dobrze opracowany, a pytania są jednoznaczne.
Konsultant krajowy zapewniał, iż egzamin przeprowadzony zostanie wg znanych, jasnych zasad, które były służące także w poprzedniej sesji.
To druga sesja egzaminu z interny, za którą odpowiada doc. Jacek Imiela, który konsultantem krajowym został w styczniu br. Przedtem, po ubiegłorocznym egzaminie w sesji jesiennej, lekarze założyli Stowarzyszenie Inicjatywa Protest PES, które efektywnie protestowało przeciwko, ich zdaniem, nierzetelnemu przeprowadzaniu egzaminu.
Apel stowarzyszenia– W innych dziedzinach medycyny także sporo osób nie zdaje egzaminu. Jednak ten z interny wywołał emocje dlatego, iż zebrała się prężna ekipa protestujących – uważa doc. Imiela. – Z częścią ich postulatów zgodziłem się, wprowadziłem zmiany. Byli zadowoleni z egzaminu w sesji wiosennej.
Na stanowisko konsultanta krajowego w zakresie chorób wewnętrznych minister zdrowia Ewa Kopacz powołała doc. Jacka Imielę 28 stycznia tego roku. Doc. Imiela jest ordynatorem I Oddziału Wewnętrznego i Nefrologii Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie-Międzylesiu. Jacek Imiela zastąpił na stanowisku konsultanta krajowego prof. Zbigniewa Gacionga, kierownika Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie.
Konsultant krajowy nie mógł zrealizować wszystkich postulatów protestujących lekarzy, choćby tego, tak aby po egzaminie były publikowane pytania testowe. Dlatego, tak jak przed ostatnim egzaminem, stowarzyszenie apeluje do zdających lekarzy o zapamiętywanie pytań i nadsyłanie ich do stowarzyszenia, by można było odtworzyć test.
„Zwracamy się apelem do lekarzy zdających PES w sesji jesiennej 2009 o zapamiętywanie i nadsyłanie pytań z egzaminu testowego” – apeluje na swojej witrynie internetowej Stowarzyszenie Inicjatywa Protest PES.
Jak odtworzyć testStowarzyszenie podaje także rady praktyczne, dotyczące zapamiętywania pytań:
„metoda jest prosta (jak w sesji wiosennej) – przed wejściem na salę ustalamy sobie w myślach numer pytania, które zamierzamy zapamiętać. Ważne jest, by nie uzgadniać pomiędzy sobą, kto jakie pytanie zapamięta, i by skupić się przy zapamiętywaniu na tym konkretnym pytaniu (tym metodą uzyskamy przez przypadkowość pełne pokrycie testu); można – jako dodatkowy cel – traktować zapamiętywanie innych pytań, które z jakichś powodów przykują Państwa uwagę”
Objawy Program Leczenia ŁZS - Propozycje Zmian Do Rozporządzenia:
Przyczyny socjalnych przesłany został projekt rozporządzenia ministra zdrowia, zmieniającego rozporządzenie w kwestii świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych zawierający nowy program państwowy egzamin specjalizacyjny z interny, czyli okazja do ćwiczenia pamięci.
Objawy Problem Wysokich Kosztów Leczenia Łuszczycy Czeka Na Rozwiązanie:
Przyczyny Poseł Tomasz Latos, członek sejmowej komisji zdrowia, od 20 lat chory na łuszczycę, w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl: - Mimo wykorzystywania różnych, również niekonwencjonalnych metod leczenia państwowy egzamin specjalizacyjny z interny, czyli okazja do ćwiczenia pamięci.
Objawy Pacjent Psychiatryczny W Szpitalu Ogólnym: Konsolidacja Lecznic Odbierze Mu Anonimowość?:
Przyczyny czerwca) radni Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego będą głosować ws. planowanej konsolidacji Wojewódzkiego Ośrodka Lecznictwa Psychiatrycznego i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu państwowy egzamin specjalizacyjny z interny, czyli okazja do ćwiczenia pamięci.
Objawy Przeprowadzka Bydgoskiej Kliniki Dermatologii, Pacjent Odczuje To Na Własnej Skórze:
Przyczyny Uniwersytecki nr 1 im. Jurasza w Bydgoszczy Dyrekcja bydgoskiego Jurasza przenosi klinikę dermatologii do głównego budynku szpitala. Dla finansów placówki będzie to opłacalne, lecz zdaniem kierownika państwowy egzamin specjalizacyjny z interny, czyli okazja do ćwiczenia pamięci.
Objawy Pacjenci, Którym Naprawiono Zastawki Bez Operacji: Złapaliśmy Drugi Oddech...:
Przyczyny przeszli małoinwazyjne zabiegi naprawy zastawek czują się bardzo dobrze W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeprowadzono u trzech chorych z ciężką pozawałową niedomykalnością mitralną i sporym państwowy egzamin specjalizacyjny z interny, czyli okazja do ćwiczenia pamięci.

Czym jest Państwowy Egzamin znaczenie w Słownik medycyny P .

  • Dodano:
  • Autor: