Polacy jeżdżą w tropiki bez co to jest
Co to jest, że Polacy jeżdżą w tropiki bez wyobraźni. Definicja: W tym sezonie urlopowym do.

Czy przydatne?

Definicja Polacy jeżdżą w tropiki bez wyobraźni w słowniku

Co to jest: W tym sezonie urlopowym do Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie trafiło już kilku pacjentów chorych na malarię w bardzo ciężkim stanie, w tym z wynikiem śmiertelnym.

Biura podróży, by nie stracić klientów, zapewniają ich, iż nawet jadąc w tropikalne rejony, gdzie malaria jest chorobą lekooporną, nic im nie grozi.
– Liczba wyjeżdżających w tropiki wzrosła w porównaniu do roku poprzedniego o przynajmniej 30 procent – ocenia dr Romuald Goraj, szef poradni chorób zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.– To znaczy, iż wzrosła także liczba zachorowań i powikłań.
Lekarz Goraj wolałby tę statystykę odwrócić, aby liczba osób zgłaszających się do konsultacji przed wyjazdem była większa niż zgłaszających się już po fakcie... Przewarzająca część powikłań, jakie się zdarzają, to zakażenia pokarmowe. Inne najczęstsze przypadki dotyczą zagnieżdżenia się w skórze pacjenta larw i innych pasożytów.

Biura podróży lub nie informują o zagrożeniach, lub posuwają się do tego, iż same dają klientom na przykład tabletki przeciwko malarii, kiedy wiadomo, iż te leki są wydawane na receptę tylko poprzez apteki, po konsultacji z lekarzem, z uwagi na różne odmiany malarii i ewentualne konsekwencje uboczne danego leku.
– Generalnie te osoby, które odwiedziły naszą poradnię przed wyjazdem, zostały zaszczepione, po konsultacji z lekarzem zaopatrzyły się w inne leki, nie trafiają do nas po powrocie z tropików – zapewnia dr Goraj. – Najcięższe przypadki zdarzają się u tych podróżnych, którzy nie byli konsultowani przed wyjazdem.
Do poradni najczęściej trafiają pacjenci z lekkimi powikłaniami albo ci, którzy obawiają się powikłań, po zobaczeniu na swoje oczy stanu sanitarnego i warunków pobytu w tropikach.
Lekarz Goraj odradza planowanie podróży poślubnej w tropikalne rejony, ponieważ regularnie w jej trakcie dochodzi do przypadkowego zajścia w ciążę.
– Zajście w ciążę w tych warunkach jest niedopuszczalne – upomina i tłumaczy, iż z wyniku przyjęcia szczepień ochronnych czy zażywania tabletek, może dojść do uszkodzenia płodu.
Ostrożność jest wskazana również po powrocie. Wybrane ze środków mogą mieć działania uboczne dla płodu jeszcze do trzech miesięcy od zażycia ostatniej dawki leku. W najwyższym stopniu najlepszy moment szczepienia, które wykonuje się podwójnie, to 1,5 miesiąca przed wyjazdem.
Serwis tropikalny dla lekarzy i podróżujących na portalu rynekzdrowia.pl:
http://www.rynekzdrowia.pl/narady/I-Kongres-Medycyny-Tropikalnej-Medycyna-tropikalna-w-Polsce-Terazniejszosc-i-przyszlosc,58.html

Czym jest Polacy jeżdżą w tropiki bez znaczenie w Słownik medycyny P .