Prof. Jan Zieliński Instytut co to jest
Co to jest, że Prof. Jan Zieliński, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie: Do siedmiu razy.

Czy przydatne?

Definicja Prof. Jan Zieliński, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie: Do siedmiu razy sztuka w słowniku

Co to jest: W ramach programu profilaktyki POChP badaniom spirometrycznym jest poddawanych co roku od 150 do 200 tys. osób z gatunku ryzyka. Przebadanie co roku 300 tys. palaczy dałoby pośrodku 10 lat szansę dotarcia do zdecydowanej większości osób palących tytoń po 40. roku życia.

Wyłuskać palacza
O ile palacz ze stwierdzoną obturacją oskrzeli porzuci nałóg, POChP zatrzymuje się na tym etapie, na którym została wykryta. W przeciwnym wypadku leczenie tej dolegliwości nie jest skuteczne. Przed rokiem NFZ podjął się finansowania nie tylko badań spirometrycznych, lecz także poradnictwa antynikotynowego. Na początku doktor POZ w ramach tak zwany rady minimalnej ma "wyłuskać" palącego papierosy i doradzić zaprzestanie palenia. Później chorym zajmie się doktor, który ukończył kurs poradnictwa antynikotynowego. Najczęściej to są pulmonolodzy, kardiolodzy i także lekarze rodzinni.
Takie udzielanie porad i pomoc w rzuceniu palenia i kontrola osiągnięć pacjenta jest, jak sądzimy, lepszym rozwiązaniem niż tworzenie odrębnych poradni antynikotynowych.

Oczywiście taka rada powinna być dostępna w najmniejszym nawet mieście. Jeżeli osoba ze stwierdzoną POChP jest uzależniona od nikotyny, a z testów psychologicznych wynika, iż cechuje ją wyraźna motywacja do rzucenia palenia, to taki pacjent powinien mieć refundowane leki antynikotynowe. Oczywiście trzeba zacząć od najtańszej i najprostszej nikotynowej terapii zastępczej.
Warto rozważyć
Otwarta jest sprawa komu i jak regularnie należałoby pozwolić na skorzystanie z takiej refundacji. Badania światowe dowodzą, iż średnio dopiero siódma próba rzucenia palenia jest długotrwale efektywna.
Nawet najnowocześniejsze leki działające na receptory nikotynowe albo stosowane w tej terapii leki przeciwdepresyjne także nie są panaceum na nałóg. Jednak wobec chorych, którzy powinni przestać palić, ponieważ na przykład grożą im powikłania sercowo-naczyniowe, warto zapewne rozważać sposobność refundacji takich leków

Czym jest Prof. Jan Zieliński, Instytut znaczenie w Słownik medycyny P .