Proszę czekać będzie badanie co to jest
Co to jest, że Proszę czekać, będzie badanie - tak rosną kolejki do specjalistów. Definicja.

Czy przydatne?

Definicja Proszę czekać, będzie badanie - tak rosną kolejki do specjalistów w słowniku

Co to jest Proszę czekać, będzie badanie - tak rosną kolejki do specjalistów: Kolejki do ekspertów, to nic nowego, lecz teraz mogą się wydatnie wydłużyć.
Czy dwu- albo trzymiesięczne oczekiwanie na badanie specjalistyczne stało się normą w polskich szpitalach? Trudno znaleźć takie, które przyjmą pacjentów szybciej niż za miesiąc. Oczekiwanie na badanie poprzedza wyczekana równie długo wizyta u lekarza specjalisty. Ponieważ nikt poza nim, skierowania nie wypisze.


Po zmianach w regulaminach niemal każdy pacjent, który zamierza poddać się kosztochłonnemu badaniu diagnostycznemu musi zgłosić się na początku do specjalisty.
Na Pomorzu, na wniosek dyrektora Pomorskiego Centrum Zdrowia Publicznego w Gdańsku Jerzego Karpińskiego, monitorowany jest moment oczekiwania na wizytę u ekspertów. Jak przyznaje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl dyrektor Karpiński, monitoring potwierdził tylko poprzednie przypuszczenia. Kolejki wydłużają się.

Od kolejki do… kolejki
– Oczekiwanie na badania u ekspertów obserwujemy na bieżąco. Przypadek na Pomorzu potwierdza tak faktycznie ogólnokrajowy trend. Na wizytę u kardiologa, neurochirurga czy ortopedy trzeba czekać średnio 3-4 miesiące, ginekologa-endokrynologa pół roku, a u endokrynologa nawet do półtora roku – wylicza dyrektor Karpiński.
Jeżeli pacjent poczekał na wizytę u specjalisty, potem musi czekać na badanie. Średni czas oczekiwania na badania specjalistyczne, to w polskich szpitalach ok. dwa, trzy miesiące.
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie na tomografię komputerową czeka się do maja, na rezonans magnetyczny i usg tarczycy – do sierpnia.
– Kontrakt w dziedzinie badań kosztochłonnych (MR,TK) naszego szpitala na 2010 rok jest o 18 % niższy niż w roku 2009. Ma to zapewne związek ze zmianą regulaminów dotyczącą wystawiania skierowań na TK i MR. Tak długie okresy oczekiwania w razie naszego szpitala wynikają z faktu, iż jesteśmy jedynym szpitalem specjalistycznym w północnej części woj. śląskiego. W aglomeracji śląskiej jest kilka szpitali realizujących takie badania, czyli kolejki są zapewne mniejsze – tłumaczy rzecznik prasowy WSS w Częstochowie Magdalena Sikora.
Tygodnie, miesiące
Nie lepiej wygląda przypadek w Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu. Tam pacjenci na każde z badań wypatrują terminów bardziej odległych. Badanie tomografem komputerowym w zwykłym trybie przeprowadzane jest po około 6. miesiącach oczekiwania, w pilnym – po 2-3 tygodniach; doppler – to około 5 miesięcy oczekiwania, urografia – około 3 miesiące, mammografia – około 2 miesiące.
Można powiedzieć, iż powyżej normę wybija się Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze. Tam poza półrocznym oczekiwaniem na badanie rezonansem magnetycznym, pozostałe – jak tomografia, urografia czy cystourografia – realizowane są mniej więcej miesiąc od daty zapisania.
Na północy, w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie, najdłużej, ponieważ aż do listopada, pacjenci czekają na usg dopplerowskie. Na tomografię komputerową trzeba czekać od miesiąca do dwóch, na usg, gastroskopię czy kolonoskopię – od dwóch do trzech miesięcy.
– Szpitale mają mówiąc potocznie moce przerobowe, lecz jedyny monopolistyczny płatnik ma tyle, ile ma. To jego możliwości finansowania weryfikują nasze możliwości świadczenia usług zgodnie z pacjentów – przyznaje dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Opolu Renata Ruman-Dzido.
W ocenie dyrektor szpitala, uciążliwe oczekiwanie mogło aby być znacząco krótsze. Jak przekonuje, pacjent powinien mieć takie samo prawo w całości albo chociaż części współfinansować badanie wykonane w placówce publicznej.
– Pacjenci powinni mieć prawo wyboru, nie mogą być ubezwłasnowolnieni. Jeśli stać pacjenta na dodatkowe ubezpieczenie czy sfinansowanie zabiegu, to wówczas automatycznie skraca kolejkę oczekujących, a nie ją wydłuża – przekonuje Renata Ruman-Dzido.

Pytanie o... czas
W czasie gdy długie oczekiwanie na badanie, rozpoczyna się już w chwili umówienia się na wizytę u lekarza specjalisty. W ocenie dyrektora Pomorskiego Centrum Zdrowia Publicznego w Gdańsku jedną z głównych przyczyn jest zła organizacja przyjęć pacjentów. Za przykład Jerzy Karpiński podaje choćby zachodnich sąsiadów Niemców, gdzie wszyscy pacjenci nie są wrzucani do „jednego worka”.
– Tam doktor ma kilka asystentek, które weryfikują potrzeby pacjenta. Wówczas wiadomo, ile czasu mniej więcej poświęci doktor pacjentowi. Gdyby taki mechanizm istniał w naszym państwie wiadomo aby było, czy pacjent potrzebuje konsultacji, skierowania na na przykład kontrolne badanie czy przyszedł powtórzyć leki.
Nasz rozmówca zauważa jednak, iż gdyby taki mechanizm rozpoczął funkcjonować w publicznych placówkach zmniejszyłyby się wpływy lekarzy z prywatnej praktyki. – Dlatego także takie mechanizmy są bez pośpiechu wprowadzane w administracjach prywatnych placówek. Inna kwestia, iż przychód lekarza za wizytę prywatną jest nieporównywalnie wyższy, od tego jaki uzyskuje za przyjęcie pacjenta w ramach rozliczeń państwowych – konkluduje Jerzy Karpiński
Objawy Powstaje Raport O Podstawowej Opiece Zdrowotnej: Aby Informacja Szła Za Pacjentem:
Przyczyny miesiące zespół do spraw opracowania zmian mechanizmu organizacji podstawowej opieki zdrowotnej - powołany poprzez ministra zdrowia - pracował nad kluczowymi kierunkami strategii działalności proszę czekać, będzie badanie - tak rosną kolejki do specjalistów.
Objawy Podstawowa Opieka Zdrowotna Radzi Sobie Nieźle, Ale Jeszcze Wiele Trzeba Poprawić:
Przyczyny ma być strażnikiem bramy mechanizmu ochrony zdrowia. Podstawowa opieka zdrowotna (POZ), to niewątpliwie podstawa całego mechanizmu ochrony zdrowia. W tym obszarze opieki nad pacjentem mamy coraz proszę czekać, będzie badanie - tak rosną kolejki do specjalistów.
Objawy Problem Wysokich Kosztów Leczenia Łuszczycy Czeka Na Rozwiązanie:
Przyczyny Poseł Tomasz Latos, członek sejmowej komisji zdrowia, od 20 lat chory na łuszczycę, w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl: - Mimo wykorzystywania różnych, również niekonwencjonalnych metod leczenia proszę czekać, będzie badanie - tak rosną kolejki do specjalistów.
Objawy Psychosomatyka W Alergologii - Astma Oskrzelowa:
Przyczyny artykułu Psychosomatyka w alergologii - astma oskrzelowa . Celem tej pracy była badanie zależności między astmą a czynnikami psychospołecznymi. Badania epidemiologiczne wskazują na częste proszę czekać, będzie badanie - tak rosną kolejki do specjalistów.
Objawy Polscy Lekarze Anestezjolodzy Są Jednymi Z Najlepszych W Europie:
Przyczyny i intensywnej terapii będzie wzrastać wraz ze starzeniem się społeczeństwa. Wg szacunków specjalistów, w 2020 roku liczba procedur realizowanych na oddziałach intensywnej terapii medycznej wzrośnie proszę czekać, będzie badanie - tak rosną kolejki do specjalistów.

Czym jest Proszę czekać, będzie badanie znaczenie w Słownik medycyny P .

  • Dodano:
  • Autor: