Prywatni kontra publiczni co to jest
Co to jest, że Prywatni kontra publiczni, czyli spór o transport sanitarny chorych. Definicja: W.

Czy przydatne?

Definicja Prywatni kontra publiczni, czyli spór o transport sanitarny chorych w słowniku

Co to jest Prywatni kontra publiczni, czyli spór o transport sanitarny chorych: W sobotę (26 czerwca) prywatne spółki zrzeszone w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Pracodawców Transportu Sanitarnego i Ratownictwa Medycznego wyjadą własnymi karetkami na ulice Tarnowa, aby zaprotestować przeciwko

Chodzi o wykonywanie poprzez „państwowych” usług transportu sanitarnego.
– Władze powiatu tarnowskiego zmieniły statut pogotowia i teraz może ono wykonywać transporty sanitarne. Nie to jest jednak tylko problem Tarnowa, do takiej sytuacji dochodzi w wielu miejscach Polski. Państwowe pogotowie otrzymuje nowe karetki za unijne kapitał, a stare, zamiast sprzedać wykorzystuje wówczas do przewozów sanitarnych – uważa Piotr Baranowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracodawców Transportu Sanitarnego i Ratownictwa Medycznego w Tarnowie. – Wykorzystuje także do tej działalności ludzi czy struktury, za które w ramach wykonywania świadczeń ratujących życie i zdrowie płaci NFZ. To nieuczciwa konkurencja...
Prywatni żalą się, iż nie mogą konkurować ze strukturą w pełni dotowaną. Przypominają, iż zainwestowali kapitał, a teraz ich spółki padają i ludzie tracą pracę. Sobotnią demonstracją w Tarnowie przedsiębiorcy chcą przekonać władze powiatu do usunięcia ze statutu pogotowia zapisu o możliwości wykonywania transportu sanitarnego.

– Prywatny transport sanitarny jest wyłączony z mechanizmu i nawet w przypadkach, kiedy państwowe pogotowie nie radzi sobie z jakaś niezwykła sytuacją to potencjał „prywatnych” nie jest używany – mówi prezes Baranowski. – W Polsce, w przypadku zagrożenia, nie zauważa się 370 karetek. Nie ma mechanizmu, który zmuszałby nas do wyjazdu.Korekta statutu?Władze powiatu tarnowskiego raczej nie zmienią statutu pogotowia, nawet pod naciskiem protestów. Nie widzą także zagrożenia nieuczciwą konkurencją.
– Prowadzenie działalności gospodarczej nie pozostaje w sprzeczności z wykonywaniem umowy o ratownictwie medycznym – informuje nas Sebastian Fołta, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Tarnowie. – Działalność realizowana jest odrębnymi środkami transportu niż te, które pozostają w gotowości do udzielania pomocy pacjentów w stanie zagrożenia zdrowia i życia. Tym samym prowadzenie dodatkowej działalności nie ogranicza dostępności i poziomu świadczeń zdrowotnych udzielanych osobom uprawnionym wynikających z podstawowych zadań pogotowia.
W Starostwie mówią, iż od momentu zmian w statucie, a więc od października 2009 do czerwca 2010, tarnowskie pogotowie wykonało jedynie kilka transportów komercyjnych.
– Gdzie więc tutaj jest zagrożenie dla działalności usługowej Stowarzyszenia? – pyta rzecznik.
Pogotowie ratunkowe może prowadzić działalność gospodarczą, gdyż prowadzenie działalności gospodarczej poprzez ZOZ-y (pogotowia ratunkowe) wynika z art. 54 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej, wedle którym SP ZOZ może uzyskiwać środki finansowe z wydzielonej działalności gospodarczej innej niż wymieniona w art. 54 ust. 1pkt 1 i 2, jeśli statut zakładu przewiduje prowadzenie takiej działalności.
– Wydzielone działalności prowadzone w Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego nie mają nic wspólnego z nieuczciwą konkurencją. Są metodą dbałości o dobro instytucji. Dyrekcja korzysta z regulaminów prawa, które jej i wielu innym jednostkom SP ZOZ (w tym pogotowia ratunkowe w Polsce) pozwala na prowadzenie takiej działalności. Działalność gospodarcza jest realizowana karetkami pozasystemowymi, a więc realizowana odrębnymi środkami transportu i w składzie osobowym innym niż pozostający w gotowości – tłumaczy rzecznik Starostwa. – Porada nie ma zamierza zamieniać statutu Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego i zapis ten pozostanie bez zmian.
Przestarzałe do transportuCo do tego, iż tak zwany państwowi powinni wykonywać transporty sanitarne przekonany jest również Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach i członek zarządu Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego SPZOZ. Wyjaśnia, iż w kierowanym poprzez niego pogotowiu żadna nowa karetka zakupiona z unijnych funduszy nie transportuje chorych.

– Transporty wykonują karetki wycofane już z mechanizmu. Co do kwestii wykorzystywania prywatnych karetek w systemie to nie ma podstawy prawnej, aby móc skorzystać w przypadku zagrożenia z prywatnych karetek. aby było odmiennie, potrzebna jest zmiana prawa. Trzeba byłoby, choćby, ustalić kto i ile za taką akcję zapłaciłby prywatnym spółkom – podsumowuje dyrektor Borowicz.
Czy zatem protest(y) Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracodawców Transportu Sanitarnego i Ratownictwa Medycznego może być efektywny?
Objawy Prof. Jan Zieliński, Instytut Gruźlicy I Chorób Płuc W Warszawie: Do Siedmiu Razy Sztuka:
Przyczyny profilaktyki POChP badaniom spirometrycznym jest poddawanych co roku od 150 do 200 tys. osób z gatunku ryzyka. Przebadanie co roku 300 tys. palaczy dałoby pośrodku 10 lat szansę dotarcia do prywatni kontra publiczni, czyli spór o transport sanitarny chorych.
Objawy Powstaje Polski Rejestr Pacjentów Z Łuszczycą:
Przyczyny Specjalistów do spraw Dermatologii zaczął już tworzenie polskiego rejestru pacjentów z łuszczycą. - NFZ i Ministerstwo Zdrowia ciągle nie dostrzegają problemów chorych z łuszczycą. Liczymy, iż prywatni kontra publiczni, czyli spór o transport sanitarny chorych.
Objawy Pochówek Dzieci Martwo Urodzonych: Jak Godnie Przygotować Takie Pożegnania:
Przyczyny postanowiono przed Dniem Wszystkich Świętych pochować na cmentarzu parafialnym ciała dzieci martwo urodzonych, których bliscy nie zdecydowali się na organizację pogrzebu. Ceremonia jest inicjatywą prywatni kontra publiczni, czyli spór o transport sanitarny chorych.
Objawy Probiotyk Lactobacillus Rhamnosus GG Zmniejsza Ryzyko Biegunki Związanej Z Pobytem W Szpitalu U Dzieci:
Przyczyny u dzieci związana z hospitalizacją pojawia się pośrodku 48 godz. od przyjęcia na oddział i najczęściej spowodowana jest zakażeniem rotawirusowym. Regularnie przedłuża pobyt w szpitalu, zwiększając prywatni kontra publiczni, czyli spór o transport sanitarny chorych.
Objawy Pomorze: Noworodki Będą Transportowane Śmigłowcem LPR Zamiast Karetką N?:
Przyczyny Wojewódzki NFZ opublikował na swojej witrynie internetowej komunikat dotyczący przewozów noworodków w stanie zagrożenia życia śmigłowcami ratowniczymi. Komunikat wywołał burzę emocji wśród lekarzy prywatni kontra publiczni, czyli spór o transport sanitarny chorych.

Czym jest Prywatni kontra publiczni znaczenie w Słownik medycyny P .

  • Dodano:
  • Autor: