Przerost gruczołu krokowego co to jest
Co to jest, że Przerost gruczołu krokowego. Definicja: Łagodny rozkwit gruczołu krokowego (BPH.

Czy przydatne?

Definicja Przerost gruczołu krokowego w słowniku

Co to jest: Łagodny rozkwit gruczołu krokowego (BPH - benign prostatic hyperplasia) jest schorzeniem wyjątkowo częstym w męskiej populacji. Przez wzgląd na postępującym starzeniem się społeczeństwa dolegliwość ta nabiera błyskawicznie na znaczeniu. Dotyczy ona ok. połowy mężczyzn ponad 50 roku życia i powyżej 70% mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat.

Mężczyźni niechętnie przyznają się do problemu z prostatą. Wielu z nich czeka z wizytą u urologa do momentu, kiedy symptomy dolegliwości boleśnie dają się odczuć. Bagatelizowanie kwestie skutkuje nieodwracalne konsekwencje i kończy się nawet leczeniem operacyjnym. A przecież można tego uniknąć.
Celem leczenia łagodnego rozrostu stercza jest pomniejszenie przeszkody podpęcherzowej, jaką jest przerośnięta prostata, co prowadzi do złagodzenia choroby wywołanych poprzez chorobę, a w pierwszej kolejności, do poprawy strumienia moczu. W ostatnich latach nastąpił znakomity postęp metod leczenia BPH zarówno farmakologicznego, jak i zabiegowego.

LECZENIE FARMAKOLOGICZNE
Do farmakologicznego leczenia łagodnego rozrostu stercza kwalifikują się chorzy z umiarkowanie albo znacząco nasilonymi dolegliwościami, u których nie występują bezwzględne wskazania do leczenia chirurgicznego. Wydaje się, iż do farmakologicznego leczenia szczególnie nadają się:

· chorzy w młodym wieku
· chorzy w startowych stadiach dolegliwości, u których dominują symptomy podrażnieniowe
· chorzy oczekujący na zabieg chirurgiczny
· chorzy nie akceptujący leczenia chirurgicznego
· chorzy w niedobrym stanie ogólnym nie pozwalającym na przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.
Wykorzystanie znajdują leki należące do następujących grup:
a) α 1 blokery
b) leki o działaniu hormonalnym
c) leki roślinne
d) makrolidy polienowe.


α 1 Blokery
Leki blokujące α 1 receptory wpływają relaksująco na mięśniówkę gładką okolic zwieracza wewnętrznego cewki, cewki tylnej i torebki stercza ułatwiając opróżnienia pęcherza moczowego, tym samym pomniejszenie choroby spowodowanych chorobą. Nie wpływają one na rozmiar gruczołu krokowego i prędkość wzrostu prostaty – działają wyłącznie objawowo. Leki te są skuteczne w leczeniu BPH i efektywnie obniżają ciśnienie tętnicze u pacjentów chorujących na chorobę nadciśnieniową, która regularnie współistnieje z BPH.
Leki o działaniu hormonalnym
Założeniem leczenia hormonalnego jest wyeliminowanie albo osłabienie oddziaływania hormonów na stercz. Hormony męskie bezpośrednio pobudzają do przerostu prostaty. Leki o działaniu hormonalnym wywołują pomniejszenie się rozmiarów gruczołu krokowego, co prowadzi do złagodzenia objawów wynikających z przeszkody podpęcherzowej.
Jedynym lekiem z tej ekipy jest Inhibitor 5 α reduktazy / finasteryd. Charakteryzuje się długim 6-12 miesięcznym oczekiwaniem na efekty leczenia i działaniem niepożądanym wynikającym z oddziaływania hormonalnego (zaburzenia potencji, spadek libido, pomniejszenie objętości ejakulatu). Lek ten efektywnie spowalnia przyrost prostaty
Preparaty roślinne
Oba wyżej wymienione metody obarczone są ryzykiem skutków ubocznych, w rezultacie rośnie popularność fitoterapeutyków (takich jak na przykład Sterister) – środków pochodzenia roślinnego, które są bezpieczne i nie wywołują skutków ubocznych, równocześnie znacznie spowalniają przyrost prostaty. Działanie preparatów roślinnych jest powiązane z obecnością w nich takich substancji jak garbniki, steroidy roślinne (fitosterole, sitosterole), flawonidy, saponiny, kwasy wielofenolowe, aminy biogenne i olejki eteryczne. Wykazują one działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, obniżają napięcie mięśni gładkich pęcherza i cewki i pobudzają regenerację nabłonka gruczołu krokowego.
Preparaty pochodzenia roślinnego przynoszą subiektywną poprawę u ok. 60-80 % chorych we inicjalnych stadiach łagodnego rozrostu stercza, nie wykazując praktycznie żadnego działania ubocznego. Są służące nie tylko w łagodnym przeroście prostaty, lecz także pomocniczo w stanach zapalnych prostaty.

Coraz częściej łączone są różne substancje czynne z witaminami, mikro-, makroelementami i czynnikami aktywnymi, które czynią z tych preparatów nie tylko produkty na przerost prostaty, lecz także pomagają one w opróżnianiu pęcherza moczowego, stymulują przyrost i podział komórek stercza, a również regulują przemianę testosteronu i DHT wpływając bezpośrednio na poprawę aktywności seksualnej i samopoczucia pacjentów. Odpowiednikiem może być Sterister, preparat złożony o wielokierunkowym działaniu
Makrolidy polienowe
To są leki z gatunku antybiotyków wpływające pośrednio (przemianę prekursorów hormonów płciowych m. in. cholesterolu) na środowisko hormonalne i tym samym oddziaływująca na metabolizm tkanki stercza.

LECZENIE ZABIEGOWE
Bezwzględne wskazania do leczenia chirurgicznego:
· nawracające zatrzymania moczu (niemożność samodzielnego oddania moczu poprzez chorego po przynajmniej jednej próbie usunięcia cewnika z pęcherza),

· nawracający krwiomocz będący następstwem łagodnego rozrostu stercza,
· niewydolność nerek w następstwie łagodnego rozrostu stercza,
· kamica pęcherza moczowego,
· nawracające zakażenie układu moczowego,
· rozległe uchyłki pęcherza.
Zwiększenie gruczołu krokowego, nawet znacznego stopnia, niepowodujące jednak istotnego utrudnienia w oddawaniu moczu, nie stanowi wskazania do leczenia zabiegowego.
Różnorodność metod wykorzystywanych zabiegowemu leczeniu łagodnego rozrostu stercza jest bardzo spora. Można je podzielić na dwie ekipy:
a) sposoby opierające na oddziaływaniu na stercz w taki sposób, by doprowadzić do poprawy drożności sterczowego odcinka cewki bez doraźnego usunięcia tkanki gruczołu krokowego
b) sposoby opierające na usunięciu przerośniętej tkanki tak zwany gruczolaka stercza.
Jeżeli mężczyźni przełamią drzemiące w sobie uprzedzenia i zawczasu rozpoczną myśleć o swojej prostacie, mają szanse uniknąć wielu niekomfortowych sytuacji i poprawić własną jakość życia. równocześnie nie wolno zapominać o regularnych wizytach u lekarza. Żaden preparat nie zastąpi, gdyż, wiedzy specjalisty i precyzyjnych okresowych badań

Czym jest Przerost gruczołu krokowego znaczenie w Słownik medycyny P .