Przyszła mamo: zastanów się co to jest
Co to jest, że Przyszła mamo: zastanów się co robisz. Kieliszek i ciąża nie idą z sobą w parze.

Czy przydatne?

Definicja Przyszła mamo: zastanów się co robisz. Kieliszek i ciąża nie idą z sobą w parze w słowniku

Co to jest Przyszła mamo: zastanów się co robisz. Kieliszek i ciąża nie idą z sobą w parze: W ciąży, picie alkoholu może zaszkodzić dziecku.
Fot. PARPA
Niemal dwie trzecie kobiet w ciąży nie było nigdy ostrzeganych poprzez lekarza o szkodliwości picia alkoholu, a tylko co piąta usłyszała takie ostrzeżeniei. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) wynika, iż co trzecia kobieta (33%) w wieku prokreacyjnym (18-40 lat) piła alkohol w okresie ciąży.

To jest rezultat niepokojący i zaskakujący zarazem, ponieważ zdecydowana przewarzająca część tych badanych pań (88%) wie, że nawet niewielka liczba alkoholu wypitego poprzez kobietę w ciąży może mieć wpływ na zdrowie dziecka.
Przypuszcza się, iż nawet kilkanaście tys. dzieci rocznie rodzi się z poalkoholowym uszkodzeniem płodu. Stąd trudności z uczeniem się, koncentracją uwagi, pamięcią i zdolnością do rozwiązywania problemów poprzez wybrane z dzieci.
9 września obchodzony będzie po raz dziewiąty w Polsce Światowy Dzień FAS (Płodowy Zespół Poalkoholowy). Celem jest promocja abstynencji wśród kobiet ciężarnych.

– Coraz częściej kobiety zdążają w kierunku wartości typowo męskich, można nawet powiedzieć, iż powielają schemat zachowań męskich. Problem nadużywania alkoholu rozprzestrzenia się u mężczyzn, a to przekłada się na płeć przeciwną – wyjaśnia przyrost konsumpcji alkoholu poprzez kobiety dr Bernadeta Bulla, z Zakładu Psychologii Rozwoju i Wychowania Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. Tę diagnozę zachowań pań potwierdzają wiadomości Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA). Szacunkowo w Polsce jest 2-3% osób uzależnionych od alkoholu (jest to około 800-900 tys.). Szacunki europejskie wskazują, iż uzależnienie dotyczy 5% mężczyzn i 1% kobiet. Co istotne, bezpośrednie szkody zdrowotne spowodowane spożywaniem alkoholu dotyczą – poza osobami uzależnionymi – również osób pijących alkohol w sposób ryzykowny i szkodliwy. A takich w naszym państwie, wg badań jest 13 %.
Panie (jednak) piją
Nawet, gdy spodziewają się dziecka. Z danych GUS wynika, iż w Polsce rośnie spożycie alkoholu. W ostatnich latach, statystycznie licząc, wypijamy już o 2,2 litra czystego spirytusu na jednego mieszkańca więcej niż pod koniec minionej dekady (przedtem – 7,02 litra w 1998 r.; wg. najnowszych danych – 9,21 litra w 2007 roku). Przekłada się to na przyrost wyznaczników śmiertelności na skutek chorób związanych z używaniem alkoholu.
– Świadomość zagrożeń wynikających ze spożywania alkoholu poprzez kobiety w ciąży wzrasta. Może to być następstwem prowadzonej od 2007 roku poprzez PARPA kampanii edukacyjnej „Ciąża bez alkoholu” – zauważa Aneta Koczaska-Siedlecka, z Działu Lecznictwa Odwykowego i Programów Medycznych PARPA.
Porównanie wyników badań z 2008 i 2005 roku ukazuje także pożądaną zmianę zachowań. W 2008 r. w ekipie kobiet, które kiedykolwiek były w ciąży, do spożywania alkoholu w tym okresie przyznało się 12% z nich, w trakcie gdy w 2005 roku – 16,5%. Co ciekawe z danych ankietowych wynika, iż w momencie ciąży alkohol piją częściej kobiety młodsze, mające wyższe wykształcenie i takie, które spożywają średnio więcej, a więc powyżej 6 litrów 100% alkoholu rocznie. Bernadeta Bulla zaznacza, iż sięganie po kieliszek to dowód na to, iż kobiety nie radzą sobie z niespełnionymi swoimi potrzebami i w ten sposób rozładowują napięcia.
– Zauważalnym to jest, iż coraz częściej oboje rodziców w używkach widzi ukojenie. Regularnie dla takich osób, które przejawiają lęk, strach ucieczką staje się alkohol.
ponieważ nikt nie mówiłGrażyna Piątkowska, dyrektor bydgoskiej Izby Wytrzeźwień, cytowana w dzienniku Nowości, wskazuje na obowiązujące w naszym państwie regulaminy, które jej zdaniem nie są dobre.
– My musimy zadać pytanie, czy pani zgodzi się na leczenie. W czasie gdy nasza rekordzistka dostaje 500 złotych zasiłku, które wydaje na alkohol.

Jednak zdaniem Bernadety Bulli przymuszenie pacjenta do leczenia nie dałoby oczekiwanych skutków.
– W pierwszej kolejności sam uzależniony musi chcieć wybrać inny schemat radzenia sobie na przykład ze stresem. Nakaz nie będzie efektywny,
ponieważ osoba uczestnicząca w terapii musi mieć świadomość, jaki cel chce osiągnąć. Istotną rolę odgrywają media, które w coraz większym stopniu uświadamiają o konsekwencjach. Regularnie bywa tak, iż kobiety ciężarne spożywają alkohol, bo nie wiedzą i nie rozumieją, iż robią szkodę dziecku,
ponieważ nikt im na to nie zwrócił uwagi.
W konsekwencji nieodpowiedzialności matki, u dziecka może wystąpić Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS, PZA). To fizyczne i umysłowe schorzenia wrodzone takie jak: wady rozwojowe serca i stawów, uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, zaburzenia neurologiczne, opóźnienie rozwoju fizycznego i psychicznego, zaburzenia zachowania, niedorozwój umysłowy, nadpobudliwość psychoruchowa.
Skutkiem tych nieprawidłowości mogą być trudności z uczeniem się, koncentracją uwagi, pamięcią i zdolnością do rozwiązywania problemów, brak koordynacji ruchowej i zaburzenia mowy. Uszkodzenia typu FAS mają wpływ na postęp intelektualny i socjalny również w momencie dorastania i po osiągnięciu dorosłości. Osoby cierpiące na FAS/PZA nie są w stanie wziąć na siebie odpowiedzialności za swoje życie, regularnie łamią prawo i latami skazane są na pomoc różnych organizacji i instytucji.
Abstynencja wskazanaTylko zachowując całkowitą abstynencję kobieta w ciąży eliminuje ryzyko wystąpienia FAS u swojego dziecka. Przypuszcza się, iż nawet kilkanaście tys. dzieci rocznie rodzi się z poalkoholowym uszkodzeniem płodu. Problem nieświadomości dotyczy zarówno kobiet jak i ekspertów. Niestety, nie wszyscy profesjonaliści wiedzą, iż picie alkoholu poprzez kobiety w ciąży może mieć tak poważne skutki dla ich dzieci.
Zdaniem specjalistów pijące notorycznie matki nie zdają sobie kwestie, że bez zmian zachowania, bez podjęcia leczenia, nie unikną konsekwencji prawnych. Za te nierozsądne zachowania grozi strata praw rodzicielskich, a dziecko może trafić do domu dziecka.
Eksperci podkreślają, iż alkohol wpływa na kobiety znacząco bardziej niszcząco niż na mężczyzn. Kobietom trudniej przełamać głód alkoholowy, wytrwać w programie terapeutycznym. Terapeuci zauważyli, iż panie sięgają po mocniejsze trunki również w stanach obniżonego nastroju. U nich częściej występują zaburzenia osobowości czy próby samobójcze
Objawy Pacjent Psychiatryczny W Szpitalu Ogólnym: Konsolidacja Lecznic Odbierze Mu Anonimowość?:
Przyczyny czerwca) radni Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego będą głosować ws. planowanej konsolidacji Wojewódzkiego Ośrodka Lecznictwa Psychiatrycznego i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu przyszła mamo: zastanów się co robisz. kieliszek i ciąża nie idą z sobą w parze.
Objawy POChP Dopada Przede Wszystkim Palaczy. Niestety - Coraz Młodszych.:
Przyczyny dramatycznie: niemal co piąty palacz zachoruje na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Ta dolegliwość jest czwartą powodem zgonów w Polsce! Badania wykonane w Warszawie w Instytucie Gruźlicy przyszła mamo: zastanów się co robisz. kieliszek i ciąża nie idą z sobą w parze.
Objawy Palenie Papierosów Jest Jak Rosyjska Ruletka:
Przyczyny co roku rozpoznaje się 21 tys. nowych przypadków zachorowania na raka płuca to nadal powyżej 30 procent społeczeństwa ryzykuje zachorowanie na tą straszną chorobę i pali papierosy. Jak mówią przyszła mamo: zastanów się co robisz. kieliszek i ciąża nie idą z sobą w parze.
Objawy Pylorostenoza: Kilka Pouczających Wniosków Zamiast Piętnowania Przypadku:
Przyczyny dziecko miało wymioty i było odwodnione. Doktor z przychodni skierował rodziców chłopca do Szpitala Specjalistycznego św. Jana w Starogardzie Gdańskim, lecz dyżurująca lekarka odmówiła jego przyjęcia przyszła mamo: zastanów się co robisz. kieliszek i ciąża nie idą z sobą w parze.
Objawy Przewodniczący Kolegium Lekarzy Rodzinnych: Oczekujemy Ustawy O Podstawowej Opiece Zdrowotnej:
Przyczyny Maciej Godycki-Ćwirko, nowy prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. W dopiero co opublikowanym stanowisku Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce znalazł się postulat środowiska lekarzy POZ, by przyszła mamo: zastanów się co robisz. kieliszek i ciąża nie idą z sobą w parze.

Czym jest Przyszła mamo: zastanów się znaczenie w Słownik medycyny P .

  • Dodano:
  • Autor: