Pylorostenoza: kilka co to jest
Co to jest, że Pylorostenoza: kilka pouczających wniosków zamiast piętnowania przypadku. Definicja.

Czy przydatne?

Definicja Pylorostenoza: kilka pouczających wniosków zamiast piętnowania przypadku w słowniku

Co to jest: Sześciotygodniowe dziecko miało wymioty i było odwodnione. Doktor z przychodni skierował rodziców chłopca do Szpitala Specjalistycznego św. Jana w Starogardzie Gdańskim, lecz dyżurująca lekarka odmówiła jego przyjęcia do placówki. Sporo wskazuje na to, iż nie rozpoznała u niemowlęcia pylorostenozy. W opinii ekspertów, diagnoza w tych sytuacjach nie powinna stanowić problemu.

W starogardzkim szpitalu trwa postępowanie wyjaśniające, o którego wynikach, przed rozmową z matką dziecka, mediów postanowiono nie informować. Z dotychczasowych „przecieków” wynika, że dyżurująca lekarka twierdzi, iż oceniała stan dziecka w danym momencie, a ten nie był niedobry. Wyjaśnia się ponadto obecnością na oddziale rotawirusów i brakiem możliwości izolowania dziecka.
Ostatecznie chłopczyk trafił do Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie i tam został zoperowany na pylorostenozę, a więc przerostowe zwężenie odźwiernika. To właśnie ta anatomiczna wada przewodu pokarmowego była przyczyną zdrowotnych problemów małego pacjenta.
W opinii pediatrów nie powinno być problemu z odróżnieniem zwykłego ulewania się od tak zwany chlustających wymiotów, stanowiących fundamentalny symptom pylorostenozy.

– Diagnoza jest prosta – mówi dr Barbara Płoska, chirurg dziecięcy w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Symptomy zaczynają się najczęściej w około 3 tygodniu życia. To są tak zwany chlustające wymioty na odległość, po których dziecko ma ponownie poczucie głodu, je i znowu łapią je torsje. Przerostowe zwężenie wziernika sprawia gdyż, iż pokarm nie przechodzi dalej – wyjaśnia dr Płoska.
ponadto u dziecka można stwierdzić:• Niepokój wzdęcie nadbrzusza, utratę wagi albo niepoprawnie niski wzrost masy.• Badanie palpacyjne poprzez powłoki brzuszne pozwala niekiedy stwierdzić guz w rzucie odźwiernika. To jest tak zwany symptom oliwki. Na skutek odwodnienia występuje skąpomocz i skąpe stolce.• Pylorostenozie towarzyszy
ponadto hipochloremia (niedobór chlorków we krwi), hipokaliemia (stężenie potasu w surowicy krwi) i alkaloza metaboliczna (stan podwyższonego poziomu zasad we krwi), co może już być niebezpieczne.
Potwierdza to Jerzy Karpiński, pomorski doktor wojewódzki, który przyznaje, iż dziecku z nierozpoznaną pylorostenozą grozi poważne niebezpieczeństwo na skutek odwodnienia organizmu, które może prowadzić do zaburzenia gospodarki elektrolitowej. Twierdzi przy tym, iż doktor czy dyspozytor, któremu rodzice zgłoszą niepokojące symptomy u dziecka do 1. roku życia, powinien je bezwzględnie hospitalizować i poddać diagnostyce.
Dr Płoska tłumaczy, iż idealną sposobem rozpoznania jest badanie USG i pomiar szerokości mięśniówki. Znane są algorytmy diagnostyczne. Istotne jest również badanie kliniczne brzuszka. Jeżeli są jeszcze wątpliwości, można zrobić pasaż przewodu pokarmowego – dodaje Płoska.
Jedyna metodaWrodzone przerostowe zwężenie odźwiernika jest wadą anatomiczną występującą z częstością 1-4 na 1000 żywych urodzeń, najczęściej u chłopców. Powstaje w wyniku wrodzonego przerostu mięśni, które w formie szerokiego i grubego pierścienia zaciskają błonę śluzową. Upośledza to drożność odźwiernika, którego światło jeszcze bardziej zwęża się w wyniku dołączającego się stanu kurczowego mięśni i obrzęku błony śluzowej przyodźwiernikowej części żołądka.
Jedyną sposobem usunięcia tej anatomicznej wady jest służące na całym świecie leczenie operacyjne. – Operacje są proste – twierdzi dr Barbara Płoska. – Nacina się jedynie błonę surowiczą, nie otwiera się światła przewodu pokarmowego. Zabieg trwa 20-30 min i sześć godz. po nim można już zacząć karmić dziecko.
Leczenie rzadko daje powikłania. Raptem kilka proc. operowanych dzieci ma komplikacje pooperacyjne, do których zalicza się: niedrożność odźwiernika wymagającą reoperacji, infekcje rany pooperacyjnej, pooperacyjne wymioty czy niedrożność mechaniczną jelita cienkiego

Czym jest Pylorostenoza: kilka znaczenie w Słownik medycyny P .