Refundacja niektórych leków co to jest
Co to jest, że Refundacja niektórych leków pod lupą NFZ: opinie lekarzy specjalistów. Definicja.

Czy przydatne?

Definicja Refundacja niektórych leków pod lupą NFZ: opinie lekarzy specjalistów w słowniku

Co to jest Refundacja niektórych leków pod lupą NFZ: opinie lekarzy specjalistów: Wracamy do zestawienia, jakie wykonał NFZ, podsumowując opłaty na refundację leków w sprzedaży aptecznej w I półroczu 2008. Tym wspólnie oddajemy głos specjalistom w takich dziedzinach, gdzie Fundusz uznał opłaty na wybrane leki refundowane za bardzo wysokie, planując wprowadzenie uszczelnienia mechanizmu.

Eksperci zwracają uwagę, aby nie liczyć tylko wydatków leków. - Astmatycy dzięki refundacji zapewniającej indywidualizowanie terapii i dostępność do dobrych leków z pewnością generują aktualnie korzyści zdecydowanie przewyższające "utraty" na skutek ich nowoczesnego leczenia – mówi prof. Jerzy Kruszewski, krajowy konsultant w zakresie alergologii.
– Ze zdziwieniem przeczytałam o tak wysokiej pozycji w refundacji olanzapiny. To jest wprawdzie lek służący od dawna, lecz pojawiły się już nowsze neuroleptyki dające mniej objawów ubocznych, chociaż także drogie. Neuroleptyki drugiej generacji znacznie poprawiły jakość życia, funkcjonowania i obraz kliniczny pacjentów. Stale walczymy o rozszerzenie refundacji neuroleptyków na inne schorzenia, a więc zwiększyć dostęp do tych leków – mówi docent Joanna Meder, kierownik Kliniki Rehabilitacji Psychiatrycznej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Zdaniem doc. Meder, błąd natury ekonomicznej bazuje na liczeniu osobno tylko wydatków leków. A przecież nowoczesne neuroleptyki nie tylko wpłynęły na poprawę funkcjonowania samych pacjentów, lecz również znacznie skracają zarówno liczbę jak i czas trwania hospitalizacji.

– Badania szwedzkie prowadzone i ogłoszone w 2004 r. dowiodły, iż zmiana leczenia na neuroleptyki drugiej generacji skutkuje oszczędności średnio rocznie ok. kilku tys. dolarów na pacjenta (od 4-7 tys. dolarów). Po odjęciu od tej sumy wydatków leków bilans wychodzi nieujemny – dodaje doc. Joanna Meder.
Jak ocenia prof. Jerzy Kruszewski, zawsze będzie dolegliwość, na którą lekowe opłaty refundacyjne będą największe. O wysokiej cenie leków przeciwastmatycznych, dostępnych jako preparaty wziewne, dodatkowo decyduje sposób podania - dzięki szczególnych aparatów, co powiększa ich wydatek.
Prof. pyta jednak, czy naprawdę wszystkie leki na astmę mają tańsze odpowiedniki? Jego zdaniem, tylko część tych preparatów posiada tańsze generyki: – Chętnie bym poznał odpowiedniki flutikazonu, salmeterolu i cyklozenidu, nie mówiąc o lekach łączonych rozważanych do refundacji.
Konsultant krajowy radzi również zwrócić uwagę na wydatki ogólne, jakie generuje astma, a więc obecne opłaty ZUS na zasiłki chorobowe i nowo przyznawane renty na skutek tak zwany przewlekłych chorób układu oddechowego, do których zalicza się astmę. Można także zapoznać się z danymi na temat dynamiki zgonów na skutek astmy w ostatnich latach, jak także zmian w jakości życia tych chorych.
Natomiast dr Tadeusz Szuba, prezes Towarzystwa Farmaceutyczno-Ekonomicznego, który zwraca uwagę na to, iż „troska o astmatyków nie każe leczyć drożej i gorzej“, wskazuje przykład Niemiec i tamtejszą strukturę spożycia leków w astmie (w dziennych dawkach):••Beta-2 sympatomimetyki:• salbutamol 154,3 mln DDD,• formoterol 90,4 mln DDD,• salmeterol 10,3 mln DDD.
•• Glukokortykoidy:• budesonid 112,4 mln DDD,• beclomethason 28,9 mln DDD,• ciclesonid 24,5 mln DDD,• fluticason 8,0 mln DDD
Objawy Ryzyko Rozwoju Raka Prostaty I Poziom PSA U Chorych Na Cukrzycę:
Przyczyny na cukrzycę obserwuje się mniejszy poziom PSA, antygenu swoistego dla rozrostu komórek raka prostaty. Jednakże nie wiadomo czy niższe stężenia PSA w surowicy krwi rzeczywiście odzwierciedlają niższą refundacja niektórych leków pod lupą nfz: opinie lekarzy specjalistów.
Objawy Rzucić - Jak To Łatwo Powiedzieć...:
Przyczyny najpierw minionego wieku opisał sytuacja raka płuca i przekonująco udowodnił jego związek z paleniem tytoniu, pewnie dostałaby Nagrodę Nobla - mówią dzisiejsi epidemiolodzy i socjolodzy. Aż się nie refundacja niektórych leków pod lupą nfz: opinie lekarzy specjalistów.
Objawy Rząd Negocjuje Zakup Szczepionek Przeciwko Grypie A/H1N1 I Stawia Warunki:
Przyczyny Rzeczpospolitej nie stać, aby szczepionki przeciwko grypie A zafundować wszystkim obywatelom... 9 listopada rozpoczęły się negocjacje z jednym z producentów szczepionek na grypę A/H1N1. Strona polska refundacja niektórych leków pod lupą nfz: opinie lekarzy specjalistów.
Objawy Ratownictwo Medyczne Czeka Na "Dużą" Nowelizację Ustawy:
Przyczyny o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która dotyczy zmiany algorytmu podziału środków, poparły wszystkie siły parlamentarne. To jest jednak preludium zmian w systemie ratownictwa. Być może już w refundacja niektórych leków pod lupą nfz: opinie lekarzy specjalistów.
Objawy Resort Zdrowia Planuje Rozszerzenie Refundacji Leków Psychiatrycznych:
Przyczyny konsultant krajowy w zakresie psychiatrii: - Psychiatryczna opieka środowiskowa jest tańsza i skuteczniejsza od tradycyjnego modelu leczenia w szpitalu Wg medialnych doniesień, lecz w pierwszej refundacja niektórych leków pod lupą nfz: opinie lekarzy specjalistów.

Czym jest Refundacja niektórych leków znaczenie w Słownik medycyny R .

  • Dodano:
  • Autor: