Ryzyko rozwoju raka prostaty co to jest
Co to jest, że Ryzyko rozwoju raka prostaty i poziom PSA u chorych na cukrzycę. Definicja: U.

Czy przydatne?

Definicja Ryzyko rozwoju raka prostaty i poziom PSA u chorych na cukrzycę w słowniku

Co to jest Ryzyko rozwoju raka prostaty i poziom PSA u chorych na cukrzycę: U mężczyzn chorych na cukrzycę obserwuje się mniejszy poziom PSA, antygenu swoistego dla rozrostu komórek raka prostaty. Jednakże nie wiadomo czy niższe stężenia PSA w surowicy krwi rzeczywiście odzwierciedlają niższą zachorowalność na raka gruczołu krokowego w tej ekipie pacjentów.

W celu oceny ryzyka rozwoju raka prostaty u chorych na cukrzycę naukowcy z Duke University School of Medicine, Durham, USA, dokonali analizy wyników biopsji gruczołu krokowego w ekipie chorych w wieku 50-75 lat z wieloośrodkowego, międzynarodowego badania REDUCE (Reduction aby Dutasteride of Prostate Cancer Events). Biopsję stercza wykonano wszystkim pacjentom w drugim i czwartym roku badania, niezależnie od poziomów PSA w surowicy krwi. Dodatkową analizą objęto zależność pomiędzy cukrzycą, otyłością a rakiem gruczołu krokowego.w odróżnieniu do innych prac badanie amerykańskich naukowców wykazało, iż ryzyko zachorowania na raka stercza nie zależy od występowania cukrzycy. W całej badanej populacji nie stwierdzono gdyż zależności pomiędzy cukrzycą a zachorowaniem na raka stercza (parametr ryzyka zachorowania OR 1.01), nawet po uwzględnieniu otyłości. Jednak okazało się, iż ryzyko to może zależeć od stopnia zróżnicowania nowotworu i masy ciała. Otóż w ekipie mężczyzn chorych na cukrzycę z poprawną masą ciała odnotowano pomniejszone ryzyko zachorowania na raka prostaty o wysokim stopniu zróżnicowania (OR 0.35), w trakcie gdy u mężczyzn z nadwagą ryzyko to było istotnie większe (OR 1.38).Skąd mogą wynikać potencjalnie odwrotne zależności pomiędzy postępem raka stercza a obecnością cukrzycy? Ważne znaczenie może mieć tu sama insulina - mocny czynnik wzrostu stymulujący podziały komórek. W przebiegu cukrzycy typu 2 dochodzi do stopniowego spadku wydzielania tego hormonu poprzez komórki beta trzustki, a co za tym idzie jego stężenia na obwodzie. Autorzy badania zwracają uwagę, iż właśnie ten niedobór insuliny miałby działać ochronnie na postęp raka prostaty.Co ciekawe, pośrodku najbliższych lat od rozpoznania cukrzycy częściej stwierdza się występowanie raka stercza. Jednakże zdarzenie to może wynikać z bardziej intensywnej opieki medycznej towarzyszącej okresowi tuż po rozpoznaniu cukrzycy. Wspólnie z kolejnymi latami częstość występowania raka prostaty u chorych na cukrzycę maleje. Autorzy zwracają uwagę, iż niski poziom PSA u chorych na cukrzycę może mieć poważne kliniczne skutki. To między innymi na podstawie stężenia PSA doktor decyduje o wykonaniu biopsji prostaty. Jeżeli na skutek cukrzycy jest on niższy, to test na PSA może dawać fałszywie ujemne wyniki, oddalając okres rozpoznania toczącej się dolegliwości nowotworowej. Dodatkowo otyłość, która bardzo regularnie występuje z cukrzycą, może warunkować nieco większe rozcieńczenie krwi, zaniżając prawdziwy poziom PSA. Oprac.: dr nauk medycznych Maciej Chałubińskihttp://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21709690 Prostate Cancer Prostatic Dis. 2011 Dec;14(4):326-31. doi: 10.1038/pcan.2011.28. Epub 2011 Jun 28.Diabetes and prostate cancer risk in the REDUCE trial
Objawy Ruszył Pierwszy Ogólnopolski Rejestr Incydentów Medycznych W Podstawowej Opiece Zdrowotnej:
Przyczyny czerwca) rozpoczął funkcjonować portal internetowy, wykorzystywany anonimowemu zgłaszaniu poprzez lekarzy incydentów, dotyczących bezpieczeństwa pacjenta, które miały miejsce w podstawowej opiece ryzyko rozwoju raka prostaty i poziom psa u chorych na cukrzycę.
Objawy Rzecznik Praw Obywatelskich: Opłata Za Poród W Publicznym Szpitalu Jest Nielegalna:
Przyczyny na życzenie pacjentki w szpitalu św. Zofii w Warszawie kosztuje 700 zł. Poród dla rodziny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu - 150 zł. Pobieranie takich opłat to norma w wielu ryzyko rozwoju raka prostaty i poziom psa u chorych na cukrzycę.
Objawy Ratownictwo Medyczne Czeka Na "Dużą" Nowelizację Ustawy:
Przyczyny o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która dotyczy zmiany algorytmu podziału środków, poparły wszystkie siły parlamentarne. To jest jednak preludium zmian w systemie ratownictwa. Być może już w ryzyko rozwoju raka prostaty i poziom psa u chorych na cukrzycę.
Objawy Ratownictwo Medyczne Potrzebuje Uniwersalnego Systemu Łączności:
Przyczyny śmigłowca przy okazji katastrofy kolejowej w Korzybiu tym wspólnie nie była potrzebna, lecz w systemie ratunkowym na Pomorzu brakuje kilku ogniw Z taką oceną nie zgadza się Ryszard Sulęta, dyrektor ryzyko rozwoju raka prostaty i poziom psa u chorych na cukrzycę.
Objawy Rak Płuca Głównym Zabójcą. Jest Raport O Epidemiologii Nowotworów W Polsce:
Przyczyny stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce, powodując powyżej 26 procent zgonów u mężczyzn i 23 procent zgonów u kobiet. Najpierw XXI wieku, na każde 100 tys. osób, w polskiej populacji diagnozowanych ryzyko rozwoju raka prostaty i poziom psa u chorych na cukrzycę.

Czym jest Ryzyko rozwoju raka prostaty znaczenie w Słownik medycyny R .

  • Dodano:
  • Autor: