Rzecznik praw obywatelskich co to jest
Co to jest, że Rzecznik praw obywatelskich: opłata za poród w publicznym szpitalu jest nielegalna.

Czy przydatne?

Definicja Rzecznik praw obywatelskich: opłata za poród w publicznym szpitalu jest nielegalna w słowniku

Co to jest: Znieczulenie porodu na życzenie pacjentki w szpitalu św. Zofii w Warszawie kosztuje 700 zł. Poród dla rodziny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu - 150 zł. Pobieranie takich opłat to norma w wielu publicznych szpitalach.

Zdaniem dr. Janusza Kochanowskiego, rzecznika praw obywatelskich - norma bezprawna - pisze "Dziennik". Dyrektorzy szpitali nie zgadzają się z oceną rzecznika.
– Są to usługi ponadstandardowe. Pobieramy za nie koszty, ponieważ za ich wykonywanie Narodowy Fundusz Zdrowia nie zwraca nam pieniędzy – wyjaśnia Wojciech Puzyna, dyrektor szpitala św. Zofii w Warszawie, gdzie za towarzyszenie żonie przy cesarskim cięciu płaci się 200 zł.
Kochanowski mówi jednak twardo: - Dopóki nie ma służących regulaminów prawnych, pobieranie opłat od pacjentek w publicznych szpitalach jest niezgodne z prawem.

Tę sprawę rzecznik przedstawi w środę (11 czerwca) w Sejmie, w trakcie prezentacji corocznego raportu o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce. Przedtem już podwójnie apelował do resortu zdrowia o zajęcie się, jego zdaniem nielegalnymi, wydatkami. W rezultacie w ministerstwie powstał pół roku temu szczególny zespół, który ma ustalić standardy opieki nad ciężarnymi. Efektów jego prac na razie nie widać.
Urszula Kubicka-Kraszyńska z Fundacji "Rodzić po Ludzku" wylicza, iż koszty, raczej za sposobność porodu w towarzystwie bliskiej osoby albo za jednoosobową salę, pobiera około 40 procent publicznych szpitali. - W ten sposób pojawiają się podwójne standardy - mówi Kubicka-Kraszyńska.
Poseł SdPl i doktor Bartosz Arłukowicz twierdzi, iż w ten sposób publiczne szpitale łamią prawa pacjentek i konstytucję

Czym jest Rzecznik praw obywatelskich znaczenie w Słownik medycyny R .