Samorządy pomagają co to jest
Co to jest, że Samorządy pomagają zagrypionej Ukrainie na granicy... prawa. Definicja: Liczbę.

Czy przydatne?

Definicja Samorządy pomagają zagrypionej Ukrainie na granicy... prawa w słowniku

Co to jest Samorządy pomagają zagrypionej Ukrainie na granicy... prawa: Liczbę chorych na różne odmiany grypy na Ukrainie szacuje się aktualnie na prawie 900 tys.. Wśród nich są chorzy na A/H1N1. Wielu zagrypionych, to ludzie starsi i biedni. Dlatego polska pomoc jest tak potrzeba i oczekiwana...
Wrocław jest jednym z kilkunastu polskich miast partnerskich Lwowa, które pospieszyły z przeciwgrypową pomocą. Problem jednak w tym, iż regulaminy, jakim podlegają kapitał wydawane z samorządowych budżetów na ten cel, nie przewidują jasnych i czystych reguł w pomaganiu zagranicznym sąsiadom.

Przedstawiciele regionalnych izb obrachunkowych twierdzą, iż w regulaminach jest wyraźna luka prawna w dziedzinie asygnowania pieniędzy na pomoc na przykład miastom partnerskim w takiej sytuacji, jak ta, która aktualnie jest na Ukrainie.
Nie ma co prawda zakazu wydatkowania na taki cel pieniędzy, lecz także nie ma regulaminów, które aby jednoznacznie pozwalały samorządom na taką pomoc.
Samorządy bez wahania i szybko zareagowały na apele płynące z Ukrainy. W Przemyślu zbierane są kapitał na konto udostępnione poprzez Towarzystwo do Walki z Kalectwem Oddział. W mieście powiodło się zgromadzić 21 tys. masek i powyżej 700 opakowań leków odpornościowych służących w trakcie grypy. Transport z darami pojechał do Lwowa, Drohobycza i Mościsk – partnerskich miast Przemyśla. Jak zapewnia prezydent Robert Choma, akcja będzie trwała tak długo, jak długo będzie istnieć zagrożenie epidemiologiczne w zachodnich obwodach Ukrainy.

Prezydent Lublina Adam Wasilewski, na zakup leków i sprzętu medycznego wyasygnował 100 tys. złotych. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski z rezerwy budżetowej przeznaczył 150 tys. zł na zakup strzykawek, igieł i rękawic, o które poprosiły władze Lwowa i tamtejszy polski konsulat. Natomiast prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki ekspresowo przygotował uchwałę zaakceptowaną poprzez radnych dzięki której możliwe było za powyżej 56 tys. złotych z budżetu miasta zakupienie sprzętu służącego do leczenia powikłań wirusowych.
Rzeszów zdecydował, iż dla trzech miast na Ukrainie przeznaczą 66 tys. zł, za które zostaną zakupione środki pomocne w walce z grypą. Zakopane pomaga partnerskiemu Stryjowi. Mieszkańcy Katowic do wyznaczonych punktów znoszą pomiędzy innymi żywność i koce.
– To nie pierwszy raz, gdy polskie samorządy organizują błyskawiczną pomoc dla mieszkańców Ukrainy. Tak było choćby w trakcie zeszłorocznej powodzi. Polacy umieją pięknie się jednoczyć, gdy trzeba komuś pomagać – stwierdza na łamach Życia Warszawy dr Leszek Gajos, socjolog z Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie.Ofiarni i solidarniSamorządy w niesieniu pomocy sąsiadom są bardzo ofiarne. Pięć tys. maseczek i leki zgromadzone w Sanoku trafiły już do Gródka. Spory transport leków przygotowuje również do wysyłki ICN Polfa Rzeszów SA. Będą to dwa rodzaje antybiotyków i krople do nosa i syrop wykrztuśny. To są leki, które świetnie się sprawdziły w Polsce, warte są one ok. 170 tys. zł. Przekazane zostaną franciszkanom z Bołszowców k. Iwano-Frankowska.
– Mamy zapewnienie, iż leki będą dystrybuowane pod fachowym nadzorem, poprzez farmaceutów - informuje Tadeusz Pietrasz, dyrektor ICN Polfa.
Na apel marszałka województwa podkarpackiego odpowiedziały trzy szpitale. Tarnobrzeski przekazał maseczki, odzież ochronną i różnego rodzaju wyposażenie medyczne. 5 tys. maseczek ofiarował Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Rzeszowie, a fundacja działająca przy Szpitalu Wojewódzkim nr 2 – 4 tys. zł, zaś 5 tys. maseczek zakupił Cezal.Nie ma zakazu lecz...Przedstawiciele regionalnych izb obrachunkowych twierdzą, iż w regulaminach jest wyraźna luka prawna w dziedzinie asygnowania pieniędzy na pomoc na przykład miastom partnerskim w takiej sytuacji, jak ta, która aktualnie jest na Ukrainie. Z jednej strony nie ma co prawda zakazu wydatkowania na taki cel pieniędzy, lecz także nie ma regulaminów, które aby jednoznacznie pozwalały samorządom na taką pomoc.
Gmina Police w Zachodniopomorskiem np. wysłała do partnerskiego Nowego Rozdołu na Ukrainie auto z lekami przeciwgorączkowymi i witaminami i 20 tys. maseczek higienicznych o wartości 7 tys. zł. Wydatkowano je ze środków przeznaczonych na współpracę partnerską. Jakub Pisański, zastępca burmistrza Polic, niechętnie chwali się akcją. Ma gdyż świadomość, iż gmina działa w luce prawnej, ponieważ w ustawie o samorządzie gminy nie ma regulaminu, który wprost pozwalałby gminom na udzielanie pomocy zagranicznym jednostkom samorządu terytorialnego.
Z drugiej strony zasada prawa rzymskiego stanowi, iż co nie jest zabronione, jest dozwolone. Radni Rzeszowa, którzy przyznali 66 tys. zł na pomoc trzem miastom partnerskim z Ukrainy, podstawy prawnej do podjęcia takiej uchwały szukali poprzez powyżej tydzień. Ostatecznie, po konsultacji z prawnikami wojewody podkarpackiego, powołali się na regulaminy art. 7 ust. 1 pkt 20 i art. 18 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym mówiące, iż zadania swoje gminy obejmują również kwestie współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych krajów. Prawnicy miasta nie mają jednak do końca pewności, czy z kosztów na promocję można finansować pokonywanie epidemii za granicą.
Radni Zakopanego, którzy przeznaczyli 32 tys. zł na pomoc partnerskiemu Stryjowi, dokonali przesunięć w budżecie, a jako podstawę podjęcia uchwały wskazali regulaminy art. 18 ust. 2 i pkt 4, 12 a i 15 ustawy o samorządzie gminnym i art. 184 ust. 1 ustawy o finansach publicznych. Przedstawiciele samorządów powiatowych pomoc finansują zaś ze środków będących w dyspozycji wydziałów kryzysowych.
Niezbędne zmiany w przepisachKrajowa Porada Regionalnych Izb Obrachunkowych od kilku lat postuluje jednoznaczne unormowanie tej kwestii w ustawach o samorządzie gminnym i samorządzie powiatowym, a również doprecyzowanie tej formy pomocy w ustawie o samorządzie województwa. W art. 12 pkt 2 tej ustawy jest zapis, iż samorząd województwa może współpracować z organizacjami międzynarodowymi i regionami innych krajów, w szczególności sąsiednich. Duży budzi jednak, czy przepis ten jest samodzielną fundamentem udzielenia pomocy samorządom z zagranicy.
Przedstawiciele RIO sugerują, tak aby samorządy ograniczały się do udzielania pomocy rzeczowej. A dokonując zakupów z wolnej ręki, sporządzały z tych czynności notki urzędowe, by w przypadku kontrowersji udowodnić, dlaczego zdecydowały się na zakupy u tego a nie innego dostawcy.
Bogatsi niech pomagają biedniejszymLiczbę chorych na różne odmiany grypy na Ukrainie szacuje się aktualnie na prawie 900 tys.. Wśród nich są chorzy na A/H1N1. Wielu zagrypionych, to ludzie starsi i biedni. Dlatego polska pomoc jest tak potrzeba i oczekiwana
Objawy Specjalizacje Deficytowe: Geriatrzy O Swojej Dziedzinie:
Przyczyny opublikowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl artykuł niezyskowne specjalizacje: problem całej Europy . Do zawartych w tekście wypowiedzi doc. Romualda Krajewskiego, wiceprezesa Naczelnej Porady samorządy pomagają zagrypionej ukrainie na granicy... prawa.
Objawy System Jednorodnych Grup Pacjentów Obejmie Także Rehabilitację:
Przyczyny NFZ wprowadzi mechanizm Jednorodnych Grup Pacjentów do rozliczeń rehabilitacji stacjonarnej. Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób wpłynie to na rozmiar finansowania tego zakresu świadczeń. Przyrost samorządy pomagają zagrypionej ukrainie na granicy... prawa.
Objawy Skurczowa I Rozkurczowa Niewydolność Serca. W Czym Różne, W Czym Podobne?:
Przyczyny podziałów niewydolności serca (NS). Z patofizjologicznego punktu widzenia najistotniejszym jest podział na skurczową i rozkurczową NS. Istotą pierwszej jest obniżona kurczliwość ze pomniejszoną samorządy pomagają zagrypionej ukrainie na granicy... prawa.
Objawy Światowy Dzień Astmy - Prezentu Dla Chorych Nie Było:
Przyczyny Zdrowia toczą się rozmowy z producentem omalizumabu, dotyczące kwestii finansowych - powiedział Artur Fałek, dyrektor departamentu polityki lekowej i farmacji w resorcie zdrowia, w trakcie samorządy pomagają zagrypionej ukrainie na granicy... prawa.
Objawy Senacka Komisja Zdrowia Za Przestrzenią Publiczną Wolną Od Dymu: Palacze Niech Palą W Domu:
Przyczyny zdrowia zarekomendowała w czwartek (18 marca) całkowity zakaz palenia między innymi w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych. Projekt tak zwany ustawy antynikotynowej trafi następnie na plenarne samorządy pomagają zagrypionej ukrainie na granicy... prawa.

Czym jest Samorządy pomagają znaczenie w Słownik medycyny S .

  • Dodano:
  • Autor: