Skok na główkę skok do wózka co to jest
Co to jest, że Skok na główkę, skok do wózka. Definicja: W Polsce Niektórzy twierdzą, iż ta liczba.

Czy przydatne?

Definicja Skok na główkę, skok do wózka w słowniku

Co to jest: W Polsce

Niektórzy twierdzą, iż ta liczba jest podwójnie wyższa. Im cieplejsze lato, tym więcej urazów kręgosłupa.
– Myślałem, iż mnie to nie dotyczy. Myślałem tak, zanim nie wykonałem tego brawurowego skoku do wody – mówi 26–letni Dominik Rymer, od 10 lat jeżdżący na wózki po nietrafionym skoku i uszkodzeniu rdzenia kręgowego.Dominik Rymer, opierając się na danych Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, gdzie jest instruktorem mówi, iż właśnie skoki do wody są najczęstszą powodem wypadków i urazów kręgosłupa wśród młodych ludzi między 16 a 25 rokiem życia.Takie chwile nieostrożności, związane najczęściej z nieodpartą chęcią zaimponowania kolegom, przeżywają co roku tysiące młodych ludzi, raczej chłopcy. Kilkuset z nich trafia na wózki i podejmuje ciężką walkę o samodzielność. Jednoznacznych statystyk obrazujących problem niestety nie ma. Wiadomo jednak, iż do 500 – 600 osób po urazach kręgosłupa docierają instruktorzy Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. Do Fundacji jednak nie trafiają tetraplegicy - ludzie z najcięższymi urazami obydwu kończyn dolnych i obydwu kończyn górnych, którzy będą musieli poruszać się na wózkach elektrycznych.– Można spytać: jak to możliwe, iż ktoś skacze do wody, która ma tylko 30 cm? A jednak to możliwe. Pływając w wodzie o małej przejrzystości trudno jest ocenić, jaką ona ma głębokość– tłumaczy Radosław Obuchowicz z małopolskiego oddziału FAR. – Należy pamiętać, iż rzeki bywają zdradliwe, prądy zmieniają dno i nawet jeżeli w jednym dniu kąpaliśmy się w danym miejscu i było tam głęboko bądź płytko, to nie możemy mieć pewności, iż będzie tak także w następne dni.
Trudno sprecyzowaćLiczba nowych przypadków młodych ludzi przykutych do łóżka na skutek uszkodzeń kręgosłupa jest znacząco wyższa.Prof. Jerzy Kiwerski z Katedry i Kliniki Rehabilitacji Akademii Medycznej w Warszawie szacuje ją na 800 osób.Dr Stanisław Sosnowski z Kliniki Paraplegii Pourazowej Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy podaje z kolei, iż rocznie przybywa w Polsce ok. 1000 osób z porażeniami kończyn, z czego 400 to najcięższe i źle rokujące uszkodzenia szyjnego odcinka rdzenia.Dr Paweł Baranowski, dyrektor naczelny Specjalistycznego Centrum Rehabilitacji i Leczenia Schorzeń Narządu Ruchu im. prof. Mariana Weissa w Konstancinie, ocenia, iż przeciętnie 740 osób rocznie w Polsce ulega urazom kręgosłupa, z czego 25 – 35 procent doznaje urazu rdzenia kręgowego. 61 procent urazów kręgosłupa w odcinku szyjnym, to rezultat skoku do wody.
Nobel czekaW Szwajcarii co roku przybywa 15 osób na mln mieszkańców, u których uraz kręgosłupa prowadzi do uszkodzenia rdzenia a z powodu porażeń i niedowładów, w stanach zjednoczonych ameryki - 50 , w Polsce – jak oceniają eksperci – 30 osób. Zmiany te dotyczą młodych ludzi (72 procent przypadków to osoby, które nie ukończyły 40 roku życia), raczej mężczyzn, którzy wg światowych statystyk ulegają urazom rdzenia w 87,4 porc. przypadków. Przy tym, wg danych amerykańskich i australijskich od 40 do 50 procent uszkodzeń kręgosłupa prowadzi do tetraplegii (porażenia czterokończynowego) i paraplegii (porażenia dwukończynowego). Jako jedną z przyczyn urazów kręgosłupa podaje się sporty rekreacyjne, w tym jazdę na rowerach górskich, nartach, skoki do wody i rolki. – Aktualnie na świecie nie ma sposoby, która funkcjonalnie wypełniłaby ubytek w rdzeniu kręgowym powstały po urazie, pomimo iż na badania nad takimi sposobami przeznaczane są wielkie kapitał – podkreśla prof. Jerzy Kiwerski.Być może w odkryciu nowej sposoby pomocna będzie elektronika. Pewne to jest, iż jeżeli któryś zespół badawczy wynajdzie efektywną metodę leczenia,to nagrodę Nobla ma murowaną!

Czym jest Skok na główkę, skok do wózka znaczenie w Słownik medycyny S .