Skutek niewłaściwej diagnozy co to jest
Co to jest, że Skutek niewłaściwej diagnozy: pół roku zbędnej terapii drogim lekiem. Definicja.

Czy przydatne?

Definicja Skutek niewłaściwej diagnozy: pół roku zbędnej terapii drogim lekiem w słowniku

Co to jest Skutek niewłaściwej diagnozy: pół roku zbędnej terapii drogim lekiem: Poprzez pół roku pacjentka była leczona Glivekiem, stosowanym w przewlekłej białaczce szpikowej. Wydatek terapii wynosi 8 tys. zł miesięcznie. Po przeprowadzeniu precyzyjnych badań szpiku okazało się, iż kobieta nie jest chora na białaczkę, czyli podawanie jej Gliveku było zbyteczne!

- Takich przypadków nie jest wiele, lecz się zdarzają - mówi Jacek Gugulski, prezes Stowarzyszenia Chorych na Przewlekłą Białaczkę Szpikową. - To nie wina lekarzy, lecz mechanizmu, który zmusza do oszczędzania na badaniach diagnostycznych.
- Roczny wydatek badania chorego z przewlekłą białaczką szpikową to ok. 2 tys. zł. Za tę diagnostykę płaci szpital, NFZ finansuje jedynie leczenie preparatem - dodaje prezes Gugulski.
Terapie „szyć na miarę”Nowoczesne i drogie terapie celowane powinno się ordynować tylko tym pacjentom, którym mogą pomóc, a więc odpowiednio zdiagnozowanym i gdy nie jest za późno na leczenie. - Chorym na nowotwór nerki czy wątroby odmawia się leczenia niektórymi lekami, lub daje im się te leki zbyt późno, gdy leczenie jest już nieskuteczne. Zbyt późne podanie leku mija się z celem. Ponieważ wtedy trzeba aby podać podwójną dawkę, a to może być na przykład zbyt toksyczne - zaznacza Gugulski.

W Europie od lat publiczni płatnicy zawierają z producentami tak zwany porozumienia wolumenowo-cenowe. Do leczenia danym lekiem jest zaliczana określona liczba pacjentów. Określa się między innymi poziom zachorowalności na daną chorobę ( na przykład przykład 300 osób rocznie), a płatnik pokrywa wydatki leczenia tych pacjentów za uzgodnioną cenę leku. Gdy ustalona liczba leczonych zostanie przekroczona, za ich terapię płaci producent.
- Przy ustaleniu liczby pacjentów, to sama spółka przypilnuje, aby do leczenia kwalifikowano tylko osoby wymagający tej terapii - uważa Jacek Gugulski. - Producent będzie także zainteresowany, tak aby zapłacić za badania, które wyeliminują podawanie leku w wypadku, gdy nie ma widocznego efektu terapeutycznego, ponieważ ( na przykład mamy do czynienia z inną chorobą.
- Leczenie w onkologii musi być i jest ściśle monitorowane. Nie wolno podawać leku wszystkim. Dlatego pacjenci są typowani do leczenia drogimi terapiami. To musi być „leczenie szyta na miarę” - mówił w trakcie IV Forum Rynku Zdrowia Wojciech Matusewicz, dyrektor Agencji Oceny Technologii Medycznych.
Przypomniał precedensową warunkową rekomendację brytyjskiej agencji NICE, dotyczącą jednego z leków na raka jelita grubego przerzutowego: - Lek został zarejestrowany warunkowo dla pacjentów z pewną ekspresją tylko jednego genu. Wyłącznie u pacjentów tak typowanych genetycznie można go będzie podawać.
Rafał Zyśk, dyrektor departamentu gospodarki lekami NFZ zwraca natomiast uwagę, iż producenci rejestrują leki w bardzo wąskich wskazaniach, ( na przykład występowania nadekspresji wybranego receptora. – Mimo iż dana dolegliwość występuje u 10 tys. pacjentów, to nadekspresja jedynie u 200. Później małą liczbą chorych producent uzasadnia wysoką cenę leku – twierdzi dyrektor Zyśk.
tak aby cena była niższaInnym problemem są sytuacje, gdy wydatek zakupu leku jest przeniesiony na pacjenta. Chorzy, nie mając innej terapeutycznej alternatywy, zrobią wszystko, by z własnej kieszeni kupić nierefundowany lek.
- Jestem na kroku rozmowy z jednym z pacjentów, który właśnie sprzedał auto, by kupić lek. Sukces terapeutyczny jest świetny, lecz leczenie tym preparatem kosztuje powyżej 10 tys. zł miesięcznie. Tj. dramat, ponieważ zamiast skupić się na psychicznej walce z nowotworem, pacjent myśli, skąd wziąć kapitał na następną dawkę leku - mówi Jacek Gugulski.
Należy także pamiętać o dodatkowych kosztach zakupu leku. - Jeżeli chodzi o Glivec, to aktualnie szpital ogłasza przetarg, a podmiot, który lek dostarcza, zarabia na tym. Gdyby zakupem leku bezpośrednio od producenta zajęło się ministerstwo zdrowia albo wybrana klinika, to cenę można aby obniżyć o dodatkowe 7-10 procent obecnej marży - uważa uważa Jacek Gugulski
Objawy Szpitale Bez Bólu - Pierwsze W Polsce!:
Przyczyny opolskim, to pierwsze polskie lecznice, które posiadają szczególny certyfikat Polskiego Towarzystwa Badania Bólu (PTBB). Są one gwarancją, iż w takich szpitalach leczenie ... nie boli. Nie boli w skutek niewłaściwej diagnozy: pół roku zbędnej terapii drogim lekiem.
Objawy Spór O To, Jak Leczyć Uzależnionych Od Opiatów:
Przyczyny kwestia metadonu W Polsce leczenie jednego pacjenta w programie leczenia metadonem kosztuje na dzień średnio około 20-30 zł. Łączny wydatek programów leczenia substytucyjnego zrealizowanych w ramach skutek niewłaściwej diagnozy: pół roku zbędnej terapii drogim lekiem.
Objawy Samorządy I Medycyna: Jak Sensownie Wydawać Pieniądze Na Programy Zdrowotne:
Przyczyny zdrowiu publicznym zakłada, iż co roku samorządy dostaną na profilaktykę zdrowotną 0,5 procent budżetu NFZ. Do chwili obecnej same finansowały programy badań, między innymiw dziedzinie wczesnego skutek niewłaściwej diagnozy: pół roku zbędnej terapii drogim lekiem.
Objawy Samorządy Pomagają Zagrypionej Ukrainie Na Granicy... Prawa:
Przyczyny różne odmiany grypy na Ukrainie szacuje się aktualnie na prawie 900 tys.. Wśród nich są chorzy na A/H1N1. Wielu zagrypionych, to ludzie starsi i biedni. Dlatego polska pomoc jest tak potrzeba i skutek niewłaściwej diagnozy: pół roku zbędnej terapii drogim lekiem.
Objawy Spot Warszawskiego Hospicjum Dla Dzieci Wywołuje Kontrowersje:
Przyczyny Hospicjum dla Dzieci Mieszkanka Warszawy zaapelowała do hospicjum o zaprzestanie emisji reklamy socjalnej, która - jej zdaniem - przedstawia szpital jako miejsce nieprzyjazne dziecku. Jak podaje skutek niewłaściwej diagnozy: pół roku zbędnej terapii drogim lekiem.

Czym jest Skutek niewłaściwej diagnozy znaczenie w Słownik medycyny S .

  • Dodano:
  • Autor: